Project Spark - Recenzia

 

Project Spark bol azda až nezaslúžene v úzadí marketingu už počas svojho uvedenia. Možno to súvisí s tým, že formát, ktorý autori pre hru zvolili, je free-to-play, no dôvodom môže byť aj to, že hra prechádzala relatívne dlhou beta fázou. No táto „hra" je tu a pre čitateľov sú tým pádom zodpovedané všetky otázky, týkajúce sa tohto projektu.

Slovíčko „hra" sme dali do úvodzoviek zámerne. Project Spark totiž ťažko charakterizovať ako bežnú hru, lebo by to bolo v prvom rade nepresné, a okrem toho by to mohlo čitateľov aj zmiasť. Project Spark je totiž projekt, ktorý sa skladá z mnohých vrstiev, no tým najzákladnejším je budovanie herného obsahu a jeho poskytovanie pre komunitu. Autori poskytujú len veľkú hromadu nástrojov, ktoré vám umožnia vašu víziu hry zhmotniť do skutočnosti.

Kostru hry tvoria tri typy hier. Prvou sú tzv. Crossroads hry. Tie sú formované do podoby klasickej RPG hry, v ktorej si hráč sám určuje proti čomu bojuje, s akým hrdinom bojuje a v akom svete, a aké úlohy a odmeny bude mať k dispozícii. Človek by mohol povedať, že toto je ten povrchný herný mód, ktorého úlohou nie je komplexnosť, ale poskytnutie akej-takej predstavy o tom, čo Project Spark ponúka. Čiže človek jednoducho vytvára a následne aj hrá.

Kampaň, alebo Adventure, je príbehovým módom, ktorý Team Dakota vytvoril pomocou nástrojov, ktoré ponúkajú aj hráčom, a tým ukazujú, čo všetko sa dá s danými nástrojmi vytvoriť. Ide o RPG príbehový mód, ktorý vás prevedie klasickým a klišoidným príbehom o boji medzi dobrom a zlom, pričom hlavný hrdina (k dispozícii jeden zo štyroch) stojí presne v strede, a je jediný, ktorý môže malú osadu pred temnotou ochrániť. Jednoduchý súbojový systém dopĺňa levelovanie postavy, prehľadávanie truhlíc, no napríklad aj možnosť hru kedykoľvek zastaviť a upraviť. „Comingsoon" pri druhej kapitole navyše naznačuje, že tento mód sa bude ďalej rozširovať.

Najkomplexnejším módom je mód editácie. Ten vám dá do rúk celú paletu nástrojov na tvorenie a je iba na vás, čo s nimi vytvoríte v rámci limitácií, ktoré sú súčasťou hry. Ak by sme totiž tvrdili, že si môžete vytvoriť takmer všetko, klamali by sme. Vytváranie pestrofarebného prostredia s dôrazom na jednotlivé detaily, zaplnenie NPC postavami alebo nepriateľskými postavami (všetko pomocou riadkov kódu, ktorý je možné upravovať), či definovanie samotných parametrov a herného žánru – to všetko je v Project Spark k dispozícii.

Podľa môjho názoru, najlepším dôkazom toho, čo všetko sa dá v Project Spark vytvoriť, sú už vytvorené hry. Pri prehľadávaní množstva obsahu som narazil na RPG hru na motívy série Legends of Zelda, našiel som klasický pinball, stolný futbal, rôzne 2D plošinovky a adventúry – a to všetko v rôznych formách a detailoch, ktoré im dávajú rozmanitosť a dôvod si ich zahrať.

Z dôvodu veľkého dôrazu na komunitu a zdieľanie jednotlivých „hier" je veľmi dôležité, aby táto komunita fungovala správne. Zverejnením svojho produktu a jeho rozšírením medzi ostatných členov danej komunity dostáva totiž hráč za každé zahratie svojej hry iným hráčom kredity a za každý lajk bonusové kredity. Tie potom používa na nákup ďalších tematických setov na tvorenie, prípadne nakupuje jednotlivé predmety na ďalšiu tvorbu, alebo si v rámci free-to-play povahy titulu môže jednoducho zaplatiť sety prostredníctvom reálnych peňazí. Možnosť úpravy hry, ktorú vytvoril niekto iný, je však podmienená vlastnením setu, ktorý daný užívateľ pri výstavbe hry použil, no na samotné zahratie hry to nie je potrebné. Z tohto dôvodu sa najlepší tvorcovia dostanú k novému obsahu najskôr (rovnako ako aj najlepšie výtvory), lebo budú najrýchlejšie zbierať herné kredity. Okrem toho, ponúka aj prémiové platené členstvo, ktoré umožní získavať dvojnásobné množstvo hernej meny, a tak sa rýchlejšie dostať k balíčkom.

Toto je veľmi podstatný element, pretože tento produkt je bytostne závislý od svojej komunity, z čoho vyplýva, že je potrebná spolupatričnosť. Práve preto je aj veľmi ťažké hodnotiť Project Spark, lebo možnosti nástrojov, ktoré autori dali do rúk hráčom, sú ťažko merateľné až dovtedy, dokým sa komunita, ktorá tvorí obsah, neprejaví naplno. Faktom však je, že ekonomický systém hry je vybudovaný dobre, UI je intuitívne a napomáha k rýchlejšej tvorbe žiadaného obsahu, a prekvapujúco dobre všetko funguje aj na gamepade, ktorého počet tlačidiel je značne obmedzený (oproti klávesnici), a free-to-play model zase umožňuje hru vyskúšať veľkej mase hráčov, ktorá v sebe môže nájsť tvorivého ducha. Preto ponechám tento projekt bez hodnotenia, no s odporúčaním, aby ste ho vyskúšali, lebo potenciál rozhodne má, a to, čo momentálne autori poskytujú, skutočne stojí za to.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Project Spark
Platforma: Xbox ONE
Žáner: nástroje na vytváranie hier
Výrobca: Team Dakota
Distribútor v GB: Microsoft
Distribútor v SR: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

--%
 
"Hry od hráčov, pre hráčov"
Klady
  • príjemný grafický štýl
  • obrovské možnosti
  • výborne vyriešený komunitný systém
  • v základe je hra free-to-play
Zápory
  • kampaň má nevyužitý potenciál
korekcia: Lucia Petrželová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk