Osviežte si príbeh hier Halo a osud Master Chiefa v sérii súhrnných videí od Xbox UK

Osviežte si príbeh hier Halo a osud Master Chiefa v sérii súhrnných videí od Xbox UK

 

Vzhľadom na to, že piaty diel Guardians už prekračuje na mieste predo dvermi, nie je na škodu si pripomenúť všetky dôležité udalosti a prekvapujúce zvraty z predchádzajúcich Halo hier. To všetko len za 117 sekúnd.

Halo: Reach a Halo: Combat Evolved

Aj keď Halo: Reach vyšlo až 9 rokov po prvej hre, opisuje udalosti odohrávajúce sa krátko pred prvým dielom. Píše sa rok 2552 a ľudstvo začalo ovládať vesmír. Kolonizovanie planét a explorácia temných hĺbok nekonečnosti si vynieslo daň v podobe objavenia nepriateľských mimozemských rás žijúcich v ríši Covenant Empire, s ktorou začalo viesť vojny pod záštitou Vesmírneho veliteľstva spojených národov známeho ako UNSC. To pritom využíva jednu z najsilnejších zbraní aké má k dispozícii, projekt Spartan-II, jednotku geneticky upravených supervojakov vytvorených na planéte Reach. Covenant nanešťastie objaví túto planétu a celú ju vymaže z obežnej dráhy usmrtiac takmer všetkých Sparťanov.

Z trosiek rozpadajúcej sa Reach uniká UNSC na svojej veľkej vesmírnej lodi Pillars of Autumn cez Slipspace, neviditeľné dimenzie umožňujúce pohyb rýchlejší ako svetlo, až sa znenazdajky dostane do blízkosti mohutného tajomného prstenca známeho ako Halo. Týmto sa už začína príbeh prvej časti Halo: Combat Evolved. Armáda Covenantov bola bohužiaľ rovnako tak na blízku a zaútočila na Pillars of Autumn, no nepočítala ale s tým, že na vesmírnej lodi sa nachádza aj Sparťan John-117, hlavný poddôstojník. Ten zomkne posádku a spolu vybijú toľko nepriateľov, koľko sa len dá. Nakoniec utečú cez záchranný modul na Halo.

Tu sa ťažkými bojmi dostanú až na veliace stredisko, kde začne John odkrývať pravdu o existencii Halo. Neopatrnosťou ale členovia UNSC otvoria záhadný kontajner a do priestoru vypustia Flood, extrémne smrteľnú, parazitickú formu života uväznenú na prstenci už dlhé milénia. Zatiaľ, čo tá začína pomaly hubiť všetko v ceste, John je poverený umelou inteligenciou 343 Guilty Spark získať vec zvanú Index. Umelá forma života Cortana, ktorá Johnovi pomáha, náhle odkryje celú pravdu. Halo je zbraň pripravená vyhubiť všetok život v galaxii. 343 Guilty Spark zaútočí na Master Chiefa, no ten si vybojuje právo na život, dostane sa späť na Pillars of Autumn, kde preťaží jej fúzne reaktory a nechá Halo na pospas jeho krutému osudu. Prstenec vybuchuje, John a ďalší unikajú v poslednej sekunde. No nie sú sami. Guilty Spark uniká tiež a mizne v mrazivých končinách vesmíru.

Halo 2

Príbeh začína s vypočúvaním, odsúdením a degradovaním veliteľa Thel 'Vadam patriaceho do druhu Elite, jedného z najsilnejších druhov v ríši Covenant, ktorý zlyhal pri obrane Halo a nezabránil tak jeho zničeniu. Thel je taktiež mučený a to členom inej rasy Covenantov, tzv. Brutes. Medzitým Covenanti prevádzajú masívne útoky na Zem. Mestá sú zničené, ľudia zabíjaní a ľudstvo len tak tak zvláda nápor mimozemšťanov. Master Chief spolupracuje s UNSC, konkrétne v boji o New Mombasa, mesto nachádzajúce sa na juhu Keni. Po tom, čo nepriatelia zisťujú, že ťahajú za kratší koniec, sa veliteľ vzdušných síl Covenantov, prorok Regret, rozhodne využiť Slipspace na útek. Ten sa mu síce podarí, no Master Chief ho so spolubojovníkmi prenasleduje a nakoniec tiež stihne vstúpiť do otvoreného portálu. Tým objavia druhé Halo.

Master Chief zakrátko nájde Regreta a ubije ho na smrť holými päsťami, pretože sa pokúšal spustiť Halo a zničiť tak celú galaxiu. Covenanti totiž uctievajú Predchodcov (Forerunners) ako bohov a veria, že ak odpália všetky prsteňce Halo, tak prekročia hranice fyzického sveta a stanú sa bohmi rovnako. V tom čase očisťujú proroci meno zvrhnutého veliteľa Thel 'Vadam dávajúc mu titul Arbiter. Hneď na to dostáva prvú úlohu, zabiť iného kacírskeho Covenantského veliteľa. Počas plnenia úlohy nájde 343 Guilty Spark a spolu sa vracajú na materskú loď High Charity.

High Charity sa pokúša prísť Regretovi na pomoc, no je už veľmi neskoro. Master Chief uniká a padá do vody, kde stretáva zvláštnu bytosť Gravemind, hlavného vodcu Floodov. Arbiter je povolaný nájsť Index, ktorý predtým získal Master Chief, no ten padá do hlbokej priepasti a tiež sa ocitá pri Gravemindovi. Ten obom objasní situáciu, že aktivácia Halo by zničila všetkých, Floodov, ľudí i Covenantov a tak oboch vyšle na rozdielné miesta zastaviť prstenec. Nastáva najdôležitejší boj proti Brutom. Po ich porazení sa ale nedarí zastaviť aktiváciu prstenca úplne a namiesto toho sa spúšťa protokol umožňujúci odpáliť všetky zvyšné prstence diaľkovo z jediného miesta. 343 Guilty Spark to miesto označuje ako Archu (The Ark). Prorok Truth sa nevie zmieriť s porážkou a vydáva sa na Zem na cestu pomsty. Nevie však, že na jeho lodi je už Master Chief.

Halo 3

Dej tretej časti je zo všetkých hier najviac priamočiary a logicky nadväzuje na udalosti z konca dvojky. Odohráva sa 2 týždne po Halo 2, v dobe, kedy Master Chief prichádza na Zem na lodi s prorokom Truthom. Prorok sa so svojim spojencom a zároveň ochrancom prvého prsteňca 343 Guilty Spark vydal na Zem pohľadať vzácny artefakt, ktorý by ich premiestnil cez Slipspace k Arche. Hľadanú vec nachádzajú a potom, čo ju Guilty aktivuje, sa k nej obaja premiestňujú, avšak netušiac, že im za pätami stále číha Master Chief, jeho spojenec Arbiter a Floodom infikovaná Covenantská loď. Flood, Chief a Arbiter sa tak stali spojencami v boji proti spoločnému nepriateľovi a spolu sa prebojujú až do centra monolitu.

Arbiter síce zabije proroka, no túto situáciu lišiacky využíva parazit Flood, ktorý spojenectvo zrádza a otočí sa proti spolubojovníkom. Po odrazení útoku zradcu dvojica zisťuje, že Archa automaticky buduje nové Halo, aby ním nahradil prvý prstenec zničený v závere Halo: Combat Evolved. Vzhľadom ale na to, že nové Halo je stále nedokončené a samotná Archa sa nachádza mimo Mliečnej dráhy, jeho aktivovanie zničí len Archu a nový nedokončený prstenec. To znamená, že ani Flood, ani ostatné prsteňce už nie sú viac hrozbou. Guilty Spark ale nechce, aby bola Archa odpálená a tak je ho Master Chief nútený raz a navždy zničiť.

Chief a Arbiter unikajú vo svojej lodi cez Slipspace, no následkom výbuchu je jeho štruktúra narušená a loď rozlomená na dve polovice. Zatiaľ čo sa Arbiterovi podarilo doraziť až na Zem, Master Chief definitívne uviazol v hlbokom vesmíre. Cortana síce vyšle volanie o pomoc, no Chief je nútený sa uložiť do kryonického spánku a unášať sa v zničenom plavidle k mysterióznej planéte Requiem.

Halo 4

Master Chief sa prebúdza 4 roky po udalostiach z tretieho dielu. Všetky prsteňce Halo sú deaktivované a vojna s Covenantami už skončila. Cortana prebúdza hrdinu zo spánku, potom čo je ich loď napadnutá fanatickou skupinou Covenantov, ktorá stále bojuje, hoci už je dávno po konflikte. Covenanti si tú prišli pre Requiem, na ktorej kedysi prebývala vyspelá civilizácia u a tvorcovia prsteňcov Halo, Predchodcovia. Nastane tuhý boj a na planéte sa obnoví gravitácia, ktorá pritiahne Chiefa a Cortanu na jej povrch. Cortana ale začína zlyhávať a John sa ju rozhodne vrátiť jej tvorcovi, doktore Catherine Halsey, aby ju opravila. To ale musí počkať, pretože na scénu vstupujú Prometheani, smrteľní digitálni bojovníci, ktorí prisahali, že budú Predchodcov ochraňovať.

V tej chvíli sa objavuje loď Infinity, ktorá zareagovala na volanie o pomoc od Cortany. Vzhľadom na to, že komunikáciu niečo blokuje, Master Chief zničí zariadenie zamedzujúce signálu, no zároveň tým vypustí ultimátneho bojovníka Didacta. Ten bol na Requieme uväznený. Didact ovládne Prometianov, Covenantov a zaútočí na Infinity, no Chiefovi sa podarí jeho útoky odraziť. John následne zisťuje, že Didact chcel raz aktivovať superzbraň Composer, ktorá by premenila ľudí na digitálnych otrokov. Master Chief tiež narazí na Forerunnerku nazvanú Librarien, ženu Didacta, ktorá ho, ako vysvitne, sama poslala do väzenia. Tá dá Chiefovi imunitu voči účinku Composera, čo mu umožní zastaviť Didacta.

Ultimátny bojovník získava mocnú superzbraň z výskumného zariadenia Ivanoff, zdigitalizuje jeho posádku a zamieri si to rovno na Zem. Chief mu je už ale v pätách. Potom, čo Didact zatúočí na našu planétu sa do neho pustí samotná Cortana, ktorá mu odpojí štíty a umožní ho tak Johnovi zneškodniť. To ale rovnako tak znamená, že Cortana obetúvava svoj vlastný umelý život. Chief tak stráca svojho jediného priateľa a extrémne smutný sa vracia na Infinity, kde následne zváži svoju ďalšiu budúcnosť.

Halo 5: Guardians

Najnovší diel Guardians príde už o pár dní, 27. októbra 2015. Aj keď Xbox UK prinieslo video aj o tejto časti, nachádza sa v ňom narozdiel od predchádzajúcich prirodzene len načrtnutie príbehu. Aby sme sa mali na čo tešiť. Cortany už niet a Master Chief sa plný smútku vracia na Infinity, kde je poverený novou misiou - preskúmať zmiznutie tímu Sparťanov na Installation 03, čo je jeden zo siedmych prsteňcov Halo. Master Chief a Blue Team zisťujú, že Didact je stále nažive a po tuhom boji, po ktorom nepriateľ rozbije Chiefovi helmu. Chief nakoniec premôže Didacta a využitím Composera ho zdigitalizuje.

Hrdinovia dostanú od veliteľstva na určitý čas voľno, no Chief zo svojej svojvôle obnoví tím. Na nasledujúcich 8 mesiacov sa Blue Team stráca a to vrhne na Chiefa tieň podozrenia, že môže byť zradcom. Našu recenziu, ktorú pre vás píše Markus, čakajte o niekoľko dní.

Zdroj: Xbox UK, YouTube, Wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk