Šéf Xbox štúdií tvrdí, že Bethedsa už „netrpí kultúrou crunchu“

Šéf Xbox štúdií tvrdí, že Bethedsa už „netrpí kultúrou crunchu“

 

Údajne...

V posledných rokoch sa pozornosť herného priemyslu sústreďuje okrem iných vecí aj na zdravý životný štýl vývojárov. Z mnohých slávnych štúdií sa totiž na povrch dostali informácie o masívnych nadčasoch, zlej firemnej kultúre či masívnych „crunch“ obdobiach, kedy vývojári v práci prespávajú len preto, aby hru stihli dokončiť. Takéto reportáže sa dotkli aj štúdií ako BioWare, Naughty Dog, NeterRealm, Riot Games, Epic Games, 343 Industries a ďalších.

Zdá sa však, že väčšina skúsených vývojárov nie je ochotná obetovať svoje vlastné zdravie a súkromný život len preto, aby dokázali splniť vymyslený dátum vydania hry od vydavateľa a radšej odchádzajú do indie sféry. A ak si ich veľké štúdiá chcú udržať, tak jednoducho im musia vyhovieť.

Naposledy sa tzv. „crunch kultúrou“ „pochválilo“ štúdio Bethesda Game Studios prostredníctvom reportáže webu Kotaku. Stať sa to malo údajne počas vývoja Fallout 76, ktorý bol od začiatku odsúdený na neúspech vďaka nezáujmu Todda Howarda (ten sa viac venoval vývoju Starfield), problémoch pri určení dizajnových prvkov hry a problémoch pri adaptácii Creation Enginu na podporu multiplayerovej povahy hry. Výsledkom boli desiatky až stovky hodín nadčasov a pokazený produkt pri vydaní.

Teraz je však situácia iná – Bethesda má nového chlebodarcu, spoločnosť Microsoft. Microsoft kúpi vydavateľstvo v septembri 2020 a podľa súčasného šéfa Xbox Game Studios Matta Bootyho by to už malo byť minulosťou.

„Výzvou takýchto článkov je, že sa pozerajú do veľmi vzdialenej minulosti,“ povedal Booty počas Q&A a dodal, že kultúra crunchu bola jednoducho súčasťou priemyslu: „Nehovorím to preto, že by som to chcel obhájiť. Iba hovorím, že to bolo súčasťou kultúry v priemysle. Ja som prespával pod pracovným stolom na začiatku svojej kariéry. A my sme sa na to pozerali s hrdosťou.“

„Viem z toho, čo sa rozprávam s ľuďmi z vedenia Bethesdy, že v súčasnosti nemáme situáciu, kde by ľudia crunchovali a kde by sme mali atmosféru šikanovania...som o tom presvedčený.“ Zároveň však dodal, že existuje malá šanca, že crunch pokračuje ďalej bez jeho vedomia, no v tom prípade urgoval zamestnancov, aby o tom anonymne hovorili, aby situáciu vyriešil.

Dvojica hier Bethesdy, Starfield a Redfall boli nedávno odložené na rok 2023 čo aspoň trochu naznačuje, že Microsoft je ochotný dať vývojárom potrebný čas na dokončenie hry, no nie na úkor zdravia svojich vývojárov.  

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk