2014 FIFA World Cup Brazil - Recenzia

 

Každoročná záplava športových sérií od EA Sports či ostatných firiem, ktoré pripravujú hry s touto tematikou, je už tradíciou, keď väčšina fanúšikov športov siaha po výmene nového ročníka za starý. V priehrští titulov nájdeme tie, ktoré sa vydali len ako drobné úpravy, ale aj tie, ktoré si svoju plnú cenu obhájili obrovskými úpravami v hrateľnosti a aj v ďalších aspektoch. Avšak EA okrem každoročného vydania FIFY prináša aj tematicky ladené hry. Tie majú za úlohu propagovať veľké futbalové podujatia a zarobiť na ich popularite. Otázkou však je, či si dokáže svoju plnú cenu obhájiť.

Čo je na hre 2014 FIFA World Cup Brazil výborné? V prvom rade je to atmosféra. Počnúc soundtrackom, tematickým menu až po „rádio“ v podobe dvojice komentátorov, ktorých úlohou je vyjadrovať sa k udalostiam v hre. Musíme povedať, že sme boli prekvapení snahou o autenticitu, ktorá bola do hry vložená. Samozrejme, nekončíme. Prepracované štadióny podľa ich reálnych predlôh s dôrazom na atmosféru a k tomu prestrihy na veľkoplošné obrazovky, kde diváci zúrivo povzbudzujú svoj národný tím. Nechýba ani podpora štatistík odzrkadľujúca reálnu formu národných tímov a hráčov, teda rovnako ako v každej jednej FIFE v posledných rokoch. 

Povedať, že FIFA World Cup 2014 je obsahovo chudobná, je ako povedať o Dark Souls, že je to ľahká hra. Nájdete tu naozaj množstvo módov a príležitostí ukázať svoje futbalové majstrovstvo. Problémom však je, že prakticky všetky herné módy sú iba premenované herné módy z FIFY 14, akurát sú zasadené do reálií chystaného futbalového šampionátu. 

Klasický Kick-off umožňujúci zahrať si jeden rýchly zápas, Capitan of Your Country, variácia Be a Pro módu. Tam si zahráte za jedného vybraného alebo vytvoreného hráča. Snažíte sa prebíjať obrovskou súpiskou reprezentácie, aby ste si následne splnili sen a tréner národného tímu vás povolal na svetový šampionát, pričom za vrchol sa tu okrem víťazstva považuje aj získanie kapitánskej pásky národného tímu. Road to FIFA World Cup zase ponúka celý kvalifikačný cyklus vo vami vybranej futbalovej organizácii. Klasický šampionát ponúka prakticky to isté, akurát všetko v skrátenej forme. Story of Qualifying slúži ako mód výzvy a Road to Rio de Janeiro je online šampionát prezentovaný do formy odstupňovaných úrovní, pričom všetko je hrané v online forme. Bohužiaľ, z pochopiteľných dôvodov chýba populárny FIFA Ultimate Team mód, čo môže u niekoho zavážiť pri kúpe. 

Najpodstatnejšia je však hrateľnosť. Tu prichádza najväčšie sklamanie. Faktom je, že zmeny v hrateľnosti sú vyslovene nulové. To znamená, že chyby, ktoré boli chybami vo FIFE 14, sa nachádzajú aj v tomto titule – čiže prestrelená účinnosť centrov do behu a striel z veľkej vzdialenosti dominujú, no zdatne im sekundujú drobné chyby v umelej inteligencii a otravné, predlhé animácie pri zahrávaní autu. Problémovým sa javí hlavne prechod z next-gen verzie FIFY 14 na túto hru a pri takomto zvažovaní výmenu vyslovene neodporúčame. Preto hra vyšla len na old-gen konzoly, nakoľko PS3 a Xbox 360 majú obrovskú základňu majiteľov, zatiaľ čo pri PS4 a X1 sa počet majiteľov iba postupne rozrastá. To znamená, že celý titul vychádza z FIFY, s ktorou sme mali tú česť počas posledných rokov. 

Celkovo teda získavate aj predstavu o tom, ako sa hra hýbe a ako vyzerá. Všimnete si slabo "otextúrovaných" divákov, naproti tomu však celkom detailne spracovaných hráčov, tentokrát s vymodelovanými trénermi národných tímov, ktorí sú buď naštvaný, keď hráte ako vrece hnoja, alebo sa radujú, keď skórujete jeden gól za druhým. Radostnou správou je, že si aspoň tu môžete zahrať za náš národný tím na čele s Jánom Kozákom a vyhrať futbalový šampionát so Slovenskom aspoň takouto formou. 

Je však ťažké odporučiť tento titul. Špeciálne tým hráčom, ktorí sú hrdými vlastníkmi FIFY 14. Nulové inovácie z hľadiska hrateľnosti a navyše absencia jedného z najobľúbenejších módov z virtuálnych trávnikov. To nie je veľmi dobrá vizitka. Faktom však je, že to, čo hrá robí, robí veľmi dobre. Výborná autentická atmosféra, množstvo tematických herných módov a každodenná starostlivosť autorov o titul znamená, že ak sa pre titul rozhodnete, chybu určite nespravíte. Akurát musíte rátať s tým, že slovné spojenie „toto som už niekde videl“ sa bude vo vašej mysli objavovať mnohokrát.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
2014 FIFA World Cup Brazil
Platforma: X360
Žáner: Športová hra
Výrobca: EA Sports
Distribútor: EA
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: EA
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

60%
 
"To isté ako minule, akurát v novom šate"
  Klady
  • výborné navodenie „šampionátovej“ atmosféry
  • množstvo herných módov
  • kvalitné základy
  Zápory
  • nulové zmeny v hrateľnosti
  • herné módy sú vlastne iba preskinované módy z FIFY 14
  • pretrvávajúce nedostatky v hrateľnosti
  • nulová motivácia ku kúpe, ak hráč vlastní FIFU 14
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk