CD Projekt RED: Snaha o diverzitu nesmie viesť ku konfliktu v štúdiu

CD Projekt RED: Snaha o diverzitu nesmie viesť ku konfliktu v štúdiu

 

Niektorí za tento výrok poľské štúdio kritizujú.

Poľské štúdio CD Projekt RED si už niekoľkokrát od niektorých členov médií a rôznych komunít vyslúžili nálepky, že sú rasisti, lebo v Zaklínačovi sa nenachádzajú „PoC“ (People of Color), že sú sexisti a že sú transfóbni (známy prípad z Cyberpunku 2077 z minulého roka). A teraz prichádza ďalšia kritika, po tom, ako šéf štúdia Adam Badowski a šéf CD Projekt Adam Kiciński poskytli rozhovor pre poľské médium Rzeczpospolita Daily.

Kiciński síce v rozhovore skonštatoval, že štúdio sa hrdí svojim prístupom k diverzite a inkluzivite, no následne povedal niečo, čo už mnohých znepokojuje: „Uvedomujeme si, že účinné fungovanie štúdia si vyžaduje aktívne opatrenia podporujúce rešpekt a toleranciu.“ A za tým nasledovala definícia tolerancie, ktorá je podľa niektorých v štúdiu „schopnosť rešpektovať potreby a názory druhých ľudí, ktoré sami nezdieľame a zdržať sa boja proti týmto javom, ktoré my sami považujeme za zlé. Iní členovia štúdia zas viac dôverujú tvrdeniam Poppera o tolerantnej spoločnosti, že na to aby spoločnosť zostala tolerantná nemôže tolerovať intoleranciu. A v štúdiu máme aj ľudí, ktorí nesúhlasia ani s jedným tvrdením.“

Problémová pasáž nastala, keď Badowski prezradil, aká je implementácia diverzity do ich hier: „Kľúčom je však, že rozmanitosť a rozdielna citlivosť na tieto témy a všetko čo z toho vyplýva nemôžu viesť ku konfliktu v štúdiu. Tým pádom je náš tím plne sústredený na to, aby vytváral hry.“

Kiciński taktiež skonštatoval, že sexizmus nie je problém, ktorý by sa nejak špeciálne dotýkal herného priemyslu a vyskytuje sa v ňom rovnako, ako v ďalších oblastiach života.

Takže, ak sa budete v najbližších mesiacoch dočítavať, ako sa CD Projekt RED nevie zaoberať politikou, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou Cyberpunk sveta a ako sa boja ozvať proti niektorým nerestiam súčasného sveta, tak toto je presne ten rozhovor, z ktorého to vyplýva.

Zdroj: PCGamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk