Portal Knights – Recenzia

Portal Knights – Recenzia

 

Portal Knights pripomína epický príbeh z nevinnej detskej fantázie – kráľovstvo z kociek, lietajúce ostrovy, rozkošné príšerky a drak v úlohe hlavného „záporáka“. Koncept je čarovne jednoduchý a funguje, no absencia „questov“ a oklieštený kooperačný režim zamrzia, podobne, ako svet zbytočne rozsekaný na malé ostrovy, medzi ktorými je prechod všetko len nie plynulý.

Hry sú na to, aby nás bavili, a to sa novinke od malého nemeckého indie štúdia Keen Games darí veľmi dobre. Portal Knights možno na prvý pohľad až príliš pripomína Minecraft (a možno aj na druhý či tretí), no v skutočnosti v sebe kombinuje aj mnohé napríklad z takej Zeldy. Výsledok hráčom v správnom množstve dávkuje sandboxový zážitok s obzvlášť veľkým dôrazom na budovanie, objavovanie nových svetov a vylepšovanie vášho malého ňu-ňu hrdinu.

Portal Knights je indie chuťovkou, pri ktorej sem-tam strávite nejakú hodinku, no nerátajte s tým, že vás zlanári na herný maratón. Autori si dali záležať na tom, aby ste základné prvky hry pochopili už počas prvých minút hrania, a do centra diania sa dostanete rovnako rýchlo. Nie ste zaťažení komplexným dejom, zložitými hernými mechanikami, ba ani siahodlhou tvorbou a úpravou postavy.

Rozkošné problémy v kráľovstve kociek

Príbeh hry je taký nevýrazný, až zvádza k myšlienke, že žiadny neexistuje. Dôležité je, že kedysi jednotný svet sa rozdelil na vyše štyridsať lietajúcich ostrovov prepojených portálmi na cestovanie. A to je vašou malou-veľkou úlohou – sprístupňovať jeden portál za druhým, porážať nepriateľov, ktorí sa vám a vášmu krompáču pripletú do cesty, a v rámci „príbehu“ zjednotiť roztrieštenú mapu v jeden celok.

Portal Knights približuje RPG v tej najjednoduchšej forme. Na výber máte tri základné povolania: hraničiara, čarodejníka a bojovníka, ku ktorým sa viažu zbrane a niektoré brnenia. Za porazených nepriateľov získavate skúsenosti a po postupe na vyššiu úroveň si vylepšujete svoje atribúty s ohľadom na povolanie, ktoré ste si zvolili. Súboj je podobne primitívny, tentoraz v menej pozitívnom slova zmysle – sekanie mečom a vyhýbanie sa pravidelným úderom súperov sa po čase stane triviálnou, neustále sa opakujúcou záležitosťou, a čistenie si cesty za drahocennými surovinami sa rýchlo stane len nutným zlom.

Jadro hry sa veru neukrýva v postavičkách, súbojoch a ani v príbehu, ale v skúmaní jednotlivých ostrovčekov a v budovaní si vlastného hranatého kráľovstva. Portal Knights je, ako už názov napovedá, o cestovaní portálmi, a pripravte sa na to, že cestovať naprieč dimenziami budete často. Ide o dobrú „oddychovku“ s perfektným konceptom, z ktorého ale niekde počas cesty zopár kociek vypadlo.

Menej je niekedy viac

Svet Portal Knights je rozdelený do vcelku veľkého množstva menších máp s rozdielnymi biómami a surovinami potrebnými na tvorbu predmetov, ktoré môžete preskúmavať spolu so svojimi priateľmi. Znie to nevinne, ba až lákavo, no kombinácia viacerých nedostatkov spojených s vyššie uvedenými prvkami je miestami frustrujúca. Jednotlivé ostrovčeky sú malé a okrem vášho domovského, kde si staviate svoju „základňu“, zrejme na žiadnom nestrávite veľa času. Neustále kmitanie portálmi síce nie je prekvapujúce, no v kombinácii s dlhými načítavacími obrazovkami (aspoň v našej recenznej verzii pre Xbox One) ide o nemalý problém. K častému cestovaniu vás navyše nenúti len samotná veľkosť máp, ale najmä fakt, že každá obsahuje iné suroviny – a verte, že budete potrebovať mnoho rôznych druhov! A aby to menej trpezliví hráči nemali príliš ľahké, ak hráte s kamarátmi a rozhodnete sa premiestniť z jedného ostrova na druhý, zvyšok vašej partie budete musieť, chcene-nechcene, vziať so sebou. Strategické zbieranie surovín na viacerých ostrovoch naraz je nemožné; tam, kam pôjdete vy, budú musieť ísť aj ostatní.

A tu sa dostávame opäť na začiatok, k prvotnému problému, ktorým je veľkosť jednotlivých ostrovov.

Hre miestami chýbajú obrovské, rozľahlé svety, kde by sa nútené skupinové cestovanie nemenilo na otravné „sekýrovanie“. V takom prípade by nepôsobilo čudne, keby každý svet obsahoval aspoň väčšinu surovín potrebných na stavbu a produkciu predmetov – hráči by sa mohli doslova rozliezť po celej mape, každý prispievajúc svojou troškou. Zmeniť by sa mal aj systém skupín, aby sa mohli hráči spájať do veľkých tímov a nielen do malých, štvorčlenných buniek.

Tieto skupinky sa navyše dajú vyskladať len z hráčov, ktorých máte pridaných medzi priateľov. Hre chýba skutočný, poctivý multiplayer: väčšie skupinky hráčov z celého sveta, klany, boje o ostrovy vo forme PvP. Nedávno som čítal príspevok jedného z vývojárov na Steame, ktorý sa vyjadril, že „Portal Knights nie je MMO hrou“, a štúdio preto neplánuje zvýšiť štvorčlenný limit tímov. Niežeby som nerozumel autorskému zámeru zachovať komornú atmosféru, no skutočne by zopár zmien v kooperačnom režime hry spôsobilo, že by titul stratil svoju „tvár“?

Svet Portal Knights je farebný, krásny a bohatý, no nelogicky rozsekaný na príliš malé časti. Je to obrovská škoda a veľký hendikep najmä z hľadiska dlhodobého hrania. Na strane druhej sa vývojári snažia udržať dlhodobú pozornosť hráčov pomocou rôznych „Eventov“, počas ktorých môžete získať unikátne odmeny – napríklad vzácne druhy rozkošných „petov“, malých zvieracích spoločníkov, ktorí vás budú, hoc nečinne, ale verne sprevádzať vaším dobrodružstvom. Jeho súčasťou sú aj temné „dungeony“ a bitky s „bossmi“ pri ktorých oceníte možnosť zavolať si na pomoc svojich kamarátov, aj keď počet elitných, náročných protivníkov by jednoznačne mohol byť vyšší.

Čo sa dá vidieť, to sa dá aj zničiť

Aj keď by štruktúra herného sveta uvítala zopár zmien, neznamená to, že vás za každým portálom čaká nuda, práve naopak. Ostrovčeky sú síce menšie, no navzájom sa od seba líšia ako prostredím, tak aj nepriateľmi. Platí, že skoro všetko, čo vidíte, sa dá zničiť alebo nanovo postaviť. Fyzika v hre ma nielen príjemne prekvapila, ale aj pobavila: ak sa napríklad prekopete hlbšie do zeme, počujete ozvenu, a voda v menšom množstve dokonca dokáže vytiecť. Už menej reálne pôsobí absencia možnosti plávania: keď skočíte do vody, smiešne klesnete na dno ako kameň.

Objavovanie je najsilnejšou stránkou hry a diverzita prostredí je skvelá. Ak si k tomu pripočítate množstvo predmetov a stavebných možností, zistíte, že táto indie hra vás dokáže, aj keď v menších množstvách, zabaviť na poriadne dlho. Možnosť kooperačného hrania bola zo strany vývojárov brilantným ťahom, no je škoda, že online sféru nedokázali nafúknuť, podobne ako jednotlivé svety z kociek, do väčších rozmerov. Čo by si, naopak, zaslúžilo osekať, sú zdĺhavé „loading“ obrazovky, ktoré sa vám postavia do cesty vždy, keď zistíte, že potrebná surovina sa nachádza „na portály ďaleko“.

Naše hodnotenie

Portal Knights zdanlivo ide v šľapajach Minecraftu, no vývojári si dali záležať na tom, aby hra nestratila vlastnú identitu. Je škoda, že autori sa pri otázkach online hrania držia pri zemi a režim kooperácie si užijete len s priateľmi, no celkové kvality hry tento nedostatok prevažujú. Ak hľadáte niečo nenáročné a stvorené na oddych, táto budovateľská RPG vám poslúži viac než dostatočne.

Klady

 • farebné, krásne prostredie
 • diverzita ostrovčekov
 • ľahko pochopiteľné mechaniky
 • bohatý systém budovania
 • zničiteľné, tvárne prostredie z kociek
 • eventy a support pre hráčov

Zápory

 • menšie ostrovy
 • dlhé „loading“ obrazovky
 • kooperačný režim možný len s priateľmi
 • RPG takmer bez „questov“
 • málo „bossov“

Informácie o hre

Portal Knights

Portal Knights 2017

Portal Knights je roztomilé kockované 3D RPG v štýle Minecraftu. Hra poteší hlavne milovníkov sandboxu, kooperatívneho hrania a kreativity!

 • Platforma: Xbox One
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Keen Games
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Keen Games

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Mário Lorenc

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk