RECENZIA: NHL 23 - Pamätníci zlatých časov série NHL to dnes majú ťažké

RECENZIA: NHL 23 - Pamätníci zlatých časov série NHL to dnes majú ťažké

Bol posledný diel NHL, ktorý ste hrali, ešte na PC a označený číslami 09? Veľmi dlho som bol jedným z vás. Zmenil to Game Pass, ktorý mi dal príležitosť na Xboxe vyskúšať moderný hokej od EA, a to po vyše desiatich rokoch. Okrem hrania ročníkov 20 a 21 som najväčšiemu testu podrobil minuloročnú 22-ku. Prešiel som všetkými hernými režimami a poriadne množstvo času som strávil aj v móde Hockey Ultimate Team (HUT). A hoci som mal svoje výhrady, celkom dobre som sa zabavil. S radosťou som sa teda vrhol po možnosti recenzovať novinku NHL 23. Nasledovali však najmä sklamanie a frustrácia.

Keď musíte recenzovať z changelogu

Game Pass u mňa vyvoláva jednu neveľmi pozitívnu emóciu. Voči hrám, ktoré sú zahrnuté v tomto predplatnom, som začal byť oveľa tolerantnejší, než som k titulom mimo neho. Niektoré chyby, resp. nedostatky som potom viac naklonený odpustiť alebo prehliadnuť. Je to pre mňa niečo nové a pri recenzovaní sa potom vždy musím akoby preladiť na objektívneho kritika. Recenzovať každý rok vydávanú hru navyše nie je nič jednoduché. Najmä v prípade, ak vlastne nie je čo recenzovať, pretože EA takéto tituly vypúšťa ako na bežiacom páse rok čo rok a sú si podobné ako vajce vajcu. V tejto situácii som sa však ocitol prvýkrát a neviem si predstaviť, že by som si nový diel NHL napríklad predobjednal ako ktorýkoľvek veľký fanúšik série.

Po minuloročnom prechode na Frostbite engine, ktorý predstavoval jednu z najväčších zmien za posledné roky, by sa zoznam noviniek dal zhrnúť pár vetami. Interagovať s pukom na poslednú chvíľu je možné aj pri páde či narazení a nechýba ani lakrosový gól à la Trevor Zegras, ktorý je jednou z hlavných hviezd NHL 23. Keď ste však v hre stále relatívne noví, nečakajte, že sa vám bude dariť strieľať ich jedna radosť. Ak by som mohol mať najväčšie želania do ďalšieho ročníka, bol by to vzdelávací režim, ktorý by hráča postupne počas sezóny (ideálne v móde Be a Pro) učil nové veci. Koho baví prechádzať si jednotlivé časti tutoriálu a pohyby bez akcie, alebo bez možnosti reakcie od oponenta?

Ženský hokej je ďalším prídavkom, proti ktorému určite nebudem protestovať, pričom príjemným oživením je aj prítomnosť hráčok v HUT. Verím, že pre hráčky môže byť práve možnosť zahrať si za ich obľúbenkyne tou najatraktívnejšou stránkou NHL 23. Rozporuplne na mňa však pôsobí zahrnutie rozhodkýň a rozhodcov inej farby pleti do zápasov. Majstrovstvá sveta, v ktorých pískajú samí černosi, pôsobia jednoducho komicky a na realistickosti to skôr uberá. Keď už spomínam národný hokej, pribudli aj majstrovstvá sveta juniorov, avšak len do osemnásť rokov.

Najväčšou novinkou sú vizuálne prezentácie tímov a rôzne oslavy. Hetrik je opäť sprevádzaný hádzaním šiltoviek, prípadne iných zvolených predmetov na ľad, hráčom pribudli nové animácie pri tešení sa z víťazstva či celej ligy a pred začiatkom zápasu by mala prebiehať dizajnová šou, ktorú ste určite mali možnosť vidieť v reálnej NHL, keď sa na ľade premietajú kadejaké grafiky a animácie. Zámerne píšem mala by, pretože ide o zavádzanie a pokiaľ vás práve trailer nalákal na túto novinku, sklamem vás. V skutočnosti disponuje touto prezentáciou iba šesť tímov a každá trvá približne sedem sekúnd. To aj ich ukážka v traileri bola dlhšia.

Môjho obľúbeného režimu Be a Pro z prechádzajúceho ročníka sa vývojári ani nedotkli. Niečo podobné platí aj o HUT, pretože ide iba o maličkosti a to, čo si vyžaduje najviac pozornosti, zostalo nezmenené. Menu je navlas rovnaké a nechce sa mi veriť, že EA nevie nájsť kvalitného UX dizajnéra, ktorý by ho prerobil do funkčnej a zrozumiteľnej podoby. O nekonečných nahrávacích obrazovkách radšej ani nejdem hovoriť. Aby som nebol len kritický, Franchise mód, ktorý je v podstate takmer hokejovým manažérom, je možné rozšíriť až na 48 tímov a viete si ho nastaviť podľa vašich predstáv vrátane všelijakých maličkostí – počet zápasov, pridelené body za víťazstvo či prehru, rozloženie divízií. Vítam aj možnosti nových stratégií a pozícií jednotlivých hráčov. Všetko je len na vás. Takéto zmeny veľmi rád vidím a dúfam, že podobný prístup si vyslúžia aj ostatné režimy.

Cross-platform multiplayer, ktorý má pribudnúť v ďalších updatoch, znie ako niečo, čo tu malo byť už roky a ak si hovoríte konečne, tak vás opäť sklamem. Pokiaľ nie ste na rovnakej konzole, môžete hrať len proti sebe. A to platí aj medzi jednotlivými generáciami, nielen značkami, takže zabudnite napr. na kombináciu PS5 a PS4. Všetky módy, kde by ste sa mohli spojiť s kamarátmi v kooperácii, sú mimo. V dnešnej dobe, keď môžete hrať Fortnite bárs aj na chladničke s ostatnými na PC a konzolách, ide o poriadny paradox.

Na záver nemôžem nespomenúť bugy a glitche, ktorých je neúrekom. Ako je možné do titulu, ktorý je z veľkej časti vyvíjaný spôsobom ctrl+c a ctrl+v, zahrnúť toľko herných a vizuálnych chýb? Hráči sa zasekávajú a búrajú do seba v čudesnej pokazenej animácii, brankári občas chytia nemožné a inokedy nevedia zodvihnúť puk, ktorý nehybne čaká pod nimi, a umelá inteligencia je všetko, len nie inteligentná. V čase písania recenzie sa dokonca do HUT neviem ani dostať, pretože hra opakovane hlási tú istú chybu. Smutné na tom je, že som si chcel iba prevziať odmeny za prechádzajúcu sezónu, ktoré nemohli byť pridelené načas z dôvodu „technických problémov“.

Zmena enginu z minulého roka vám nestačí?

Po grafickej stránke nemám pocit, že by sa niečo zásadné zmenilo – ak áno, ide o maličkosti. Nechcem znieť ako hejter, ale vzhľadom na to, aký výkon dnešné konzoly ponúkajú a ako vyzerajú konkurenčné tituly, očakával by som, že NHL sa bude posúvať vpred a práve vďaka prechodu na Frostbite engine bude vyzerať čoraz lepšie. Hra navyše trpí množstvom grafických glitchov a bugov. Fanúšikovia sa zasekávajú počas tešenia sa, hráči sa teleportujú po ľade a občas sa aj spoja do jedného. Na druhej strane, audio bolo vždy na vysokej úrovni a či už ide o soundtrack, alebo o vravu počas zápasu, nemám mu čo vytknúť. Novinkou je, že fanúšikovia konečne reagujú viac a hlavne adekvátne na dianie na ľade. Počuť tak budete poriadne bučanie a fandenie.

Naše hodnotenie

Vo výsledku je NHL 23 to isté, čo ročník predtým, a len s minimom noviniek. Ide o hru bez duše, bez nápadu a bez akejkoľvek snahy o inováciu. Okrem vizuálnych záležitostí, ako sú predstavenie tímov alebo nové animácie, pribudli aj bugy a technické problémy. Samozrejme, aby som nezabudol, nové sú aj ženské tímy, ženské rozhodkyne a rozhodcovia inej farby pleti. Stačí vám to? Mne nie. Prial by som si, aby NHL postihlo niečo podobné ako sériu FIFA. Je načase, aby nám svoju víziu herného hokeja ukázalo iné štúdio. A možno nie jedno, prípadne aby sa začalo s vývojom od jadra nanovo. Pamätáte si ešte na časy, keď existovala séria NHL 2K? Nuž, vtedy bolo potrebné sa aj snažiť a prísť s niečím novým.

Klady

  • v jadre je to stále zábavný hokej
  • Franchise mód

Zápory

  • minimum noviniek
  • bugy a glitche
  • stále tie isté chyby, stále ignorovanie komunity

Informácie o hre

NHL 23

NHL 23 2022

 

  • Platforma: Xbox Series X/S
  • Žáner: Hokejový simulátor
  • Vývojár: EA Vancouver
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ALSO

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk