Herné festivaly v Európe

Herné festivaly v Európe

 

Poznáte niektoré z najväčších herných festivalov na starom kontinente?

V týchto dňoch vrcholia letné horúčavy, a máme za sebou Gamescom 2018 v Kolíne, kde nám developeri predstavili horúce novinky. Ak ste cestu do Kolína nestihli, alebo hľadáte alternatívu, tak vedzte, že na starom dobrom európskom kontinente a britských ostrovoch máme aj iné možnosti. Niektoré dokonca veľmi blízko, čo by kameňom dohodil. Začneme na Slovensku...

Y-Games (Bratislava)
Y-Games pôvodne začala ako malá herná akcia pre študentov v Mlynskej Doline v roku 2014. Sprvoti sa turnaj konal v školskej kantíne s účasťou pár desiatok hráčov. Postupne sa však prepracoval na jedno z najväčších herno-technologických podujatí na Slovensku. Má mnoho sponzorov a partnerov. Jedným z jeho hlavných mediálnych partnerov je Gamesite.sk.
Herný BYOC (bring your own device) turnaj počítačových a konzolových hier priláka každý polrok stovky slovenských a českých profesionálnych aj amatérskych hráčov a tisícky návštevníkov. Účasť hráčov je pri tom bez vekového obmedzenia. Návštevnosť turnaja sa každým rokom zväčšuje. Ročníka 2017 sa zúčastnilo 1000 hráčov a 4500 návštevníkov. V roku 2018 sa ešte len prvého podujatia Y-Games zúčastnilo 698 hráčov a 5200 návštevníkov.
Y-Games už dávno nie je len herným turnajom, ale rozšíril svoje pole pôsobnosti do oblasti technológií, cosplay, fanartu a do sveta youtuberov a streamerov. Pre hráčov a verejnosť je pripravený bohatý program, prednášky, live streamy, spoločenské hry, súťaže na hlavnom stagei, herné simulátory atď...
Organizátori prichádzajú každý rok s dvoma veľkými akciami . Na jar je to vždy Y-Games sprevádzaný technologickou výstavou Y-Tech a cosplay-fanart podujatím Y-Con; na jeseň sa konajú Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch spolu Y-Tech a Y-Con podujatiami. Najbližšia akcia - Orange MSR v elektronických športoch - sa uskutoční už 5-7. októbra 2018 v Reffinery Gallery Bratislava.

Fest Anča (Žilina)
Kedže ide o ďalší slovenský festival, ktorý sa organizuje od roku 2008, budem znova parafrázovať slová organizátorov: Medzinárodný festival animácie Fest Anča je slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka. Jeho cieľom je zvyšovať povedomie o animovanom filme a vzdelávať o rôznych podobách animácie. Hlavný program festivalu zahŕňa výber tých animovaných filmov za posledné dva roky a predstavuje významné filmové diela. Okrem medzinárodnej súťaže, tematických a špeciálnych fokusov fest ponúka prednášky, výstavy, workshopy, koncerty, premietania pre deti a ďalšie sprievodné akcie.... Súčasťou festivalu je aj podujatie Game Days, zamerané na podporu videoherného priemyslu a iniciovanie spolupráce medzi videohernými štúdiami a animátormi. Hlavným cieľom piateho ročníka Game Days, ktoré sa (už) odohrali 29. 6. – 30. 6. 2018, je oboznámenie širokej verejnosti s videohernou tvorbou a spájanie európskych vývojárov formou prednášok a neformálnych stretnutí. Toto podujatie organizuje SDGA (Slovak Game Developers Association).

International Festival of Comics and Games (Łódź, Poľsko)
Medzinárodný festival komiksov a hier sa koná každoročne v Lodži v Lodžskom kultúrnom centre, už od roku 1991. Je to najväčší poľský festival (hlavne teda komiksový) a predpokladá sa, že je jedným z najväčších v strednej a východnej Európe. Samozrejme ako názov festivalu napovedá, jeho súčasťou je aj tzv. Game Zone, určená pre milovníkov stolných a počítačových hier. Herná zóna je tradíciou od roku 2009. Rozdeľuje sa na počítačovú, konzolovú a tzv. „unplugged“. V rámci herných eventov sa kon Poľské finále prestížneho turnaja - majstrovstiev ESL v hrách League of Legends a Counter-Strike: Global Offensive. Taktiež Fighting Games Challenge, čo je turnaj pre konzolových hráčov. A nakoniec Komiks Game Jam (od roku 2014), kde skupiny IT vývojárov, grafickí dizajnéri a spisovatelia vytvárajú hry na danú tému za 48 hodín. Ak by ste chceli Lodž navštíviť, vedzte, že festival sa tohto roku koná v termíne 14.-16. septembra.

Lucca Comics & Games (Lucca, Taliansko; Toskánsko)
Tento herný a komiksový con má už dlhú tradíciu. Bol založený v roku 1966 ako „Salone Internazionale del Comics“. V roku 1996 sa názov zmenil na „Lucca Comics & Games“. V súčasnosti festival navštevuje cirka 200tisíc návštevníkov. Sú na ňom výstavy, cosplay, Japonské mestečko, koncerty a samozrejme hry (počítačové aj stolné, či kartové). Festival sa odohráva v historickom centre mesta Lucca, v rôznych lokálnych budovách ale na outdoorových stejdžoch a v stanoch, umiestnených za hradbami starého mesta. Na festivale sú oceňované aj videohry. Videohernej sekcie sa zúčastňujú firmy ako Activison, Nintendo, Blizzard, Ubisoft... Zaujímavosťou je, že e-športy teda herné turnaje s tučnou výhrou 37tisíc €uro sa odhrávajú v tzv. Ešportovej katedrále v kostole San Romano. Súťaží sa v hrách Starcraft: Remastered, Quake Champions a Overwatch. V roku 2017 ste okrem katedrály ste mohli navštíviť aj Pyramídu Ubisofftu (kde bol prezentovaný Assassin’s Creed: Origins a halu World of Tanks. Tohto roku bude na talianskom festivale prezentovaná hra Kingdom Hearts 3. Lucca privíta popkultúrnych nadšencov už tradične 30. októbra a bude pokračovať do 4. novembra.

Paris Game Week (Paríž, Francúzsko)
Paris Games Week, alebo jednoducho PGW, je videoherný veľtrh, ktorý sa koná každoročne na parížskom výstavisku Porte de Versailles. Organizuje ho francúzska organizácia SELL (Syndicat des éditeurs de logiciels de loisirs), ktorá podporuje záujmy herných vývojárov. V roku 2014 sa Paris Games Week umiestil na 2. miesto v návštevnosti herných festivalov na svete (samozrejme po Gamescome v Nemecku). 272 000 návštevníkov sa zúčastnilo výstavy a majstrovstiev sveta v elektronických športoch (Ubisoft Esport). Paris Games Week je tiež „family friendly“ a má tiež ihriská s rozlohou 1200 m2. Členovia organizačného tímu taktiež vzdelávajú rodičov o úlohe videohier v živote ich ratolestí. Táto udalosť sa koná taktiež na prelome októbra a novembra. Tento rok to bude však len od 26. Do 30. októbra.

Eurogamer Expo (Birmingham, Anglicko)
Eurogamer Expo je najväčšou hernou udalosťou v UK. Zahŕňa herné výstavy AAA titulov, rozsiahlu kolekciu indie hier a obrovský priestor dáva aj retro hraniu a ich histórii. Zúčastňuje sa ho množstvo herných firiem zvučných mien ako Sega, Rebelion, Bandai Namco,SEGA, Deep Silver... Organizuje sa tam aj veľtrh práce, ktorý umožňuje návštevníkom priamo hovoriť s náborovými pracovníkmi a zúčastniť sa špecializovaných workshopov. K dispozícii je tiež súťažné hranie, cosplay a vývojové stretnutia, ktoré si môžete vychutnať na konferencii. Samozrejmé zastúpnie majú ešporty, cosplay a developerské konferencie. Eurogamer Expo sa v roku 2018 bude konať v termíne 20.-23. septembra v National Exhibition Centre.

Vybrali by ste sa na niektorý z týchto festivalov? Zarezervujte si vstupenky už dnes!

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk