Top 5 hororové hry, časť 1.

Top 5 hororové hry, časť 1.

 

Prichádza najstrašiedeľnejšie obdobie v roku. Noci sa predlžujú, teploty klesaju a pomalá, smutná atmosféra jesene jemne dopadá na každého z nás. Niekto sa utiahne ku krbu s dobrou knižkou a iný zas zhasne a vygraduje atmosféru nejakým dobrým hororom, či hororovou hrou, ďalší už kupujú tekvice a vyrezávajú najstrašideľnejšie podobizne, aké im napadnú. Napríklad: 59FPS, či Check engine kontrolku...

Pre všetkých haterov, áno, viem, Halloween nie je slovenský sviatok, my máme dušičky atď. Ja už pomaly zapaľovať sviečky chodím, nebojte. Navyše, osobne nepoznám žiaden simulátor tohto sviatku, ani nič podobné, takže ak mám odporučiť hru, použijem aj cudzie sviatky, ktoré sa čoraz viac poslovenčujú. Takže… čo som si pre vás pripravil v prvej časti? Najväčšie klasiky predsa!

5. Outlast

Tento z počiatku nenápadný titul vystrelil do nebies vďaka svojmu skvelému prevedeniu. Výbrný príbeh, nechutné scény, prenasledovania, či nevedomosť, okolo koho môžete prejsť a kto na vás skočí z neho spravili už pomaly kultovku, ktorá sa dočkala aj pokračovnia. Navyše mechanizmus s nočným videním v kamere, je naozaj perfektný. Nie je to prvá, ani posledná hra, kde toto bolo použité, rozhodne však vynikala najviac zo všetkých. Výber lokality – stará nemocnica, nemohol byť lepší.

4. Soma

Psychologické horory sú špeciálna kategória, ktorej sa mnohí vyhýbajú. Soma je tu s nami už nejaký ten piatok a stále je mnoho ľudí, ktorí ju nehrali. Áno, na pochopenie príbehu potrebujete znalosť cudzieho jazyka, no ak ho viete a máte radi horory, toto by mal byť prvý, čo si zahráte. Samozrejme, aj tu nájdete typické prvky hororov, tmavé prostredia, príšery, čo vás naháňajú a chcú zabiť a celé sa to odohráva stovky metrov až kilometre pod vodnou hladinou. Navyše, koniec sa na mne osobne tak podpísal, že som nemohol pár dní spať...

3. Alan Wake

Toto je klasika, ktorú už hádam všetci poznajú a je už len asi 5 ľudí, ktorí ju nehrali. Ak nejakým zázrakom práve toto teraz čítate tí, ktorí patríte medzi nich, okamžite utekajte do obchodu alebo sťahujte do svojich konzol alebo počítačov. Navyše nedávno vyšiel remaster, ktorý síce nespadá do štandardov dnešných najkrajších hier, no dosť jej pomohol predĺžiť život. A o čom to vlastne je? O boji so svojim strachom v tme s baterkou! Dôležitý je príbeh a ten je neskutočný.

2. Resident Evil 7

Áno, momentálne je aj novšia časť a musím uznať, že výborná. ALE! Práve sedmička, aspoň vo mne osobne, vyvolávala viac strachu. Je to prvý RE z pohľadu prvej osoby a horor je to naozaj od začiatku, do konca. Strašidelné sídlo, podivní ľudia a typické hádanky a puzzle, vďaka ktorým pomaly napredujete. Čo nejaké monštrá? No zombieci tu zrovna moc nie sú, našťastie však kreativitou autori nešetrili a stále vás tu má čo vydesiť.

1. Alien Isolation

Každý, kto ma aspoň trošku pozná vie, respektíve vedel, čo príde. Aj keď Votrelec je pre mňa skôr vianočná tematika (zase, kto počúva náš podcast alebo číta moje komentáre tomu rozumie), pre drvivú väčšinu to bude horor klasický, ktorý sa hodí všade. Alien je tak známe univerzum, že asi netreba vysvetľovať prečo. Navyše, toto je asi najpodarenejší titul za posledné 2 dekády, takže nerozmýšľajte zbytočne a vrhnite sa na to! Nepoznám človeka, ktorému by sa táto hra nepáčila. Áno, uvedomujem si aj chyby, ktoré má (niekedy sa plížite veľmi dlhé pasáže) ale vďaka atmosfére, ktorá na vás celý čas dopadá, viete takéto veci odpustiť.

Bonus – Dead Space

Táto hra je tu tak trošku ako malá provokácia. Nepochopte ma zle, je to vinikajúci horor, ktorý dodnes miluje milióny ľudí. Kto ale o tom ešte nevie, vo výrobe je remake, ktorý vyjde koncom januára. Pre nedočkavcov tu ale stále je možnosť siahnuť po originále. Nič tým nepokazíte, ba naopak, lepšie budúci rok oceníte prácu vývojárov z Motive Studia. Čo som videl, naozaj si dávajú záležať!

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk