• Epic Games Store si pre hráčov prichystal zadarmo ďalšiu skvelú videohru a to rovno Assassin's Creed Syndicate

  • Gamesite News 34 – Nové slovenské herné štúdio, Kingdom Come zdarma a Sony naznačilo, že Playstation 5 nebude práve lacná

  • Exkluzívna zmluva medzi Activision Blizzard a Youtube má hodnotu 160 miliónov dolárov

  • Sony už čoskoro zatvorí svoje oficiálne Playstation fóra

  • RECENZIA: Zombie Army 4: Dead War - Keď už klasickí náckovia nestačia

  • Nepremeškajte akciu, Tom Clancy's The Division 2 za cenu jednej kávy

F1 2011 - Recenzia PC

Jeseň je sezóna športových a pretekových titulov, ktoré každoročne zaplavujú obchody ďalšími časťami zabehnutých sérií. Či už sa jedná o futbal, hokej alebo preteky formuly F1, fanúšikovia týchto titulov sú ochotní každoročne zaplatiť za najnovšiu verziu. F1 2011 od Codemasters je jednou z týchto hier. Oplatí sa kúpiť aj tento rok alebo postačí F1 2010 na ďalších 12 mesiacov?

Codemasters sa už druhý rok snaží prilákať nielen fanúšikov F1, a preto hra F1 2011 pripomína všeobecnú pretekársku hru Dirt. I keď sa v hre nachádzajú mnohé profesionálne nastavenia, hru si môže zahrať aj úplný nováčik alebo hráč, ktorý o F1 nikde ani len nepočul. Otázka znie: Prečo by to robil?

F1 2011 je jednoznačne hra pre fanúšikov alebo aspoň sporadických divákov formuly F1. Prirovnať túto hru ku klasickej pretekárskej hre by bolo asi také isté ako prirovnať Tiger Woods Golf k FIFE. Táto hra proste s najväčšou pravdepodobnosťou bežného hráča pretekárskych hier nezaujme. Poďme sa ale pozrieť na samotnú hru.

Od minulého roku sa na prvý pohľad veľa vecí nezmenilo. Grafické rozhranie a menu sú veľmi podobné. Ak práve nesedíte v aute, sedíte vo svojom prívese alebo odpovedáte na otázky novinárov cez krkolomné prednastavené odpovede. Pribudla možnosť prezerania emailov, v ktorých nájdete napríklad tipy alebo ponuky na prestup do iného tímu. Bohužiaľ prechádzanie v menu a hľadanie informácií je frustrujúce a dosť ťažko sa orientuje v rôznych úrovniach nastavení a konfigurácií. Našťastie, hneď na začiatku hra pomôže aspoň trošku nastaviť náročnosť a konfiguráciu áut (a rôznych nastavení je tu neúrekom). Vďaka tomu môže nováčik začať hrať bez komplikovaného nastavovania. Potom je to ale príliš ľahké a priam nudné. Formuly brzdia samé, stačí sledovať pomocné čiary a už iba točíte volantom doľava alebo doprava. Jedno je jasné. Ak si chcete túto hru užiť, musíte vedieť, čo robíte.

Ak ste profesionálom v F1 hrách, určite oceníte pridanie dvoch nových systémov - KERS a DRS. Obidva systémy pomáhajú pri zatáčaní alebo predbiehaní (napr. KERS funguje podobne ako turbo), ale nemáte moc možnosť ich použiť. Samozrejme nechýbajú všemožné jednoduché nastavenia ako ABS, a potreba tankovania alebo vymieňania kolies počas preteku. Ak chcete, môžete si zapnúť poškodzovanie formuly alebo môžete jazdiť ako pojašení a narážať do súperov o 106. Každopádne, nastaviť si tu môžete takmer čokoľvek; ak teda nájdete správne tlačidlo zakopané v komplexnej štruktúre herných nastavení.

Hra obsahuje klasicky šampionát a “quick race” (rýchly pretek) mód. Opäť si môžete vybrať ktorýkoľvek z dvanástich tímov a 24 pretekárov z ligy a prejsť celý šampionát až k víťazstvu na 19 tratiach. Naozajstní „fajnšmekri“ si môžu dokonca cvičiť jazdu oproti najlepším hráčom na svete, keďže je možné stiahnuť “ghost” (duchové) auto z top rebríčkov F1 2011. Oproti minulému roku pribudol aj Coop Championship, v ktorom môžete spoločne s kamarátom prechádzať celý šampionát. Dokonca je možné hrať aj splitscreen, ale v tom prípade už grafika troška oslabne.

Po grafickej stránke sa veľa vecí nezmenilo. Hra stále beží na engine EGO, ktorý poháňa aj tituly Dirt alebo Operation Flashpoint: Dragon Rising. Na rozdiel od Dirt 2 má F1 2011 oveľa horšie vizuálne spracovanie a dá sa zhodnotiť iba ako priemerné. Nárazy formuly pôsobia neautenticky a aj čelné nárazy sú akési nedokončené a slabo spracované. Pohyb formuly na trati je väčšinou realistický, ale niekedy pôsobí trhane (hlavne na nižších náročnostiach). Ľudia pôsobia strnulo a graficky zaostalo oproti dnešnému priemeru. Naopak počasie je vynikajúco spracované. Pohľad priamo z miesta vodiča v daždi je hrôzostrašný, keďže ledva vidíte kam idete; v hmle alebo v silnej búrke ani nehovoriac. V mnohých prípadoch je počasie dokonca lepšie ako v Dirt 2.

Ako už bolo viackrát povedané, toto nie je hra pre fanúšikov bežných pretekárskych hier. Je to hra pre fanúšikov F1 pretekárskych hier. Mnohí hráči, ktorí sa fanaticky hlásia k Forze alebo Gran Turismu o F1 2011 ani nezakopnú. Nie je to preto, lebo je to zlá hra. To určite nie. I keď sa v Codemasters veľmi snažili priblížiť celý mýtus Formuly 1 aj bežným smrteľníkom, menu a ovládanie hry je nudne jednoduché alebo naozaj prispôsobené pre Formula 1 fanúšikov. Ak ním ste, pridajte si k hodnotenie aspoň 30% (je tu dosť prídavkov oproti minulému roku). Ak ste iba sporadickí diváci F1, pridajte si 20%. Pre ostatných je toto iba nadpriemerný pretekársky titul, ktorý osloví iba niektorých.

KERS, DRS systém
Grafický systém počasia
Coop multiplayer
Pre fanúšikov F1

Menu
Pre fanúšikov F1
65%
ŽÁNER preteky F1
VÝROBCA Codemasters
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Codemasters/ CONQUEST
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk