Kratosov hnev pod lupou. Toto je história značky God of War

Kratosov hnev pod lupou. Toto je história značky God of War

 

God of War Ragnarök nám už klope na dvere, takže je ideálny čas si priblížiť túto ikonickú sériu, ktorá je pevne spätá so značkou PlayStation.

Kratos svoj hnev rozpútal ešte počas šiestej generácie konzol a jeho dobrodružstvá prežívali generácie hráčov, ktorí na každé veľké pokračovanie kladú nemalé nároky. Poďme sa spoločne ponoriť do histórie tejto obľúbenej frančízy.

God of War (2005, PlayStation 2)

22. marca 2005 prináša štúdio Santa Monica k životu hru s názvom God of War. Ide o third-person hack and slash akčnú adventúru, ktorá ukazuje silu konzoly PlayStation 2 v plnej kráse.

Hráč sa vžije do kože sparťanského bojovníka Kratosa, ktorý slúži bohom na Olympe. Príbeh začína v momente, keď boh vojny Áres začne obliehať mesto Atény. Kratosa osloví bohyňa Aténa, ktorá ho poverí dôležitou úlohu - nájsť Pandorinu skrinku. Tá jediná obsahuje silu na zabitie boha. Kratos má navyše s Áresom nevybavené účty, a tak začína spanilá jazda, ktorá vyústi do rôznych nečakaných zvratov.

 

Hra nakoniec predala zhruba 4,6 milióna kópií a stala sa jednou z najlepšie predávaných hier na konzoly PlayStation 2. V roku 2009 sa spolu s druhou časťou dostala do kolekcie God of War Collection, ktorá pristála na PlayStation 3. V roku 2012 zas bola súčasťou PlaySTation 3 kolekcie s názvom God of War Saga. Tá obsahovala hry God of War: Chains of Olympus, God of War: Ghost of Sparta, God of War 2 a God of War 3. Táto kolekcia dostala v roku 2014 port na PlayStation Vita.

Hráčov oslovila predovšetkým svojim brutálnym a krvavým gameplayom z mytologického prostredia. Nechýbali ani rôzne puzzle prvky, ktoré príjemne spestrili samotnú hrateľnosť. Hráči spoznávali známe výjavy z gréckej mytológie ako napríklad medúzy, harpie či sirény. Táto kombinácia priniesla hre na Metacritic hodnotenie 94 a právom si zaslúžila svoj nezmazateľný zápis v hernej histórii.

God of War 2 (2007, PlayStation 2)

Fenomenálny úspech jednotky bol celkom logicky predzvesťou pokračovania. To prišlo dva roky po úspešnej prvej časti, konkrétne 13. marca 2007.

Opäť sa dostávame do kože Kratosa, nového boha vojny. Toho neustále prenasledujú nočné mory a svoj odmietavý postoj slúžiť bohom nemieni meniť. Pridá sa k obávanej armáde Sparťanov a zaútočí na Rhodos. Do bitky sa však zapletie aj samotný Zeus, ktorý Kratosovi zoberie božskú moc a dá mu poslednú možnosť, aby prejavil poslušnosť. Tú však odmietne a zomrie rukou Zeusa.

Kratos sa následne ocitne v podsvetí, kde ho zachráni titán Gaia. Práve on si želá Zeusovu porážku za to, čo spravil ostatným titánom. Postupom príbehu získa hráč Loom of Fate, ktorá posunie príbeh do momentu Zeusovej zrady.
V druhom pokračovaní boli použité prakticky identické mechaniky ako v hre z roku 2005. Boli však mierne vylepšené a súboje o niečo brutálnejšie. Kratos sa dostane k novým zbraniam a do cesty sa mu postaví ešte viac bytostí z gréckej mytológie. Štvornásobný počet bossov - oproti jednotke - je len čerešnička na torte.

Druhé pokračovanie bolo vo svojej dobe označované za najlepšiu hru na PlayStation 2. Hra získala niekoľko GOTY ocenení a celkov predala 4,24 milióna kusov. Zaujímavosťou je aj fakt, že chronologicky sa jedná až o šiesty diel série.
V recenziách si hra odnášala skvelé známky a na Metacritic má hodnotenie 93.

God of War: Betrayal (2007, Java Platform)

2D side-scrolling akčná adventúra, ktorá v roku 2007 dorazila na mobilné zariadenia s platformou Java Platform a Micro Edition. V podstate je to jediná God of War hra, ktorá vyšla mimo značku PlaySTation (ak nerátame God of War PC port z roku 2018).

V hre opäť nechýba Kratos, ktorý vedie armádu Sparťanov cez Grécko. Tí za sebou zanechávajú spúšť a utrpenie, ktoré bohovia odmietajú akceptovať. Tí za Kratosom posielajú obávaného Argosa, ktorý má za úlohu boha vojny zastaviť. Argos je však zabitý neznámym zabijakom. Tohto vraha Kratos následne prenasleduje cez celé Grécko. Nemá to však jednoduché. Do cesty sa mu postavia prisluhovači Hádesa, boha podsvetia.

Ani mobilná odbočka v podaní God of War: Betrayal neurobila sérii zlé meno. Hra získala ocenenia Best Platform Game a zároveň aj Wireless Game of the Month. Napriek rôznym hardvérovým limitom vtedajších mobilných zariadení si v recenziách odnášala skvelé ohlasy. O hru sa postaralo štúdio Javaground.

God of War: Chains of Olympus (2008, PlayStation Portable)

Hra dorazila na handheld PlayStation Portable v marci 2008 a s jej vývojom pomáhali štúdiu Santa Monica vývojári z Ready at Dawn. Je to v poradí štvrtá hra zo série, ale chronologicky ide o druhé pokračovanie. V podstate je to prequel k hre God of War z roku 2005.

Počas bojov proti perzskej armáde si Kratos všimne ako z neba spadne slnko a svet zachváti hmla boha Morpheusa. Tá spôsobí, že bohovia bez prítomnosti svetla upadnú do spánku. Kratosa požiadajú nájsť boha sveta Héliosa. Cestou za jeho nájdením vstúpi do podsvetia, kde zistí, že Atlas a kráľovná Persephone sa z pomsty snažia vďaka Héliosovej sile zničiť Pilier zeme. Táto pomsta by znamenala koniec ľudstva a Olympu. V tejto pomste zaplatí Persephone za svoje úmysly životom. Atlas následne ostane zviazaný s pilierom a bude musieť niesť osud sveta na svojich pleciach. Kratosovi sa však podarí navrátiť slnko späť do sveta bežných smrteľníkov.

God of War: Chains of Olympus na PlayStation Portable trhal rekordy v predajoch a stal sa jednou z najpredávanejších hier tohto handheldu. Hra si odniesla niekoľko ocenení, medzi nimi aj Najlepšia akčná PSP hra. Okúzlila svojim technickým spracovaním a prakticky okamžite získala ocenenie za Najlepšie technické spracovanie a Najlepší zvuk. V roku 2011 sa spolu s God of War: Ghost of Sparta ocitla v kolekcii God of War: Origins Collection, ktorá dorazila na PlayStation 3.

Hodnotenie na Metacritic je 91.

God of War 3 (2010, PlayStation 3)

Chronologicky siedma a posledná hra série, zároveň prvá God of War hra pre konzolu PlayStation 3. Dátum vydania opäť pripadol na marec a to v roku 2010.

V God of War 2 pokračuje Kratosove ťaženie za pomstou a pomaly likviduje všetkých živých bohov Olympu. Za jeho obeť padne Poseidon, Hádes, následne titáni Gaia a Perses, boh Hélios, Hermes, nevlastný brat Herkules, titán Cronos, Hephaestus a nakoniec aj sám veľký Zeus.

Po tomto ťažení Kratos obráti čepeľ Olympu proti sebe a prebodne sa. Nasleduje koniec a záverečné titulky, kde v ich závere vidíme scénku chýbajúceho mŕtveho tela. Po Kratosovi ostáva len krvavá stopa.

God of War 3 vylepšuje takmer všetko. Od skvelého vizuálu až po lepší súbojový systém a pasáže s hádankami. Zmeny zasiahli aj samotnú kameru, hráč tak dostáva nové uhly pohľadov. Hra predala 5,2 milióna kusov a získala ocenenia ako Najlepšia PlayStation 3 hra či Najočakávanejšia hra v roku 2010. V roku 2015 sa PlayStation 4 hráči dočkali remastru v podobe God of War 3 Remastered. Hodnotenie na Metacritic je 92.

God of War: Ghost of Sparta (2010, PlayStation Portable)

V novembri 2010 dorazil na PlayStation Portable druhá God of War hra, tentoraz s podtitulom Ghost of Sparta. Aj tu štúdiu Santa Monica pomáli s vývojom vývojári z Ready at Dawn.

Je to v poradí šiesty God of War titul a chronologicky sa jedná o štvrtú časť. V príbehu Ghost of Sparta prenasleduje Kratosa jeho minulosť smrteľníka. Rozhodne sa preto preskúmať svoj pôvod a navštívi tak svoju matku Callisto. Tá mu prezradí, že jeho brat Deimos stále žije. Deimos mal na tele zvláštne znamienko, ktoré podľa veštby znamená, že bojovník s týmto znamienkom bude zodpovedný za zničenie Olympu.

Kratosov brat sa následne ocitá v ohrození. Zeus spoločne s Áresom unesú Deimosa a odovzdajú ho Thanatosovi. Kratos si následne na počesť svojho brata vytetuje červené pruhy na svoje telo, tie symbolizujú Deimosové znamienko. Následne sa vydáva svojho brata nájsť.

God of War: Ghost of Sparta si opäť v recenziách odnáša skvelé hodnotenia. Vývojári vytlačili z PlayStation Portable maximum čo znamenalo, že hra bez akýchkoľvek pochýb mohla súperiť aj s grafikou z konzoly PlayStation 3.

Predalo sa 1,2 miliónov kópií a na Metacritic svieti hodnotenie 86.

God of War: Ascension (2013, PlayStation 3)

Siedma God of War hra a zároveň prequel k celej sérii. Ascension dorazil na pulty obchodov v marci roku 2013 a v hodnoteniach si až tak dobre neviedol. Novinkou bol multiplayer, ktorý recenzentov nezaujal a rovnako tak aj nie veľmi kompletný príbeh.

Príbeh zachytáva uväzneného Kratosa, ktorý porušil svoju prísahu bohu Áresovi. Ten má na svedomí smrť jeho manželky a dcéry. Kratos sa však oslobodí z okov väzenia a dostane sa na cestu slobody a pomsty.

Ako sme spomenuli, hra nedostávala také veľké ocenenie ako predchádzajúce časti, no hodnoteniach úplne neprepadla. Metacritic je na úrovni 80.

God of War (2018, PlayStation 4)

Zatiaľ posledný vydaný diel je už ôsmou God of War hrou a zároveň priamym pokračovaním hry God of War 3 z roku 2010.

Za vývojom opäť stojí štúdio Santa Monica, ktoré zúrokovalo všetko dobré z predchádzajúcich častí. Pokračujeme po príbehu God of War 3. Keďže sú grécki bohovia mŕtvi, autori vsadili karty na severskú mytológiu so svojimi božstvami. Ich obavou je hnev Ducha Sparty a tak proti nemu podnikajú rôzne kroky. Kratos sa tak ocitá v zamrznutej divočine a to spoločne so svojim synom Atreusom.

Vývojári prekopali prakticky všetko. Okrem excelentného technického spracovania zmenili úplne pohľad kamery a taktiež súbojový systém. Kratos vymenil svoje čepele za mrazivú sekeru s názvom Leviathan.

God of War ohúril hráčov a recenzentov. Za svoju tvorbu boli vývojári ocenený titulom Hra roka 2018 a na svoje konto si k dnešnému dňu pripísali už 25 miliónov predaných kópií. Predajom pomohol aj vôbec prvý oficiálny PC port, ktorý na počítače dorazil januári roku 2022.

Hodnotenie na Metacritic sa zastavilo na 94 a hovorí samé za seba.

God of War Ragnarök (2022, PlayStation 4, PlayStation 5)

Už o niekoľko dní k nám dorazí záverečná časť severskej mytológie. Pôvodne sa údajne plánovala trilógia, no vývojári nakoniec zapracovali ostávajúci príbeh do Ragnaröku. V hre sa vydáme na epickú cestu hlboko do Deviatich ríš pri hľadaní odpovedí, keď sa asgardské sily pripravujú na vojnu. Ako sa hrozba Ragnaröku čoraz viac približuje, Kratos a Atreus si vyberajú medzi bezpečnosťou svojej rodiny a bezpečnosťou ríš.

My pevne veríme, že toto záverečné severské dobrodružstvo opäť ukáže hernému svetu prečo je séria God of War klenotom medzi hrami. Zatiaľ sa môžete podeliť v komentároch o to, ktoré pokračovanie je podľa vás najlepšie.

Zdroj: wiki, psm, vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk