Súvisí hranie videohier s násilím? Psychológovia to jednoznačne odmietajú

Súvisí hranie videohier s násilím? Psychológovia to jednoznačne odmietajú

 

Streľba na základných a stredných školách je americkými médiami často skloňovanou témou. S videohrami to však nemá absolútny súvis. 

Nedávno ste mohli vidieť, alebo sa dočítať o stanovisku amerického prezidenta Donalda Trumpa k častým streľbám na školách v USA. Vo vyjadreniach a tlačových správach sa viackrát skloňovalo slovíčko videohry. Patrick Markey, profesor z Villanova University v Pensylvánii však na základe svojho výskumu tvrdí presný opak. 

Túto tému rozvíja vo svojej knihe Moral Combat: Why the War on Violent Video Games is Wrong. Z obsahu knihy možno vyčítať rôzne štatistiky poukazujúce na pravý opak pôsobenia násilných scén na povahu a činy nadšencov vojnového žánru. 

Markey v štatistikách uvádza, že najčastejšie je aktérom násilníckeho správania/streľby muž, ktorý bol v minulosti šikanovaný, väčšinou v pubertálnom veku. Štatistiku dopĺňajú aj iné ukazatele ako status študenta, depresie, či samovražedné sklony. Preto možno konštatovať, že vojnové, resp. bojové videohry nemajú žiaden vplyv až v 80% prípadov. Autor taktiež tvrdí, že krajiny, v ktorých sú videohry obľúbenou formou relaxu sú pokladané za najbezpečnejšie - čím sa stáva tento žáner populárnejší, tym viac klesá kriminalita. 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk