Hororová séria Resident Evil definovala žáner a toto je jej história

Hororová séria Resident Evil definovala žáner a toto je jej história

 

Hororová legenda.

Je to už 25 rokov čo naše herné zariadenia straší hororová séria Resident Evil, ktorá si za dve dekády získala srdcia miliónov fanúšikov po celom svete. Dodnes si dobre pamätám na to, ako som bol v roku 1996 skrčený pred televízorom pri PlayStatione a bez pamäťovej karty prechádzal prvú Resident Evil hru.

Po tejto ťažkej traume som si dal dlhú Racoon City pauzu a s T-Virusom v žilách sa k sérii vrátil až pri jej štvrtom veľkom pokračovaní. Resi hier však medzičasom pribúdalo a ja som aspoň čiastočne dohnal niekoľko restov a postupom času som si k tejto ikone našiel opäť cestu. Dnes na nás spoza dverí vykukuje ďalšie veľké pokračovanie s názvom Resident Evil: Village a tak nastáva ideálny čas na sumár toho najzaujímavejšieho.

Resident Evil (1996)

PlayStation, Xbox, PC, Sega Saturn, Nintendo DS

Ako som už spomenul, všetko začalo v roku 1996. K hráčom  sa dostáva hra z dielne štúdia Capcom a nesie názov Resident Evil, ktorú produkoval dnes už legendárny vývojár Shinji Mikami. Japonský tvorca vdýchol hororom novú dušu a privial vietor do plachiet v podobe tzv. survival hororu. Mimochodom v Japonsku je séria známa pod názvom Biohazard, ale to asi herným veteránom  pripomínať nemusím.

Príbeh je zasadený do oblasti Arklay Mountains, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Racoon City. V hlavnej úlohe sa predstavia postavy menom Chris Redfield a Jill Valentine. Ide o členov elitného Alpha tímu, známeho pod skratkou S.T.A.R.S., ktorí prichádzajú do Arklay hľadať stratených kolegov.  Už tradične nejdú veci podľa plánu a hneď v úvode sú nútení stiahnuť sa do neznámeho sídla zamoreného akýmsi zombie vírusom. Obom protagonistom nedávajú vzniknuté udalosti žiadny zmysel a tak postupne odhaľujú temné zákulisie a nechutné praktiky farmaceutickej spoločnosti Umbrella Corporation, ktorá stojí za záhadným T-Virusom. Okrem našich hlavných hrdinov sa k slovu prihlási aj Albert Wesker, ktorý pracuje ako dvojitý agent pre spoločnosť Umbrella a jeho manévre budú hráči pociťovať aj v ďalších pokračovaniach.

Zaujímavý príbeh je samozrejme len jedným kusom skladačky veľkého úspechu. V tejto prvotine vznikajú hlavne typické znaky a prvky série. Či už ide o charakteristické otváranie dverí, ukladanie pozícií za pomoci písacieho stroja alebo aj samotný inventár a manipulácia s predmetmi v ňom.  Vzniká tu statické prostredie, ktoré dopĺňajú 3D postavy a vopred stanovený uhol pohľadu hráčskej kamery. Pôvodné plány boli vydať hru už v roku 1993 a to pre konzolu Super NES, ale postupom času sa veci prehodnotili a hlavne na svetlo sveta sa dostáva prvý PlayStation, ktorý doslova zvalcoval herný priemysel a vývojárom umožnil zhmotniť ich víziu do 3D prostredia.

Hra si medzi kritikmi viedla nadmieru dobre a hráči si ju zamilovali. Hutná atmosféra a boj o holý život zlákal množstvo hráčov a recenzie len dokazovali, že v Capcome vznikol obrovský titul, ktorý v podstate definoval žáner survival hororu.

Po veľkom úspechu prichádzali postupne rôzne upravené a vylepšené verzie. Mierne upravený Resident Evil: Director's Cut (1997) strieda Dualshock Ver., ktorý už podľa názvu prináša podporu PlayStation DualShock gamepadu a jeho vibrácií. K slovu sa prihlásila aj konzola Sega Saturn. Tá získala navyše exkluzívny obsah v podobe mini hry Battle Game či nové druhy kostýmov a zoombie nepriateľov. Resident Evil zavítal aj na PC a to vo verzii Windows Version. V roku 2002 sa hra dočkala remaku pre konzolu Nintendo GameCube. Tento remake zas položil základ pre Resident Evil HD (2015) – remaster GameCube prerábky.

Resident Evil 2 (1998)

PlayStation, PC, Nintendo GameCube, Sega Dreamcast, Nintendo 64

Je celkom logické, že po obrovskom úspechu jednotky nenechalo pokračovanie na seba dlho čakať. Už o dva roky neskôr k nám zavítal Resident Evil 2. V príbehovej kampani sa obzrieme na udalosti odohrávajúce sa dva mesiace po prvej časti. Obyvatelia mesta Racoon City sa premenili na krvilačné zoombie a to vďaka účinku T-virusu spoločnosti Umbrella Corporation.

Chrisa a Jill striedajú v hlavných úlohách policajný nováčik Leon S. Kennedy a sympaťáčka Claire Redfieldová. Aj oni čelia hrôzam Umbrelly a rôznym mutáciám obávaného vírusu. Stretávajú sa s neoblomným Tyrantom a budú musieť obstáť v súboji s profesorom Williamom Birkinovom, ktorý dostal dávku agresévnejšieho T-Virusu s názvom G-Virus.  K slovu sa prihlásia aj postavy s menom Sherry Birkin či Ada Wong, ktoré sa postupom času stanú kultové.

Prakticky len mierne úpravy vo vizuále a zaručený koncept priniesli druhému pokračovaniu ďalší veľký úspech. Ten sa pretavil aj ďalšie platformy mimo PlayStation a v roku 2003 zavítala hra aj na Segu Dreamcast. Nechýbal ani PC port či verzie pre Nintendo GameCube a Nintendo 64.

Resident Evil 3: Nemesis (1999)

PlayStation, PC, Dreamcast, GameCube

Už rok po druhom pokračovaní tu máme Resident Evil 3 a to s podtitulom Nemesis. Aj tu sa vraciame do mestečka Racoon City a prežijeme dva rôzne časové horizonty. V prvej polovici príbehu nazrieme na udalosti  24 hodín pred Resident Evil 2 a v tej druhej zas na dva dni po. K slovu sa prihlási drsná  Jill Valentine, ktorá je taktiež členkou tímu S.T.A.R.S. a ani jej príbeh sa nevyhne nájazdom zoombie nepriateľov. Navyše má v pätách smrtiace monštrum s menom Nemesis, ktorý sa objavuje vždy keď to najmenej čakáte. Jill sa v spleti zoombie apokalypsy zahľadí do charizmatického Carlosa Olivieru, člena vojakov spoločnosti Umbrella, ktorí majú za úlohu zastaviť šírenie T-Virusu a chrániť obyvateľov zamoreného Racoon City. Samozrejme takmer nič nejde podľa plánu a príbeh sa zamotáva. Príjemným spestrením je možnosť zahrať si v krátkej pasáťi za spomínaného Carlosa.

Ani tu sa nič zásadné nemení a všetky zaručené prísady ostávajú v rovnakom pomere a opäť sa z pokračovania stáva hit. Množstvo hráčov dokonca tvrdí, že práve Nemesis je tým najlepším pokračovaním. Ani v tomto prípade sa hra nedrží len PlayStation platformy a putuje na konzoly Sega Dreamcast a Nintendo GameCube. V roku 2000 sa hra dostáva aj na PC.

Resident Evil Code: Veronica X (2000)

PlayStation, Xbox, Dreamcast, Nintendo GameCube

V roku 2000 sa dostáva Resident Evil na PlayStation 2. Resident Evil Code: Veronica X sa zameriava na postavu menom Claire Redfieldová, ktorú si hráči pamätajú z druhého pokračovania. Claire sa vydáva hľadať svojho brata Chrisa. Do zamotaného príbehu sa pripletie už známy Albert Wesker a o rozruch sa postará aj väzeň Steve Burnisede, ktorý sa zamiluje do Claire. Osud mu však nepraje a aj on podľahne zákernej mutácii. Aj tu sa finále odohráva likvidáciou hlavného bossa a útekom v helikoptére, presne tak ako v tretej časti. Ani PlayStation 2 verzia nemá snahu menič nič zásadné a okrem krajšej grafiky tu máme všetko po starom. Rokmi overený manuál úspechu pokračuje ďalej a hra si odnáša vysoké hodnotenia a pozitívne ohlasy z radov hráčov.

Resident Evil Zero (2002)

PlayStation, Xbox , PC, Nintendo GameCube, Nintendo Wii

Už samotný názov napovedá, že nám Resident Evil Zero vyrozpráva príbeh niekoľko hodín pred prvou časťou. V hlavnej úlohe sa objavuje medička Rebecca Chambers, ktorá má spoločne s tímom S.T.A.R.S. prešetriť úmrtia v oblasti Arklay Mountains. Sabotážou a pádom vrtuľníka sa však pre elitné komando veci zamotávajú. Cestou do podzemného výskumného strediska Umbrelly narazia v lese na Billyho Coena, ktorý je odsúdený na smrť. Veci sa pohnú ďalším smerom a po likvidácii hlavného bossa sa Rebecca lúči s Billym a vydáva sa do neďalekého komplexu po stopách preživších z jej tímu, čo je už začiatok prvej časti hry Resident Evil.

Resident Evil Zero debutoval na platforme Nintendo GameCube, kde zaznamenal ďalší úspech. Hra dorazila aj na Nintendo Wii, ale port sa príliš nevydaril. V roku 2016 sa hra dostala aj na PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One a PC a to v remaster edícii a s upraveným názvom Resident Evil 0.

Resident Evil 4 (2005)

PlayStation, Xbox, PC, Nintendo  GameCube, Wii, iPhone, iPad, Android, Nintendo Switch

Štvrté veľké pokračovanie z roku 2005 znamenalo pre sériu Resident Evil explóziu na absolútny vrchol. V čase sa presunieme do roku 2004 a v koži Leona S. Kennedyho sa vyberieme hľadať Ashley Grahamovú, dcéru prezidenta Spojených Štátov Amerických.

Spoločnosť Umbrella Corporation je minulosťou a tradičných nepriateľov striedajú noví inteligentnejší nepriatelia ovládaní parazitom Las Plagas. Ide v podstate o premenených sedkliakov, ktorí už dokážu využívať zbrane ako sekery či vidly a po zásahu do hlavy sú schopní zmutovať ešte viac. Leon nakoniec v nehostinnom teritóriu Ashley nájde a oslobodí ju zo zajatia kultu Los Illuminados.

Hráči sa konečne dočkali zásadnejších zmien. Ide predovšetkým o dynamickú kameru, ktorá sleduje Leona a vy ste tak mohli vidieť to, čo hlavná postava. Svoje predmety ste mohli upravovať u obchodníka a zároveň tam nakupovať a predávať zbrane.

Tieto úpravy spoločne s krajším vizuálom hráči ocenili a rovnaký úspech hlásili aj herní recenzenti. Hra predávala milióny kópií a odniesla si niekoľko ocenení za Hru roka 2005. Resident Evil 4 sa dokonca dostáva do Guinnessovej knihy rekordov. Tam sa zapisuje ako najlepšie predávaná hororová survival hra.

Takýto úspech rozosial štvrté pokračovanie na všetky možné platformy. V roku 2007 to bol Resident Evil 4: Wii Edition pre Nintendo Wii. O rok neskôr dokonca Resident Evil 4: Mobile Edition či Resident Evil 4: iPad Edition. Samozrejmosťou boli porty pre PlayStation či Xbox konzoly. Nechýbal ani port pre PC a taktiež verzia pre Nintendo GameCube.

Resident Evil 5 (2009)

PlayStation 3, Xbox 360, PC, Nintendo Switch

Obrovský úspech predchádzajúcej časti znamenal, že Capcom nepoľaví a o štyri roky neskôr nám prináša piate veľké pokračovanie. Dej sa odohráva v roku 2009 a v koži Chrisa Redfielda sa presúvame do Afriky. Po jeho boku stojí exotická Sheva Alomar, ktorú ste mohli ovládať v kooperácii. Španielskych sedliakov z Resident Evil 4 striedajú mutanti nakazení parazitom Uroboros a vašou hlavnou úlohou je zneškodnenie Alberta Weskera, ktorého poznáte z predchádzajúcich častí.

Aj tu máme k dispozícii dynamickú kameru, umiestnenú za ramenom hráča. Zmena však nastala predovšetkým v odstránení hutnej hororovej atmosféry, ktorú vystriedala skôr čistá akcia.  Aj napriek tejto zmene sa Resident Evil 5 predával veľmi dobre a hráči si pokračovanie pochvaľovali. Vizuál zaznamenal posun a v tej dobe hra excelovala na konzolách PlayStation 3 a Xbox 360.

Resident Evil 6 (2012)

PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Mierny zlom nastal v roku 2012, kedy sa k nám prirútilo už šieste veľké pokračovanie. Mierne chaotický príbeh  a prelínanie troch rôznych scenárov hráči až tak neocenili. Autori sľubovali návrat ku koreňom série, ale ten sa až tak nevydaril. V hlavných úlohách sme stretli velikánov série v zložení Leon S. Kennedy, Ada Wong  a Sherry Birkin. Aj tu je vašou úlohou záchrana sveta pred biologickými útokmi, tentoraz do hry vstúpila akáasi odroda už zničenej spoločnosti Umbrella.

Autori sa viac zamerali na kooperačný režim a rovnako tak aj viac akcie. V recenziách si hra neviedla až tak dobre a bolo vidieť, že takýto odklon hre možno nesvedčí.

Ani tu sa hra nevyhla rôznym portom a o štyri roky po vydaní putuje hra na platformy PlayStation 4 a Xbox One.

Resident Evil 7: Biohazard (2017)

PlayStation 4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Po vlažne prijatej „šestke“ sa k nám prirútil Resident Evil 7: Biohazard. Ten vsádza na podstatu série a vracia do hry strach a hutnú atmosféru. Zmena nastala pri kamere a hráč celú hru sledoval z pohľadu prvej osoby, čo sa spočiatku nestretlo s pochopením fanúšikov.

V koži Ethana Wintersa sa ocitáme vo fiktívnom mestečku Dulvey, ktorý sa nachádza v USA v štáte Louisiana. Ethan tu v dome rodiny Bakerových hľadá svoju stratenú ženu Miu. Už spomínaný návrat hororovej atmosféry hre náramne svedčí a hráči tento krok oceňujú. Menej akcie a viac strachu znamená, že sa z hry stane najpredávanejšia časť v sérii. Hráči nakoniec ocenili aj zmenu pohľadu kamery.

Na platforme PlayStation 4 podporuje hra aj VR headset a v podstate ide o prvú hru v sérii, ktorá vznikla pre virtuálnu sériu. Zaujímavosťou je aj fakt, že názov obsahuje slová Resident Evil aj Biohazard. V Japonsku sa hra tak drží pôvodného pomenovania a názov sa len prehodil na Biohazard 7: Resident Evil.

Resident Evil 2 / Remake (2019)

PlayStation 4, Xbox One, PC

Pôvodne fanúšikovský projekt s názvom Resident Evil 2 Reborn priniesol ukážku prerábky Resident Evil 2, ktorý bežal na technológii Unreal Engine 4. Tento počin hráči ocenili a rovnako tak aj samotný Capcom. Yoshiaki Hirabayashi navrhuje štúdiu možnosť priniesť remake Resident Evil 2 a ten neskôr dostáva zelenú.

V roku 2019 sa tak v remaku Resident Evil 2 vraciame do Racoon City a opäť prežívame príbeh Leona S. Kennedyho a Claire Redfieldovej. Moderný vizuál a kamera umiestnená za ramenom hráča znamená obrovský úspech. Remake si odnáša titul Hra roka na akcii Game Critics Awards 2018 a bolo nad slnko jasné, že podobného počinu sa dočkáme v prípade ďalších starších titulov.

Resident Evil 3 / Remake (2020)

2020 (PlayStation 4, Xbox One, PC)

O rok neskôr sa teda k slovu hlási remake tretieho pokračovania. Zaručený recept pri prerábke z minulého roka sa osvedčuje aj tu. Navyše remake vznikal súbežne s Resident Evil 2, takže sme nemuseli čakať tak dlho.

Recenzie tu však boli mierne nižšie. Problematické bolo hlavne odstrihnutie obsahu, ktorý hráčom chýbal. Aj napriek tomu bol aj tento remake úspechom. Nemesis v modernom kabáte naháňal strach, takže svoj účel to splnilo.

Resident Evil: Village (2021)

PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Onem, Xbox Series X/S, PC

Už začiatkom mája roku 2021 sa dočkáme ďalšieho veľkého pokračovania. Tentoraz to bude Resident Evil s podtitulom Village. K slovu sa opäť prihlási Ethan Winters z Resident Evil 7 a po hrôzach, ktoré zažil pri záchrane svojej ženy Mii, sa zhodou okolností ocitá v opevnenom sídle obývaného temnými silami niekde uprostred horskej dediny.

Tešiť sa môžeme na skvelý vizuál postavený na RE engine. Ten poháňal aj remake "dvojky" a "trojky" a je nutné povedať, že svojim technickým spracovaním patrí k špičke. Opäť sa k slovu prihlási first person kamera a nebude chýbať ani poriadna hororová atmosféra. V dohľadnej dobe by sme sa mali dočkať aj plnohodnotného dema. Zatiaľ sme tu mali tech demo, ktoré prezentovalo vizuál na PlayStation 5.

Zdroj: ps fanpage, xbox, vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk