RECENZIA: F1 2019 je na rozdiel od skutočnej F1 v najlepšej forme

RECENZIA: F1 2019 je na rozdiel od skutočnej F1 v najlepšej forme

 

Jasne sa pamätám na svoje sklamanie z F1 2015. Mimochodom, som veľkým fanúšikom športu. Vtedy totiž Codemasters po rokoch vymenili engine hry a výsledkom bola na kosť ohlodaná katastrofa, kde nefungovalo takmer nič a po obsahovej stránke bola hra chudobnejšia ako kedykoľvek predtým. Preto je super, že napriek veľkým obmedzeniam, ktoré licencia F1 prináša, sa autori snažia každý rok priniesť niečo nové. A tento rok nie je výnimkou.

Ak však čakáte revolúciu, tak tej sa určite nedočkáte, pretože ju séria po skvelej F1 2018 ani nepotrebovala. Potrebovala iba obrúsiť hrany, pridať niekoľko zaujímavých noviniek a všetko to zabaliť do atraktívneho balíčka. A ani na sekundu nepochybujte o tom, že sa to vývojárom podarilo.

Pritom na povrchu až tak veľa zmien nie je. Rozsiahla ponuka režimov a spôsobov, ako si tento virtuálny pretekársky šport užiť, sa vám odhalí až postupne, no asi netreba pripomínať, že nechýba klasické pretekanie na čas, klasické preteky a podobné módy, ktoré sú samozrejmosťou. To isté sa týka multiplayeru a rôznych režimov o ktorých si povieme trochu neskôr.

Prvé, čo však určite zaujme, je kariéra. Tá síce mnoho zmien nezažila, no tie, ktoré boli zlepšené, robia rozdiel ako medzi nebom a peklom. Totižto, vývojárom sa podarilo pre túto sezónu získať licenciu na šampionát F2. Ide o akýsi juniorský šampionát a keď v ňom jazdec uspeje, je dosť možné, že si ho všimnú aj tímy v F1. Na rozdiel od F1 však ide o tzv. Spec series, čiže si monoposty nebuduje každý tím sám, ale je rovnaký pre všetkých jazdcov. Autori preto do hry pridali možnosť začať vašu kariéru v F2 šampionáte a zaobalili to do pozície: „Ste favorit a vaši hlavní konkurenti sú váš tímový kolega a váš najväčší rival.“ Môžete túto sekciu síce preskočiť, no prečo by ste to robili? Vašou úlohou je počas niekoľkých pretekov dokázať, že ste najlepší, aby si vás všimli tie najlepšie tímy. A čo je ešte lepšie, táto rivalita je následne prenesená aj do šampionátu F1.

Ak si to chcete predstaviť trochu lepšie, ide o prvý pokus o príbehovú zložku hry, ktorú napríklad v sérii FIFA poznáte pod názvom The Journey. Niekoľko cut-scén, rozhovory smerované práve na rivalov. Ide o príjemné osvieženie a presne niečo, čo v sérii chýbalo. Jednak sa monoposty F2 ovládajú úplne inak ako monoposty F1, čo prináša ďalšiu zložku zábavy pre fanúšikov motoršportu. Keď prvýkrát jazdíte s monopostom F2, máte pocit, akoby ste hrali hru prvýkrát. Brzdné body sú inde, rýchlosti sú nižšie...je to proste úplne iný zážitok, čo je v takejto hre, ktorá je o krúžení po jednom okruhu do nemoty, len a len dobré.

Inak sa toho v kariére až tak veľa nezmenilo. Kľúčom k dlhodobému úspechu sú piatkové tréningy, kde môžete, ale nemusíte absolvovať program, ku ktorému tento rok pribudol nový typ. Za ich úspešné plnenie získavate R&D body, ktoré môžete investovať do vylepšovania rôznych aspektov monopostu. Následne vaše výsledky v kvalifikácii a pretekoch rozhodujú o spokojnosti tímu s vašimi výsledkami, čo následne smeruje k lepšej/horšej pozícii pri vyjednávaní novej zmluvy, prípadne pri prestupe do lepšieho tímu. Doba, ktorú strávite mimo trate pri rôznych nastaveniach, vylepšovaniach, rozhovoroch a ďalších činnostiach, je polovicou vášho úspechu. Po stránke samotného pretekania ide o klasickú F1, akú poznáte a pravdepodobne milujete. Ostatní piloti sú tak trochu jemne agresívni, za čo si často odnesiete trest vy a často vás nevidia, čo vyústi v kolízie, ale inak sú to veľmi konzistentní a kvalitní protivníci.

To však zďaleka nie je všetko. Okrem kariéry nechýbajú špeciálne upravené šampionáty zahŕňajúce nielen tohtoročné monoposty F1, ale aj minuloročné monoposty F2 a taktiež aj klasické monoposty F1, ku ktorým pribudlo niekoľko nových. To všetko v sebe zahŕňa takú komplexnosť a množstvo obsahu, koľko sme doteraz v F1 hre pravdepodobne ešte nevideli. A to je len a len dobré. Rovnako ako pri F2 šampionáte, aj pri klasických monopostoch platí, že každý z nich sa správa úplne inak a poskytuje tak nové a nové vrstvy zábavy pri hraní.

Online ponuka je taktiež robustnejšia ako kedykoľvek predtým. Nehodnotené a hodnotené preteky sú len špičkou ľadovca. K dispozícii máte aj týždňové podujatia, šampionáty a ďalšie varianty, ktoré prinesú desiatky hodín zábavy. Hodnotené preteky zas berú do úvahy nielen to, aby ste preteky vždy dokončili (pretože to vplýva na vaše hodnotenie), ale aj to, aby ste jazdili čisto. Chyby sa v online priestore netolerujú a neférové správanie na trati taktiež nie. Až na to, že trestné sekundy niekedy hra udeľuje vyslovene neférovo. Je to však boj, s ktorým vývojári zápasia už niekoľko rokov a aj keď prišlo k zlepšeniu, celkovo sa situácia nevyriešila úplne.

Vývojári dokonca našli spôsob, ako vaše pretekanie v online priestore odmeňovať. Po novom totiž za činnosť v hre získavate kredity, ktoré môžete následne použiť na úpravu vybavenia vášho avatara. Okrem rukavíc, helmy a overalu si môžete dokonca aj nadizajnovať vlastné lakovanie monopostu, takže prakticky môžete reprezentovať svoj vlastný tím. Takto ste motivovaní nielen postupom v hodnotení, ale aj odmenami, ktoré môžete následne v hre reálne vidieť.

Tvorcovia sa taktiež trochu zamerali na e-športy a keďže má F1 vlastný e-šport šampionát, tak si priamo z hry môžete pozrieť jednotlivé preteky a taktiež sledovať dianie v tomto segmente elektronických športov. Tento rok doň konečne vstúpilo aj Ferrari, takže to bude o to zaujímavejšie.

Aj keď to na prvý pohľad nespoznáte, hra sa veľmi zmenila aj vizuálne. Vždy si na disku nechávam aj starší diel, aby som mal k dispozícii presné porovnanie a po vizuálnej stránke sa hra veľmi zlepšila hlavne pri zobrazovaní okolia trate, a to hlavne z hľadiska nasvietenia, čo najviac vidieť počas nočných pretekov v Bahrajne, Singapure a Abu Dhabi. Nie je to síce revolúcia, ale poteší. Čo už menej poteší, sú výnimočné pády hry (Xbox One verzia) a občasné vizuálne bugy, ktoré vám niekedy otravujú život. Ale o nič vážne a ani časté nejde.

Naše hodnotenie

F1 2019 je ďalším krokom k dokonalosti. Viem, že dokonalou nebude nikdy, ale každým rokom štúdio Codemasters dokazuje, že sú schopní a ochotní načúvať komunite a taktiež každoročne prinášať do hry potrebné vylepšenia, ktoré ju vždy posúvajú na novú úroveň. Ostáva už len dúfať, že keď príde nový engine s príchodom nových konzol, tak to všetko nezahodia podobne ako pred niekoľkými rokmi.

Klady

 • skvelá implementácia F2 šampionátu
 • výborné rozšírenie online možností
 • viac obsahu
 • vylepšenie vizuálu

Zápory

 • občasné bugy
 • piatkovým tréningom by sa stále hodila väčšia variabilita

Informácie o hre

F1 2019

F1 2019 2019

F1 2019 je oficiálna hra z prostredia formuly 1. Vývojári v spoločnosti Codemasters sa za posledné roky intenzívne zaoberali fanúšikmi, aby pochopili, čo je pre nich dôležité. Režim kariéry bol ďalej rozšírený, aby sa hráči ponorili ešte hlbšie do sveta F1 ako kedykoľvek predtým

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: pretekárska hra
 • Výrobca: Codemasters
 • Vydavateľ: Codemasters
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk