Ovládač Duke - príbeh kontroverznej legendy videoherného priemyslu

Ovládač Duke - príbeh kontroverznej legendy videoherného priemyslu

 

Prečítajte si krátky príbeh od počiatku až po znovuzrodenie nestarnúcej klasiky v podobe xboxového ovládača "DUKE". 

V posledných dňoch sa objavili správy o veteránovi z dielne Microsoftu, ktorý si pamätá azda každý poctivý hráč a nadšenec konzolového velikána, ktorý Xbox predstavuje. Príbeh tohto ovládača sa začal písať v počiatočných rokoch minulej dekády, s príchodom originálnej konzoly Xbox. Aj napriek tomu, že ovládač nedostal špecifický názov, všetci sme si ho zapamätali pod pojmom Duke. Je to práve preto, že syn jedného zo zakladajúcich členov projektu Xbox niesol práve toto krstné meno. No dôvodov je viac, napríklad vystihuje robustné telo ovládača, ktoré na dnešné pomery vyzerá zastaralo, no je stále originálne. Keď však Microsoft predstavil nový ovládač s názvom Xbox Controller X, na Duke-a sa zabudlo... Až doteraz! 

Za modernizáciou projektu Duke v spolupráci s firmou Hyperkin stojí dizajnér Seamus Blackley, jeden zo zakladajúcich členov projektu Xbox. Myšlienku znovuzrodenia tejto klasiky komentoval Blackley v poslednej relácii Inside Xbox. Ovládač si za roky svojej služby osvojil prívlastky v podobe monštra, no samozrejme väčšina hráčov si ho ubľúbila a nedajú na Duke-a dopustiť. 

Blackley pri komentovaní ostrých začiatkov spomína na časy, ked' predstavenie tohto ovládača rozhodne nebola prechádzka ružovou záhradou. Samozrejmosťou bola ostrá kritika zo strany vývojárov, no hlas komunity bol výraznejší. Pri prvom predstavení ovládača sa dizajnérovi ušlo hojné množstvo nadávok, dokonca aj niekoľko hodených predmetov z publika. Pred dvoma rokmi však Seamus počas jesenného upratovania v garáži narazil práve na prvý model tohto ovládača a na Twitteri sa prihovoril svojim fanúšikom s otázkou, či by bol záujem o re-edíciu pôvodného gamepadu. Čuduj sa svete, komunita zareagovala pozitívnejšie ako sa čakalo. 

Hlava globálneho diania Xboxu, Phil Spencer neváhal a Seamus Blackley sa mihnutím oka stal vedúcim projektu novej generácie Duke-a. Podľa jeho slov je tento projekt výbornou možnosťou ako dnešných hráčov vtiahnuť do počiatkov Xboxovej generácie a poskytnúť im podobný zážitok, na aký sme boli zvyknutí okolo roku 2001.

Čo teda môžeme čakať od vynoveného Duke-a? Po fyzickej stránke sa ovládač zmenil len minimálne. Jednou z väčších inovácií je nahradenie pôvodného Xbox loga modernou OLED mini-obrazovkou. Pribudli taktiež malé ramenné tlačidlá na zadnej strane, nakoľko na pôvodnom ovládači sme mohli nájsť iba "trigger" tlačidlá. V každom prípade je nutné povedať, že projekt predstavuje príjemné nostalgické osvieženie repertoára Xboxu. 

Ovládač Duke prichádza na trh koncom apríla a bude dostupný len v limitovanom množstve. Predobjednávku poskytuje internetový obchod Gamestop

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk