Assassin's Creed III Remastered keď vylepšujeme nevylepšiteľné

Assassin's Creed III Remastered keď vylepšujeme nevylepšiteľné

 

Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď skonštatujem, že Assassin’s Creed III je zrejme najkontroverznejším prírastkom do série. Autorom sa nepodarilo naviazať na takmer dokonalý príbeh Ezia, hra trpela veľkými problémami s dizajnom, ktorých sa tak skoro nezbavila a triviálny súbojový systém spôsobil zaspávanie za gamepadom/klávesnicou. A fakt, že ste prvé dve kapitoly hrali za niekoho úplne iného, tiež nepomohol. Ubisoft ale vytrvalo portuje staršie diely na súčasnú generáciu konzol a preto sa treba pozrieť aj na tento pokus.

A možno vás to prekvapí, ale hra, ktorá sa volá Assassin’s Creed III: Remastered, neobsahuje iba tretí diel, ale aj pôvodne PS Vita spin-off Liberation. A nebude vám trvať dlho, pokiaľ to zistíte. Z nejakého mne neznámeho dôvodu totiž Ubisoft, rovnako ako pri Ezio Collection, používa hlúpe vrstvené menu, ktoré bude iritovať pravdepodobne každého. Namiesto samostatného spúšťača pre každú hru (ako to mali napríklad Bioshock: The Collection alebo Borderlands: The Handsome Collection) musíte najprv spustiť celú kolekciu a prejsť si všetkými reklamnými načítavacími obrazovkami, aby ste si následne mohli vybrať, ktorú hru chcete spustiť, kde sa celý proces opakuje. Skutočne otravné a nepochopiteľné.

Ale dosť už nariekania, poďme k jednotlivým hrám. Zistíme, akých vylepšení sa dočkali a aký je dojem z týchto hier v roku 2019. Prvým pánom na holenie je Assassin’s Creed III a zavŕšenie príbehu Desmonda, ktorý s pomocou „kolegov“ a otca hľadá Pieces of Eden, tentokrát však v prostredí boja za nezávislosť v USA. Asi nebudem spoilerovať, keď poviem, že úvodné dve kapitoly si zahráte za Templára Haythema Kenwaya a následne sa vám do rúk dostane jeho syn Connor alebo Ratonhnhaké:ton, ktorý je rovnako otravný ako pri vydaní hry. Jeho detinské správanie sa vám vryje pod kožu, a to nie práve v pozitívnom slova zmysle. Strávite s ním viac ako dvadsať rokov jeho života, počas ktorých budete hľadať odpovede.

Takže v čom sa zlepšil remaster? Vývojári pridali nové animácie, vylepšili UI a niektoré systémy a prekopali audiovizuálne spracovanie vrátane pridania HDR. Samozrejme, framerate konečne nepadá pod 20 a rozlíšenie je vyššie. Najviac ma však asi zarazilo, že niektoré prvky hry vyzerajú horšie ako pred siedmimi rokmi. Hlavne tváre vyzerajú čudne – ako keby boli vyrobené z plastu. Neviem, či išlo o „umeleckú“ zmenu alebo technologickú, v každom prípade to dobre nevyzerá a verzia pre staršie konzoly vyzerá v tomto ohľade lepšie.

Ani vylepšenia hrateľnosti však nedokázali zmeniť to, že Assassin’s Creed III je ultra jednoduchý kúsok, ktorý viete zvládnuť hravo. Tým mám konkrétne na mysli súbojový systém, ktorý je až trápne smiešny a vyžaduje len trocha pozornosti a stláčanie dvoch tlačidiel, ktoré vám umožní vytvoriť prakticky nekonečné kombo, počas ktorého likvidujete armády nepriateľských vojakov, pričom ostatní sa hlúpo prizerajú. O iritujúcich prvkoch herného dizajnu hádam ani nemá zmysel hovoriť. Alebo viete čo? Možno aj má.

Od otravných vežičiek na lezenie, ktoré sú trademarkom minulej generácie Ubisoft hier, cez otravné časovače pri sledovaní nepriateľov až po ovládanie parkúru, ktoré vás občas privedie do šialenstva, to všetko sú prvky, ktoré zostali a ich odstránenie by si vyžadovalo prerobiť celú hru. Je to pekné pripomenutie toho, čo sme od Ubisoftu v minulosti dostávali a zároveň varovanie pre Ubisoft, čoho by sa mal vyvarovať.

Ako to už v takýchto kolekciách býva, remaster hry obsahuje aj skvelú príbehovú líniu, ktorá bola v pôvodnej verzii vydaná ako DLC s názvom The Tyranny of King Washington, spolu s ďalším dodatočným obsahom.

Okej. Presuňme sa do Lousiany, kde pôsobila ženská asasínka Aveline de Grandpré v hre Assassin’s Creed Liberation. Tá objaví plán Templárov na ovládnutie mesta a je na nej, aby ho zastavila.

Hra bola pôvodne vydaná na PS Vita a je to na nej vidieť. Má totiž mnoho tzv. gimmicks, čiže herných mechanizmov, ktoré využívali špecifické vlastnosti tohto dnes už mŕtveho handheldu, ako bol napríklad gyroskop na niektoré úkony, ktoré pri hraní na veľkej konzole vyznejú trochu zvláštne.

Asi najväčšou výhrou je príbeh, ktorý ukazuje potomka bohatého muža a otrokyne a zaujímavo poukazuje na problematiku otroctva v rannej Amerike. Z hľadiska hrateľnosti však ide o štandardný Assassin’s Creed, ktorý dokonca v mnohých aspektoch zaostáva. Hra kladie veľký dôraz na možnosť prezliekania hlavnej postavy, no aj tento nápad by si zaslúžil lepšie zapracovanie, pretože takto je to povrchné. Misie sú veľmi krátke, čo je nepochybne dôsledok toho, že hra bola pôvodne vydaná na handheld. Tým pádom automaticky trpí aj audiovizuál, ktorý nebol prelomový ani v minulej generácii, nehovoriac o animáciách. Navyše, celá hra je prešpikovaná mnohými bugmi, čo je dôsledok ešte pôvodnej verzie, ktoré bola vydaná narýchlo, aby stihla dátum vydania trojky (oba tituly boli vyšli v rovnaký deň). New Orleans je vzhľadom na technické možnosti vyobrazené veľmi dobre a vierohodne.

Naše hodnotenie

Úprimne? Ak ste obrovským fanúšikom série, tieto remastery pravdepodobne máte, lebo boli súčasťou Season Passu Assassin’s Creed Odyssey. Samostatná kúpa sa oplatí taktiež len vtedy, keď ste obrovským fanúšikom. Pretože pre ostatných sú to hry, ktoré im pripomenú, ako zlé dokážu byť niektoré aspekty tejto série. A žiadne vylepšenia im nepomôžu.

Klady

 • podpora HDR, vyššie rozlíšenie a ďalšie vylepšenia
 • všetky DLC v AC III
 • dvojica hier v jednom balíčku

Zápory

 • otrasné menu
 • grafické „vylepšenia“, ktoré hru zhoršujú (AC III)
 • herný dizajn, ktorý patrí medzi tie horšie, sa, samozrejme, nezlepšil

Informácie o hre

Assassin’s Creed III: Remastered

Assassin’s Creed III: Remastered 2019

Severná Amerika, 18. storočia. Po viac než 20-ročnom konflikte sa 13 amerických kolónií a Britská koruna ocitajú na pokraji mohutnej vojny. Bojové línie sú načrtnuté. Krviprelievanie je nevyhnutné. Zo žeravého popola svojej vypálenej osady povstane nový asasín. V žilách mu koluje mohavská a britská krv a jeho boj za slobodu a spravodlivosť bude ukovaný v plameňoch revolúcie.

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: Akčná adventúra
 • Výrobca: Ubisoft
 • Distribútor v GB: Ubisoft
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk