MEGAČLÁNOK: Všetko, čo vieme o Hogwarts Legacy

MEGAČLÁNOK: Všetko, čo vieme o Hogwarts Legacy

 

Keď som zachytil ohlásenie novej hry z univerza Harryho Pottera, tak ma to ako skalného fanúšika náramne potešilo. A keď som uvidel prvé zábery z hrania, ako správny „potterhead“ som od vzrušenia niekoľko nocí nespal a poviem vám, že moje nadšenie narastá po každej novej ukážke z Hogwarts Legacy. Rozhodol som sa preto pripraviť článok, v ktorom si zhrnieme všetko podstatné, čo už o hre vieme.

Titul zažil už niekoľko odkladov a preto dúfame, že aktuálny dátum vydania bude finálny. Oznámenie hry prebehlo už v roku 2020 na PlayStation Showcase a vydanie bolo pôvodne cielené na rok 2021. Tvorcovia však neskôr oznámili odklad a presunutie na rok 2022. V auguste tohto roka štúdio Avalanche Software opäť odskúšalo našu trpezlivosť, po novom sa totiž Hogwarts Legacy dočkáme 10. februára 2023, čo by pri troche šťastia mohol byť konečný dátum.

Hogwarts Legacy nás zavedie do Rokfortu a jeho priľahlého okolia, ktoré bude, tak ako aj čarodejnícky hrad samotný, dostupné ako otvorený svet. Okrem sandboxového prostredia sa môžeme tešiť aj na RPG prvky a prepracovaný súbojový systém.

Hra sa zatiaľ najviac ukázala v najnovšej a podrobnej komentovanej ukážke. Vývojári nám predviedli viac z priestorov Rokfortu, ktorý je naozaj detailne spracovaný, pričom tí z vás, ktorí majú toto miesto dôverne zmapované napríklad z filmov, ihneď spoznajú známe miesta.

Dobové zasadenie a (ne)známe tváre

Titul bude zasadený do obdobia neskoršieho 18. storočia, teda pred krutovládu obávaných a temných čarodejov Grindelwalda či Voldemorta. Môžeme sa tešiť na úplne nový príbeh, ktorý síce nebude pochádzať z tvorivých prstov J. K. Rowlingovej, no vieme, že vývojári úzko spolupracujú s jej tímom pri tvorbe sveta a príbehu.

Väčšinu príbehových postáv, ktoré dôverne poznáme z filmov či kníh, tu neuvidíme, no výnimku budú tvoriť duchovia. Už vieme, že sa stretneme s Takmer bezhlavým Nickom, očakávame teda, že by sme mohli stretnúť aj ďalších, ako sú Krvavý barón zo Slizolinu, Sivá dáma z Bystrohlavu, alebo známy rokfortský lotor Zloduch.

V magických kuloároch sa tiež povráva, že niektoré postavy by mohli byť predkami tých, ktoré sú nám známe z knižiek a filmov. Hovorí sa, že žena, ktorá v jednej z ukážok dáva čarodejníkovi na hlavu triediaci klobúk, má priezvisko Weasleyová. Naša postava bude úplne unikátna a nastúpi ako študent 5. ročníka na niektorú zo štyroch fakúlt.

Spoločníci

Tvorcovia tiež predstavili štyroch spoločníkov, ktorí nás budú sprevádzať hrou a aj v súbojoch, pričom každý z nich má svoj vlastný príbeh.

Sebastian Sallow je Slizolinčan, ktorý sa nebojí porušovať pravidlá. Má dvojičku Annu, ktorá bola postihnutá záhadnou kliatbou. Sebastian je presvedčený, že kľúč k jej vyzdraveniu sa skrýva v temnej mágii. 

Natsai Onai bude našou spoločníčkou z Chrabromilu. Natsai je múdra a pohotová čarodejnica, ktorá je posadnutá túžbou hľadať spravodlivosť. Do Rokfortu prestúpila z africkej čarodejníckej školy Uagadou, ktorá je najväčšou na svete v tomto odbore.

Poppy Sweeting z Bifľomoru je čarodejnica s dobrým srdcom, ktorá miluje magické zvieratá. Verí, že fantastické zvery môžu byť oveľa lepšie ako niektorí ľudia a zo srdca nenávidí pytliakov.

Amit Thakkar ašpiruje na to, aby sa stal slávnym čarodejníckym historikom a už má veľké plány na prvú vedeckú prácu. Je to mimoriadne bystrý a sčítaný študent, ktorý zbožňuje pozorovanie hviezd, preto vždy musí mať po ruke svoj najmodernejší teleskop. Amit nikdy neodmietne pomoc priateľovi, ale neraz si uprostred akcie uvedomil, že by bolo lepšie radšej o dobrodružstvách písať, ako ich prežívať na vlastnej koži.

„Všetci musíme čeliť rozhodnutiu medzi tým, čo je správne a čo je ľahké.“

Albus Dumbledore

Tvorba postavy

V najnovšej komentovanej ukážke hrateľnosti niekoľkí hlavní členovia štúdia predstavili aj pomerne detailnú tvorbu postavy. Môžeme si vybrať z niekoľkých predvolených postáv, alebo si vytvoriť svojho unikátneho čarodejníka či čarodejnicu. Nechýba teda možnosť výberu pohlavia, farby pleti, rôzne druhy účesov a ich sfarbenie. Pri tvorbe dostaneme na výber aj rozličné typy tvárí, hlasov, môžeme sa zároveň odlíšiť zjazvením, pehami či znamienkami, pričom nechýba ani doplnok v podobe okuliarov.

Otvorený svet

Tento element titulu ešte nebol odkrytý do takej miery, aby sme si vedeli spraviť komplexnejší obraz, ale z toho, čo sme mohli vidieť v ukážkach, pôsobí veľmi podobne ako v iných hrách v otvorenom svete. Na mape nechýba množstvo značiek, ktoré ukazujú questy alebo miesta, ktoré stojí za to preskúmať, pričom sme videli aj niekoľko záberov lietania na metle, ktoré pôsobili naozaj fantasticky. Tvorcovia tiež niekoľkokrát prízvukovali, že prostredie bude plné hádaniek a rôznych tajomstiev, pričom my ich budeme môcť odhaľovať.

Taktiež máme aj niekoľko potvrdených lokalít, o ktorých vieme, že sa do nich môžeme dostať a budeme ich môcť skúmať. Rokfort je samozrejmosťou, ako študenti budeme v hrade a jeho blízkom okolí tráviť množstvo času. Vieme aj, že prístup budeme mať do dedinky Rokville a chýbať nebude ani Zakázaný les.

Z ukážok sme sa dozvedeli, že v Hogwarts Legacy sa budeme môcť preletieť na metle, ale slávny čarodejnícky šport metlobal si asi nezahráme. Na oplátku nám však tvorcovia umožnia aspoň preteky na metlách a po okolí sa budeme môcť preletieť aj na hipogryfoch.

Súbojový systém a neodpustiteľné kliatby

Súboje v Hogwarts Legacy pôsobia z novej ukážky naozaj osviežujúco. Môžeme v nich vidieť prvky prebraté z iných hier, no zdá sa, že tvorcovia si vybrali len to najlepšie z najlepšieho. Systém totiž pôsobí naozaj perfektným dojmom. Počas súboja budeme mať prístup vždy k štyrom kúzlam, ktoré si môžeme umiestniť do používateľského rozhrania a potom ich počas súboja rôzne kombinovať. Páči sa mi aj systém obranných zaklínadiel, ktoré je možné prelomiť len použitím správneho kúzla. Ak sa súper bráni „žltým“ kúzlom, vy tiež musíte použiť správny typ protiútoku, aby ste jeho obrannú bariéru zlomili. V súbojoch nechýba ani vrhanie okolitých predmetov v štýle najnovších Spider-Man titulov.

Ďalej sme si na paneli kúziel mohli všimnúť aj ukazovateľ, na ktorom sa násobia kombá. Ten by mal reprezentovať akýsi špeciálny útok, ale o tomto nám tvorcovia odmietli povedať viac a nechali si to ako prekvapenie. Všeobecne sa predpokladá, že pravdepodobne pôjde o nejaký unikátny druh mágie, o ktorej vieme, že ňou naša postava disponuje.

„Naše rozhodnutia ukážu, kým skutočne sme oveľa viac ako naše schopnosti.“

Albus Dumbledore

Vieme tiež, že v hre sa budú nachádzať aj tri neodpustiteľné kliatby. Avada Kedavra zabíja, Imperius nám dá absolútnu kontrolu nad našou obeťou a Cruciatus spôsobuje neznesiteľné muky. Tieto kliatby budeme mať možnosť za určitých okolností aj používať. Zatiaľ nevieme, ako bude tento mechanizmus implementovaný. Najpravdepodobnejšou možnosťou je, že budeme mať na výber voľbu medzi „temnou“ alebo „svetlou“ stranou, čiže systém by mohol byť podobný ako v kultovom RPG Knights of the Old Republic, kde sme sa mohli stať Jediom, ako aj Sithským lordom.

Usudzujeme tak podľa toho, že v jednom z trailerov, v ktorom sme prvýkrát videli kliatbu Avada Kedavra, odznela veta „Be careful where you choose to explore as it may lead you down the darker path“. To by sa dalo voľne preložiť ako „dávaj si pozor, kam ťa zavedie tvoje bádanie, pretože ťa môže priviesť na temnú cestu“.

Núdzová miestnosť

Núdzová miestnosť je špeciálna miestnosť na Rokforte, ktorá sa zjaví len niekomu, kto ju skutočne potrebuje. V hre nám bude slúžiť na prípravu elixírov, pestovanie rastlín a vylepšovanie vybavenia, taktiež v nej budeme môcť chovať našich magických domácich miláčikov.

„Zaoberajme sa svojimi snami, ale nezabúdajme žiť.“

Albus Dumbledore

Takto zatiaľ vyzerá zhrnutie toho, čo vieme o pripravovanej čarodejníckej hre Hogwarts Legacy. Na záver nám zostáva už len dúfať, že vývojárom z Avalanche Software sa „darebáctvo podarí“ tak, ako ho majú naplánované, teda začiatkom februára 2023, a nás už nečakajú žiadne nemilé prekvapenia v podobe odkladov.

Zdroj: Gamesite

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk