Strelilo si Sony do vlastnej nohy?: Microsoft ponúkol Európskej Únii ústupky k akvizícii Activision Blizzard

Strelilo si Sony do vlastnej nohy?: Microsoft ponúkol Európskej Únii ústupky k akvizícii Activision Blizzard

 

A garancia vydávania Call of Duty na PlayStation konzolách medzi nimi nie je.

Microsoft oficiálne oznámil, že ponúkol Európskej Únii ústupky, aby protimonopolný úrad schválil akvizíciu Activision Blizzard za 68,7 miliardy dolárov. Pre Reuters to potvrdil hovorca Microsoftu: „Svoj sľub, že prinesieme hru Call of Duty väčšiemu počtu hráčov na väčšom počte zariadení, sme splnili tým, že sme uzavreli dohody o uvedení hry na konzolu Nintendo a cloudové služby streamovania hier, ktoré ponúkajú spoločnosti Nvidia, Boosteroid a Ubitus," uviedol hovorca.

"Tento sľub teraz podporujeme záväznými záväzkami voči Európskej komisii, ktoré zabezpečia, že z tejto dohody budú mať hráči prospech aj v budúcnosti."

Ako Reuters informoval, podľa dostupných informácií z vnútra rozhodovacieho procesu je Európska Únia naklonená schváliť túto transakciu a ponúknuté ústupky vrátane novo podpísaných dohôd so spoločnosťami Nintendo, Nvidia, Boosteroid a Ubitus.

Bohužiaľ to však znamená, že tento „cirkus“ sa jemne predĺži. Európska Únia totiž kvôli zváženiu týchto ústupkov posunula definitívny dátum vyrieknutia ortieľu na 22. mája 2023.

Asi najzaujímavejší aspekt tejto ponuky však poskytol web MLex. Ten totiž prezradil, že Microsoft ponúkol Európskej Únii iba ústupky týkajúce sa cloud hrania a dostupnosti Call of Duty a ďalších Activision Blizzard hier v konkurenčných streamovacích službách. Tieto ústupky neobsahujú garancie prítomnosti Call of Duty hier na PlayStation konzolách, nakoľko Európska Únia nevyjadrila žiadne kompetitívne obavy v tejto oblasti. A zatiaľ čo Nintendo môže spávať pokojne, pretože má v rukách 10-ročný kontrakt, tak Sony v súčasnosti žiaden kontrakt nemá, čo v praxi znamená, že ak by Európska Únia návrh na ústupky schválila a tým pádom schválila aj celú akvizíciu, tak pre Microsoft neexistuje žiadna zákonná povinnosť vydávať Call of Duty hry na PlayStation konzolách.

Sony sa však ešte stále môže dohodnúť s Microsoftom aj keď zatiaľ to na žiadnu dohodu nevyzerá. Navyše, stále je v hre CMA vo Veľkej Británii, ktorá takýto ústupok môže od Microsoftu požadovať. Microsoft už od ohlásenia akvizície tvrdí, že chce Call of Duty distribuovať na všetkých možných platformách po vzore Minecraftu a tak je pravdepodobné, že hry z tejto série sa na PlayStation konzolách v budúcnosti objavia aj bez kontraktu medzi Sony a Microsoftom. CMA má svoje stanovisko vydať najneskôr 26. apríla.

Zdroj: Reuters/MLex

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk