Internetu hrozí, že sa zmení na nepoznanie. Nové regulácie by niektoré jeho časti spoplatnili

Internetu hrozí, že sa zmení na nepoznanie. Nové regulácie by niektoré jeho časti spoplatnili

Bojovníci za internetovú neutralitu sa nevzdávajú.

Federálna komisia pre komunikáciu (Federal Communications Commission) 21. novembra 2017 prezradila svoj plán, ktorým by prijali regulácie na obmedzenie princípu internetovej neutrality. Ak tieto plány budú úspešné, môžeme povedať zbohom internetu ako ho poznáme.

Táto téma alebo hrozba je aktuálna v USA, kde poskytovatelia internetu garantujú voľný a otvorený prístup ku každej webovej stránke alebo službe. Užívatelia nemusia platiť peniaze navyše, aby ste navštívili svoje obľúbené webové stránky. Nemusíte si predplatiť služby navyše, ak chcete viac obsahu v Xbox Live.

Táto rovnosť nevzniká z dôvodu dobroty duše internetových poskytovateľov, vzniká práve z princípu neutrality alebo z princípu, že všetko na internete by malo byť rovnako dostupné. V roku 2015 sa odohral zdĺhavý boj. Federálna komisia pre komunikáciu implementovala regulácie, ktoré káblovým spoločnostiam zabránili v porušení princípu internetovej neutrality. Bez týchto regulácií by spoločnosti mohli internet rozdeliť do balíkov služieb, za ktoré by si užívateľ musel zaplatiť navyše ako prémiový obsah.

Administratíva Trumpa, ktorá sa nikdy nebránila tomu, že podporuje obrovské korporácie, chce tieto regulácie zrušiť. Ajit Pai (ktorého sme vám ukázali aj na Facebooku v obrázkovej ankete), je predsedom Federálnej komisie pre komunikáciu a bývalým právnym zástupcom spoločnosti Verizon. Samozrejme, je za zrušenie spomínaných regulácii, ktoré ochraňujú princíp internetovej neutrality. Napísal na túto tému toto stanovisko:

„Skoro 20 rokov internet prosperoval pod ľahkým regulačným prístupom, ktorý zaviedol prezident Clinton a republikánsky kongres. Táto rámcová štruktúra priviedla súkromný sektor k investovaniu 1.5 triliónov dolárov na budovanie komunikačných sietí v USA. A dala nám internetovú ekonomiku, ktorú nám závidí celý svet. V roku 2015 Federálna komisia pre komunikáciu musela poslúchnuť prezidenta USA Obamu. Stranícke hlasovanie uviedlo na internet také regulácie, ktoré deprimovali investície v budovaní a rozširovaní širokopásmových sietí. Dokonca pozastavilo inovácie. Dnes som zdieľal so svojimi kolegami návrh, ktorý by zrušil tento zlyhávajúci prístup a vrátil by dlhotrvajúci konsenzus, ktorý dobre slúžil zákazníkom už dekády. Mojím návrhom by federálny parlament prestal ovplyvňovať internet. Namiesto toho by Federálna komisia pre komunikáciu vyžadovala od poskytovateľov internetu transparentnosť ich praktík, aby si zákazník mohol kúpiť plán, ktorý je najlepší pre neho. Podnikatelia a ostatní malí podnikatelia môžu mať technické informácie, ktoré potrebujú na inováciu. Výsledkom môjho návrhu by Federálna komisia pre komunikáciu mohla kontrolovať v úlohe policajta internetových poskytovateľov. Tým by chránila spotrebiteľov a podporovala súťaž tak ako pred rokom 2015. Môj návrh by posunul do popredia aj najskúsenejšieho policajta federálneho parlamentu - Federálne obchodné centrum (Federal Trade Center). Ochraňovali by online súkromie spotrebiteľov. Ak hovoríme o transparentnosti, keď pod nátlakom prezidenta Obamu Federálna komisia pre komunikáciu prijala tvrdé a nešikovné internetové regulácie, odmietol tento plán zverejniť pred hlasovaním Federálnej komisie pre komunikáciu. Zverejnil ich až po týždňoch od hlasovania. Tentokrát to bude iné. Špecificky, zverejním môj návrh 22. novembra 2017, 3 týždne pred hlasovaním Federálnej komisie pre komunikáciu. Hlasovanie prebehne 14. decembra 2017. V spolupráci s mojími kolegami sa tešíme na návrat k ľahším marketovo zameraným rámcom, ktoré odštartujú digitálnu revolúciu z ktorej bude mať úžitok nie len USA, ale aj celý svet.

Ajit Pai

14. decembra 2017 sa rozhodne, či tento plán prejde. Očakáva sa, že prejde vďaka Federálnej komisii pre komunikáciu, ktorá je kontrolovaná republikánskou stranou. Od tohto dňa budú možno nasledovať mesiace a mesiace právnych bojov a potom sa možno dočkáme našej záhuby.  V USA proti tomuto návrhu môžu bojovať aj tu.

Potrebujete lepšie vysvetlenia? Možno vám pomôže týchto 5 bodov:

1. Internet ako káblová televízia.

Platíte za ňu a niektorí poskytovatelia si pýtajú od vás peniaze navyše za určité balíčky, nielen za jednu stanicu, ktorú chcete pozerať. Teda tá určitá stanica sa nachádza v tom balíčku staníc, no ak ju chcete, musíte si zaplatiť celý balíček. Nové pravidlá alebo regulácie môžu toto isté spraviť s internetom. Máte radi Netflix? Po hlasovaní sa môže stať, že za Netflix si budete musieť zaplatiť aj iné streamujúce služby, ktoré nechcete. Toto isté platí aj pre sociálne siete a ich aplikácie (Snapchat, Facebook, Twitter a Instagram). Ak potrebujete vizualizáciu, nájdete ju pod týmto odsekom.

2. Internet je potrebné chápať ako úžitkovú vec, podobne ako elektrinu a vodu.

Možno fyzicky internet nepotrebujete k prežitiu, ale pre väčšinu ľudí sa stal nevyhnutnosťou. Spoliehame sa naň v robote, komunikujeme cez internet a organizujeme svoje životy. Dať takýto dôležitý nástroj do rúk spoločnostiam, ktorým ide o zisk, je veľmi nebezpečná myšlienka. Predsa by ste nechceli, aby cenu vody a elektriky určoval voľný trh.

3. Internetová neutralita nás chráni pred online cenzúrou.

Súčasný stav internetovej neutrality a jeho právny rámec je taký, že bráni poskytovateľom internetu v blokovaní webových stránok s ktorými nesúhlasia. Ak by sa toto odstránilo viedlo by to k cenzúre na všetko možné. Mohlo by to priniesť ťažkosti v inovácii. Napríklad ATT sa snažilo zablokovať prístup na Skype, čím nastavili tvrdé prostredie pre nové spoločnosti a ich schopnosť súťažiť v budúcnosti. Môže to znamenať aj cenzúru na kritické články a webový stránky, ktoré sú voči poskytovateľom internetu kritické.

4. Investície do internetovej infraštruktúry od roku 2015 stúpli, neznížili sa.

Argument, ktorý použil Ajit Pai v súvislosti so zníženými investíciami od roku 2015, je tým pádom veľmi diskutabilný. Správa od Free Press zistila, že od roku 2015 investície stúpli. Internetový poskytovatelia minuli viac peňazí na internetovú infraštruktúru v predošlých dvoch rokoch, než predtým. Príjem pre tieto spoločnosti narástol a pokračoval v raste, dokonca predstihol ekonomiku USA. Argument typu, internetová neutralita ubližuje týmto spoločnostiam tým pádom nie je relevantný. Internetová neutralita skôr dáva spoločnostiam jasné zákony podľa ktorých sa riadia.

5. Internetová neutralita jej reguly nevznikli za Obamovej éry.

Ak si myslíte, že bývalý prezident USA Barack Obama je zodpovedný aj za niečo dobré, tak vás musím sklamať. Je pravdou, že súčasný právny rámec internetovej neutrality vznikol aj vďake jeho administratíve, ale internetová neutralita má svoje korene už v roku 2005 za vlády Georga W. Busha. Jej korene môžeme nájsť v severnej Karolíne, kde sa malá telefonická spoločnosť snažila zablokovať svojich zákazníkov z internetovej aplikácie Vonage. Boli sankcionovaní za protisúťažné správanie a tým vytvorili cestu k dnešnej internetovej neutralite.

To, čo sa snažia presadiť Ajit Pai a Trumpova administratíva, nie je len zničenie práce bývalého prezidenta Obamu. Ide o internet ako taký, ide o zničenie voľného a otvoreného internetu, na ktorý sme si všetci zvykli. Ak si myslíte, že táto téma sa týka len USA, mýlite sa. Po 14. decembri 2017 už ostáva len otázkou času, kedy si nielen Slovensko, ale aj Európa začne brať príklad zo západu. To nehovorím o globálnych spoločnostiach, pri ktorých to pocítime ihneď. Držme palce bojovníkom za internetovú neutralitu v USA, pretože to bude mať dopad aj na nás.

Zdroj: Gamesite.sk, Kotaku, Life Hacker

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk