• Geoff Keighley: E3 zabila samú seba

 • Apple ohlásil svoj VR/AR headset za ľudovú cenu 3500$

 • Gamesite Podcast #177 - E3 znova ožíva, aj keď trošku inak a Sony nekupuje CD Projekt

 • Xbox Games Showcase & Starfield Direct: Čo uvidíme a čo čakať nemusíme?

 • Najbližšie dní budú doslova nabité hernými prezentáciami: Tu je ich prehľad

 • Marketingový šéf Xboxu potvrdil detaily Xbox prezentácie a nepriamo nenechal na Sony suchú nitku

Forza Horizon 2 - Recenzia

Séria Forza sa na Xboxe ustálila ako jeden z ťahúňov konzoly a zaradila sa k takým značkám platformy ako Halo či Gears of War. No bremeno toho, aby séria zásobovala fanúšikov kvalitným obsahom, už nenesie iba štúdio Turn 10, zodpovedné za hlavnú sériu Motorsport, ale aj britské štúdio Playground Games, ktoré má na starosti akrádovú odnož Horizon. Prvý diel sa zaradil medzi tie najlepšie racingy na platforme Xbox 360 a dvojka túto tradíciu prenáša na konzolu Xbox One.

 Dvojka stavia na premise predchodcu, no prostredie Colorada mení za prostredie inšpirované prostredím južnej Európy, Francúzska a Talianska. Herné prostredie nie je presnou kópiou tohto prostredia, no to, odkiaľ vietor vanie, je zrejmé už z prvých minút strávených v hre. Príbeh nie je potrebný, hra sa unáša na vlnách festivalu, ktorý spája oslavu rýchlych áut a dobrej hudby do jedného príjemného a atmosférou nabitého mixu. Niekedy sa mi zdalo, že v hre nezáleží na tom, aby som bol najlepší, ale na tom, aby som sa dobre bavil.

Horizon 2 vám po príchode na festival nekladie prakticky žiadne prekážky v tom, aký šampionát máte absolvovať ako prvý, dokonca vám neurčuje, čo máte vo svete robiť. Môžete sa pustiť do šampionátov, môžete sa stretávať s priateľmi na presne určených miestach a zdieľať medzi sebou lakovania či tuningové nastavenia. Alebo hľadať autá v opustených garážach, prekonávať priateľov na radarových stanovištiach, alebo sa môžete rovno zúčastniť multiplayerových pretekov, prípadne sa pustiť do plnenia výziev.

Hlavnou náplňou je však víťazenie v šampionátoch v šiestich kľúčových lokáciách rozmiestnených po celej mape, pričom každý šampionát sa skladá zo štyroch pretekov. Tým sa celkový počet šampionátov vyšplhal na číslo 168, takže o to, že nebudete mať čo v rozľahlom svete robiť, sa nemusíte báť. Šampionáty sú rozdeľované nie iba podľa výkonnostnej triedy auta, ale aj podľa typu. Takže staré americké športiaky budú v inej kategórii ako tie nové, a to aj napriek tomu, že z hľadiska výkonu sú si podobné. Tento aspekt viac-menej núti hráča, aby si prešiel celou škálou ponuky vozidiel, ktorá zahŕňa viac ako 200 rôznych kúskov, od klasických vozidiel, ktoré vidíme na cestách, až po lahôdky typu Lamborghini Veneno.

Veľký dôraz je kladený na plynulý prechod medzi singelplayerovým hraním a mutliplayerom. Čiže, ak hráč zadá príkaz vyhľadávania multiplayerovej hry, tak stále si môže jazdiť až pokiaľ ho hra nepripojí do hry. Dominantným prvkom hry pre viacerých hráčov sú playlisty, čiže zoskupenia viacerých podujatí, takže obdoba šampionátov. Odmenou za snahu sú tri druhy postupu hrou. Skúsenosti zvyšujúce level, kredity, za ktoré sa nakupujú nové autá a výbava a obdoba „kudos" z Project Gotham Racing, ktoré odomykajú vylepšenia na strome schopností. Dôraz na tzv. „sociálne pretekanie" je vidieť aj prostredníctvom implementácie klubov, umožňujúcim združovať sa do klubov a súťažiť aj takýmto spôsobom.

Z hlavnej série Motorsport si Horizon 2 požičal niekoľko vlastností, ktoré posúvajú hru na ešte kvalitnejšiu úroveň. V prvom rade je to systém Drivatarov, ktorí zabezpečujú zárobky kreditov aj keď práve nehráte a tým zabezpečujú aj rôznorodosť chovania súperov počas pretekov. Niektorí sa správajú vyslovene ako idioti, niektorí sú zas veľkí gentlemani a vždy vám nechajú dostatok priestoru na to, aby ste ich mohli predbehnúť. Druhým je rýchlosť získavania skúseností, ktorá je podmienená tým, koľko asistentov pri jazde máte zapnutých a akú náročnosť súperovej AI máte nastavenú. Z veľmi ľahkej arkády si tak môžete zmenou niekoľkých parametrov urobiť náročnú hru, ktorá sa svojím jazdným modelom blíži k simuláciám, no stále si zachováva svoju hravosť.

Hra prináša aj prepracovanú úpravu tátošov vrátane možnosti automatického výkonnostného tuningu na požadovanú úroveň ako aj rôznych posuvníkov, ktoré umožňujú hrabať sa v nastaveniach. No nezabúda sa ani na vylepšenia a medzi tie najvýznamnejšie patrí uvedenie dynamického počasia, a to prvý raz v sérii. Tento aspekt dodáva už aj tak krásnemu grafickému spracovaniu ešte viac šťavy. Level detailnosti je vzhľadom na rozlohu herného sveta výborný, to isté platí o famózne spracovaných autách vrátane solídneho zobrazenia modelu poškodenia. Herný svet zahŕňa stovky kilometrov ciest, no pri cestách sa to nekončí a takmer všade sa dá zísť do polí, ničiť kríky a vysadené viniče. K tomu si prirátajte malebné mestečká a malé komplexy priemyselných budov a o variabilitu prostredia je postarané. A ako čerešnička na torte je tu jeden z najlepších tracklistov v pretekárskych hrách za veľmi dlhú dobu doplňujúci výborný zvukový dizajn.

Má vlastne hra nejaké chyby? V čase pred vydaním (nakoľko hra bola dostupná na recenziu už vtedy) sa dali všimnúť problémy s matchmakingom a problémy s drivatarmi, no tieto sa oficiálnym vydaním hry stratili a tým pádom by sa dalo skonštatovať, že hra je bez výrazných chýb. Autori spravili presne to, čo od nej chcela fanúšikovská obec jednotky, napravili nedostatky a pridali mnoho vylepšení. Dlhotrvajúca kampaň, výborný multiplayer, obrovský herný svet a hromada ďalšieho obsahu, ktorý zabaví nie na desiatky, ale na stovky hodín. Vo Forze Horizon 2 sa nám zosobňuje prvá exkluzivta, ktorá bez výhrad dostáva prívlastok must have.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Forza Horizon 2
Platforma: Xbox One
Žáner: závody
Výrobca: Playground Games
Distribútor v SR: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
"Hravá a famózna pretekárska šou na juhu Európy"
Klady
 • atmosféra festivalu
 • výborný audiovizuál
 • hromada obsahu
 • „sociálny“ aspekt
 • dynamické počasie
Zápory
 • nič závažné
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk