RECENZIA: Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 je skvelý návrat do najlepšej formy

RECENZIA: Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 je skvelý návrat do najlepšej formy

 

Keď som pred pár týždňami usilovne skúšal demoverziu remasteru prvých dvoch dielov Tony Hawk's Pro Skater, v závere som uviedol, že plná verzia by mohla byť splnením snov fanúšikov série. No a pozrime sa. Nemýlil som sa. Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 sa jednoducho podaril.

Doby masívnej popularity skejterov sú dávno preč a ani na videohernej scéne to už nie je to, čo bývalo. Kde sú časy, keď Neversoft rok čo rok chrlil nové diely série Tony Hawk, pričom každý z nich posúval latku kvality vyššie a vyššie? Tituly, ktoré sú dnes už legendárne a ovplyvnili tisícky tínedžerov, z ktorých sa mnoho vydalo na skejterskú dráhu... a mnoho začalo počúvať punkrock (mňa nevynímajúc). Nuž, ale stačilo. Škoda plakať za dobami minulými, treba sa tešiť z toho, čo máme. A zhodou náhod je to remaster prvých dvoch dielov Pro Skater v krásnom a modernom balení.

K remakom a remasterom sa obvykle staviam s miernou skepsou. Nie je nič jednoduchšie, ako dať na starosti nejakému menšiemu štúdiu známu značku, nech ju preoblečú do novej grafiky, capnú k názvu čarovné dve písmenká HD a šup ju na regály obchodov. Rovnako to v roku 2012 urobil práve vydavateľský gigant Activision, ktorý poveril štúdio Robomodo, aby spojilo prvé tri časti série THPS do jedného celku a s faceliftom ich poslalo do digitálnych obchodov. Tony Hawk's Pro Skater HD síce nebol katastrofou, takisto však nemôžeme hovoriť ani o zázraku a v ústach fanúšikov zanechal vďaka spackanej fyzike horkú pachuť.

Lahôdka pre nostalgikov

Mám pre vás dobrú správu. THPS 1 + 2 je úplne iné káva. Keby som chcel byť patetický, povedal by som, že s láskou a nehou pripravená, ale nebudem. Activision tentoraz poveril vývojom štúdio Vicarious Visions, ktoré má na svojom konte napríklad skvelý remaster Crash Bandicoot N. Sane Trilogy a pracovalo aj na portoch rôznych dielov série Tony Hawk (predovšetkým na handheldy). Okrem toho sa im podarilo získať zdrojový kód pôvodných hier a dielo konzultovali aj s bývalými vývojármi z Neversoftu. Čo viac si fanúšik môže priať?

THPS 1 + 2 ponúka všetok obsah, ktorý si nostalgici pamätajú z legendárnych prvých dvoch dielov, a ešte niečo navyše. Tešiť sa tak môžete na 19 legendárnych levelov, z ktorých každý dostal poriadny facelift, a to sa týka aj starých známych skejtbordistov. Tony Hawk, Rodney Mullen, Chad Muska, Bucky Lasek či Elissa Steamer, tí všetci sú to opäť a tentokrát sa na seba naozaj podobajú. Ak chcete niečo osobnejšie, k dispozícii máte výborný editor postáv, v ktorom si môžete vytvoriť vlastnú postavu, pričom možností úprav (vrátane oblečenia a skejtbordov) je neúrekom.

Zmeny v prospech ešte väčšej zábavy

Čo sa týka hrateľnosti, ak ste v minulosti niektorý z pôvodných dielov skúšali, v obraze budete veľmi rýchlo. Znovu nás čaká návykový a adrenalínový gameplay, v ktorom hrajú prím rýchle prsty. Autori však naše možnosti obohatili o niekoľko dôležitých trikov. Vďaka „manualu“, „revertu“ či „spine transferu”, ktoré sa pôvodne objavili až THPS 3, môžete reťaziť triky do naozaj obrovských comb. Dochádza tak síce k uľahčeniu hry, keďže vysoké skóre dokážete dosiahnuť jednoduchšie, pridáva to však na zábave a na možnosti kreatívne sa vyblbnúť. A ak ste v tomto predsa len puritán a chcete dosiahnuť naozaj klasickú hrateľnosti, nie je problém. Môžete si totiž nastaviť ovládanie z pôvodných hier, prípadne dokonca nastaviť aj rôzne cheaty.

Kariéra je rozdelená na prvý a druhý diel, tentokrát ju však k tomu, aby ste sa dostali na úplný koniec, nepotrebujete dohrať za každú postavu. V momente, keď prvýkrát spustíte sklad z jednotky či hangár z dvojky, vás zaleje mimoriadne príjemný nostalgický pocit. Levely sú spracované naozaj nádherné - vývojári z Vicarious Visions ich previedli do moderného hávu s množstvom detailom, ktoré niektorým úrovniam dodávajú úžasnú atmosféru. Napríklad zatvorený obchodný dom z jednotky tentokrát vyzerá ako po apokalypse - všade sú opustené obchody, vyblednuté nápisy a kopa rastúcej vegetácie. Úplne iný nádych má aj THPS 2 level Venice Beach. Ten sa na rozdiel od pôvodnej verzie odohráva pri západe slnka za sprievodu nádhernej hry svetiel. Klobúk dolu.

Ďalšie novinky

Herná náplň ostala, samozrejme, rovnaká. V každom leveli sa v dvojminútovom limite usilujete splniť čo najviac úloh, medzi ktoré patrí napríklad combo za určitý počet bodov, tri úrovne vysokého skóre, pozbieranie písmenok SKATE či úlohy špecifické pre dané levely. V dvojke sa v podstate okrem absencie zbierania bankoviek nič nemení, v lokalitách z jednotky však tvorcovia pridali po päť úloh, aby to nejak unifikovali. Popridávané vecičky sú fajn a nováčikovia ani nezistia, ktoré to vlastne sú. Okrem toho je všetko na rovnakých miestach, ako si pamätáte. Teda, sú tam nejaké výnimky, pri ktorých to vývojári úplne nedomysleli (napríklad tajné oblasti v leveloch Hangar a School 2, ktoré vďaka absencii neobsahujú nič), ale nie je to nič, čo vás bude kváriť.

Jednou z najväčších noviniek je systém výziev, ktorých je tu naozaj obrovské množstvo. Niekedy ide o jednoduché veci spojené s progresom v kariére, ako je napríklad získanie šiestich zlatých medailí, inokedy sa zapotíte pri robení špecifických „comb“. Za splnenie každej z výziev dostanete niekedy aj špeciálnu odmenu, väčšinou sa však môžete tešiť na peniaze a skúsenostné body. Za tie sa potom levelujete, čím si odomykáte ďalšie možnosti úpravy skejtera či objekty do editora parku. Hra vás taktiež motivuje, aby ste nehrali iba za jednu postavu aj tým, že každá má niekoľko samostatných výziev. Tento systém je fajn, hoci zo začiatku na vás možno bude pôsobiť chaoticky, pretože každú chvíľu na vás bude vyskakovať, ako ste čosi splnili.

Malé nedokonalosti

Po prejdení kariéry sa vaša zábava skončiť nemusí. Okrem plnenia výziev, vďaka ktorým si môžete odomknúť aj tajné postavy (jednou z nich je aj Jack Black ako Officer Dick), si odporúčam vyskúšať aj tzv. „Speedrun”. V ňom sa usilujete splniť všetky úlohy v danom leveli čo najrýchlejšie, čo si vyžaduje dávku plánovania. A ak vás hra pre jedného hráča omrzí, nezúfajte, je tu mulitplayer! Okrem toho, že si môžete zasúťažiť aj s kamarátom v splitscreene, sily si vo viacerých módoch viete zmerať aj s ľuďmi z celého sveta. Multiplayer je výborný doplnok, nie je však dokonalý. Často sa dostanete do spoločnosti hráčov, ktorí sú na úplne inej úrovni a vám tak zostanú iba oči pre plač a posledné miesto. Chýba aj možnosť privátneho spojenia sa s kamarátom, hoci vývojári sľubujú, že to ešte doplnia v ďalších patchoch. Uvidíme.

Ak sa vám zdá, že hru iba chválim, je to tým, že jednoducho je čo chváliť. Samozrejme, nájdu sa tu aj menšie chyby. Trochu zamrzí, že neobsahuje aj tretí diel, keďže v podstate fungoval na rovnakom princípe a neviem si predstaviť, že by ho Activision vydal v balíčku so štvorkou - tá sa totiž vydala iným smerom. Na konzole sú trochu iritujúce aj trochu dlhšie loadingy a párkrát sa mi pošťastilo naraziť aj na bugy, hoci neboli časté. Z nostalgického hľadiska zamrzí aj absencia krvi pri pádoch, ale to je naozaj iba maličkosť.

Skvelá technická stránka

Nemenej dôležitou súčasťou série Tony Hawk bol vždy aj soundtrack. Už od počiatkov ponúkal skvelý mix punku, rocku či hip hopu a dovolím si tvrdiť, že niektoré kapely vďačia za tisícky fanúšikov práve hrám. Kto by si nepamätal na piesne ako Superman od skupiny Goldfinger, Police Truck od Dead Kennedys, You od Bad Relegion či Guerilla Radio od Rage Against The Machine? Drvivá väčšina skladieb sa vracia aj v remasteri a doplnené sú aj novinkami, pri ktorých mám predsa len jednu výčitku - niektoré sa mi tam naozaj nehodia. Preto som kvitoval možnosť preskočiť pesničky, prípadne si v playliste rovno nastaviť, čo mi hrať do uší nemá.

Po technickej stránke sa až na pár bugov a možno trochu dlhšie loadingy nemám na čo sťažovať. Grafika je vynikajúca a v niektorých leveloch, ako je napríklad už spomínaná pláž Venice, sa môžete kochať nádhernou hrou svetiel. Pochvalu si zaslúžia aj modely postáv - teda, až na Rodneyho Mullena, čo je pri pravdepodobne najlepšom skejterovi všetkých čias trochu škoda. Ten správny feeling navodia aj zvukové efekty – grindovanie po rôznych povrchov je jednoducho ušiam lahodiace.

Naše hodnotenie

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 je jedna z najlepších hier, aké som tento rok mal česť vyskúšať, a jeden z najvernejších remasterov vôbec. Okrem obľúbených vecí prináša aj malé novinky, ktoré boli do hrateľnosti zakomponované s citom, pričom to všetko dostanete v krásnom modernej podobe. Som zvedavy, čo chystá Activision nabudúce. Šiesty diel série by určite nebol na zahodenie.

Klady

 • verný remaster
 • kvalitné technické spracovanie
 • návyková hrateľnosť, ktorá sa nestratí ani v dnešnej dobe
 • multiplayer – aj splitscreen
 • ikonický soundtrack je späť

Zápory

 • chýba tretí diel
 • dlhé loadingy
 • maličkosti

Informácie o hre

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2

Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 2020

 

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: simulátor skejtbordingu
 • Výrobca: Vicarious Visions
 • Distribútor v GB: Activision
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon tiki

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk