Xbox Scarlett a PlayStation 5 - informácie, ktoré už (ne)vieme

Xbox Scarlett a PlayStation 5 - informácie, ktoré už (ne)vieme

 

Je už čas sa pozrieť na to, čo môžeme očakávať od novej generácie? Možno áno, možno nie. Každopádne, dali sme si prácu, aby sme trošku upratali v dostupných informáciách, dali sme ich dokopy na jedno miesto.

PlayStation 5


Všetci už vieme, že konzola príde na trh počas vianočných sviatkov budúci rok, čo však nepoznáme je cena, tá sa ale odhaduje na 499€. Boli aj reči, žeby Sony malo prísť hneď s dvoma systémami naraz, jedno lacnejšie, druhé drahšie, toto ale zatiaľ nie je potvrdené.

Čo sa samotného hardvéru týka, tak tam je už isté osadenie procesoru od AMD, konkrétne Ryzen tretej generácie s ôsmimi jadrami 7nm Zen 2 architektúry. O grafiku sa bude starať čip z rodiny Radeon Navi, ten sa môže pochváliť hardvérovou podporou Ray tracingu. Taktiež určite bude prítomná Blu-ray mechanika, ktorá si najnovšie poradí aj so 100GB diskmi. Nesmieme zabudnúť na prítomnosť SSD (1-2TB), ktoré by malo nahrávacie časy skrátiť na minimum alebo v niektorých prípadoch odstrániť úplne.

Demonštrovali to na ukážke z hry Marvel´s Spiderman, kde PS4 pro načítala „fast travel“ za 15 sekúnd, zatiaľ čo SSD za 0.8. Neskôr Sony dodalo, že to išlo o ten „pomalší disk“. Zároveň dodali, že rýchle načítanie nebude jediný benefit. Bude rýchlejšie načítať svety a prostredie a tiež s nich bude aj samotný pohyb rýchlejší. Taktiež štúdia nebudú musieť používať triky ako na starých mechanických HDD, kedy museli mať niekoľko verzií tých istých dát, čo sa samozrejme ukázalo aj na veľkosti hry. Tituly budú tiež inštalované na segmenty, čo znamená, že ak prejdete kampaň, môžete ju odinštalovať a nechať si len multiplayer, čo ušetrí kopu miesta.

Hovorí sa o hraní v 8K, no to sa nám až tak moc nechce veriť, počítame ale, že určite zvládne prehrať film v tomto rozlíšení. So špecifikáciou, ktorú konzola má, nebude ale problém hrať 4K 60FPS. Aj vďaka týmto informáciám je takmer isté, že bude disponovať novým HDMI výstupom 2.1. Ďalšia novinka bude šetrenie energie pri uspatí.

Vylepšený bude aj ovládač, dizajn ešte síce nie je istý (tak ako aj u samotnej konzoly), no určite bude mať nový systém haptického vibrovania, ktorého úroveň bude v závislosti od deja na obrazovke. Taktiež zmenou prejdú aj „triggery“, najnovšie budú mať adaptívnu odozvu, podľa toho, čo alebo s čím hráte. Príklad: pokiaľ budete chcieť natiahnuť luk, tlačidlo pôjde oveľa ťažšie ako keď strieľate z pištole. Navyše, podľa všetkého bude v ovládačoch väčšia batéria, čo je vzhľadom na slabú výdrž súčasných skvelá správa. Posledná vec k hardvéru je samozrejme virtuálna realita. Nie je potvrdené, žeby PS5 podporovalo súčasnú generáciu VR, no keďže je isté, že VR2 nepríde zároveň s konzolou, môžeme predpokladať, že tam podpora bude.

V poslednej dobe sa tiež dosť hovorilo o spätnej kompatibilite hier. Najskôr bola potvrdená, potom prišli informácie, vraj to nebude až tak jednoduché. Momentálne ale stále platí, že PS5 bude podporovať hry z PS4. Zatiaľ viac nečakajte. A tým viac, myslím nečakajte viac ani pri hrách z PS4, pretože podľa niektorých patentov vyšší výkon nebude znamenať vyšší výkon v týchto hrách. Pre predplatiteľov PS Plus je určite dobrou správou, že svoj účet jednoducho migrujete do nového systému bez problémov, jednoduchým prihlásením, bez nejakých nastavení alebo špeciálnych požiadaviek, či práce navyše. Počíta sa tiež s rozšírením PS Now, čo je streamovacia služba od Sony.

Nový bude tiež operačný systém, ktorý bude konzolu poháňať. Zmení sa aj vo vizuále, podľa dostupných informácií bude hlavné menu nastavené tak, aby ste si ju mohli viac nastaviť podľa svojich predstáv a tiež si aj vybrali čo tam bude, aby ste nemuseli hľadať. Je to navrhnuté tak, aby umožňovalo hráčom vybrať si, čo chcú robiť z domovskej obrazovky PS5 a otvoriť priamo to čo chcú, namiesto načítania hlavnej ponuky hier a vyberania odtiaľ.

Posledná vec a tá znie doslova revolučne, meno novej konzoly od Sony bude PlayStation 5!

Xbox Scarlett


Toto je zaujímavé. Napriek tomu, že Microsoft predstavil svoju konzolu skôr, dokonca naživo na E3, nie je zas toľko, čo by sme o nej vedeli. Ako aj pri Sony, ani tu netušíme, ako bude vyzerať. Hardvérové špecifiká sú ešte zaujímavejšie. Ono pôvodne sa hovorilo až o dvoch konzolách. Prvá Xbox Lockhart, ktorý by mal 8 jadrový procesor od AMD, grafiku mal poháňať čip s technológiou Navi a výkon mal byť okolo 4 Teraflopy (Xbox One X má 6 Teraflopov, PS4 Pro 4.2 Teraflopu). Sekundovala by tomu 12GB GDDR6 a 1TB SSD. Najnovšie ale platí, že Microsoft vypustí len jednu konzolu, tú výkonnejšiu s pracovným názvom Xbox Anaconda, s Custom AMD Ryzen procesorom so Zen 2 architektúrou a 8 jadrami (7nm). O grafiku sa bude starať čip Radeon Navi s hardvérovou podporou Ray tracingu. Špekuluje sa o 16GB GDDR6 a tiež 1 alebo 2TB SSD, kde tiež potvrdili minimálne alebo žiadne loadingy.

Sľúbili nám hranie v 8K 120FPS, ako aj Sony, no buďme realisti. Výkon oboch konzol bude zrejme na úrovni 12-14Teraflopu. Na 4K 60FPS treba aspoň 8 Teraflopu, aby to bolo bez nejakých kompromisov. Základy matematiky nepustia, takže sme všetci zvedaví, ako to s tým 8K myslia. Otázka je ohľadom použitia mechaniky. Microsoft už na trhu má digitálnu verziu Xboxu, teda konzole bez mechaniky. Momentálne okolo toho ticho no s najväčšou pravdepodobnosťou táto generácia ešte mechaniku bude mať, aj keď bude zrejme posledná.

Čo sa týka ovládača, nebolo potvrdené nič. Xbox One má tak skvelý ovládač, že ani nebude nutné ho nejako meniť, aj keď nejakou malou zmenou určite prejde. Ďalšia skvelá správa je, že všetko hardvér, ktorý ste si kúpili k Xbox One, bude fungovať aj na novej generácii. Pokiaľ teda máte v pláne kupovať Elite 2, ani neváhajte.

Pokiaľ ide o spätnú kompatibilitu hier, tu očakávajte, že budú a všetky. Keď poviem všetky, tak všetky až od pôvodného Xboxu. Toto u konkurencie môžeme zažiť jedine u Nintenda (a PC samozrejme), takže jediná čierna ovca bude Sony. Keď ale zoberieme do úvahy komplexnosť ich procesora v PS3, bol by to malý zázrak rozbehať inde, aj keď je pravda, že možno nejaký emulátor...

Každopádne so službami si Microsoft ide svoje už dlhšiu dobu a bude v skvelej práci pokračovať ďalej. Ich streamovacia služba Game Pass je navyše dostupná aj na Slovensku. Xbox Live by tiež nemal byť problém rozbehať na novej konzole jednoduchým prihlásením. Novinkou bude Project xCloud. Služba ešte nemá presné meno, no podstata má byť tá, že budete môcť svoje hry hrať na čokoľvek, teda od Xboxu až po mobilný telefón. Bude fungovať ako aj Game Pass, teda okrem streamu môžete titul aj stiahnuť do zariadenia. Taktiež tam bude funkcia streamovania hry z konzoly do mobilu.

Škoda je absencia nejakej VR alebo AR, pretože konzola bude mať dosť výkonu na podobný projekt a štúdia, ktoré momentálne Microsoft vlastní, by nemali problém spraviť niečo na tento hardvér. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Ako vidíte, vyzerá to zaujímavo a rozhodne sa budeme mať na čo tešiť a určite mnohí z vás vedia, ako budú „vyzerať“ darčeky na budúce Vianoce.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk