Tak som po dlhej dobe opäť zapol ARK. Framerate sa zlepšil, ale ryby sú stále samovražedné

Tak som po dlhej dobe opäť zapol ARK. Framerate sa zlepšil, ale ryby sú stále samovražedné

 

Tento článok nie je recenziou, a myslím, že sa vám ani neoplatí na nejakú čakať. V Jurskom pARKu pribudlo mnoho nových atrakcií, no v zásade sa pri oficiálnom vydaní hry zmenili len dve veci: cenovka a počet snímok za sekundu.

Hru som zapol po niekoľkých mesiacoch a nebyť toho, že ARK sa konečne dostal z fázy Early Access, asi by sa to nestalo. Napriek všetkým chybám som v tomto neúprosnom svete, kde vládnu dinosauri, strávil dovedna takmer 400 hodín. Dnes už môžem zodpovedne povedať, že si svoj voľný čas vážim o niečo viac; a len zriedka natrafíte na takého žrúta času, akým je ARK. V tomto ohľade je Survival Evolved Tyranosaurom svojho žánru.

Ak vás zaujíma, čo tým vlastne myslím, prečítajte si moje preview spred takmer dvoch rokov. Odvtedy, samozrejme, pribudli nové herné mechaniky, nové dinosaury a predmety, celé mapy aj s biómami – jednoducho hotová lavína doplnkov. Asi si ani nespomínam na deň, kedy by mi Steam nezačal sťahovať nejaký update do ARKu.

Myslím, že čo sa týka pridávania nových vecí, niet štúdiu Wildcard čo vyčítať. Hra sa rozrástla do obrovských rozmerov, a to do veľkej miery aj vďaka moderskej, resp. celkovo hráčskej komunite. Ja som sa poväčšine motal na česko-slovenských neoficiálnych serveroch, kde boli upravené hodnoty ako krotenie dinosaurov, dĺžka noci, rýchlosť zbierania, maximálna úroveň dinosaurov a podobne.

Aj v tomto je ARK perfektný; ak vám oficiálne servery prídu príliš pomalé, stačí sa napojiť na niektorý z tých komunitných a je to úplne o inom.


Ten pocit, keď hneď na začiatku hry nájdete brnenie, kušu a wyvernie vajce... a o pár minút vám polovicu z nájdených vecí ukradne akýsi vták. Vitajte v ARKu, ktorý vás skôr či neskôr rozpáli do biela.

Alebo také DLC Scorched Earth, ktorým vývojári mnohých hráčov poriadne nahnevali. Hold, vydať DLC ku hre, ktorá sama ešte vlastne ani nie je vydaná, chce buď poriadnu dávku guráže, alebo drzosti. Hráči sa ale vynašli, a tak ste čoskoro na mnohých neoficiálnych serveroch našli predmety a príšery z DLC, a to aj bez toho, že by ste ho museli vlastniť.

Úprimne, ja módy veľmi nemusím, ale ARK je hrou, ktorá by bez nich (a komunity) bola asi päťkrát horšia.

Keď som si dnes našiel čas a opäť sa ponoril do hry (tentoraz som vyskúšal mapu Ragnarok, predtým som hral len oficiálny The Island a The Center aj so Scorched Earth), bol som príjemne prekvapený technickou stránkou. Keď som hral naposledy, aj pri nízkych nastaveniach to moja 1070-ka jednoducho nedávala. Ale teraz som si nastavil najvyšší preset "Epic" a hra sa držala v rozmedzí od 40 do 80 fps. Nedá sa práve hovoriť o stabilite, no najvyššie nastavenia v priemere na 45 až 50 fps? Tomu hovorím skvelý pokrok. Samozrejme, stále je tam veľa priestoru na zlepšovanie, predsa len, GTX 1070 je zviera a takúto hry by mala zvládnuť na stabilných 60 za všetkých podmienok, no... bol som naozaj prekvapený. Ešte keby tak vývojári pridali takú triviálnu záležitosť, akou je V-Sync, ale asi nemôžem chcieť všetko naraz...

Nadšený tým, že hra konečne dokáže využiť potenciál mojej zostavy, som sa vrhol do tohto prehistorického kolotoča. Keď ma už nevyrušovali (príliš) dropy, hralo sa to oveľa, oveľa lepšie, no nič iné prevratné som už za tie dve či tri hodiny hrania neobjavil. Megalodony a ichtyosaury stále vyskakujú z vody akoby chceli poraziť evolúciu. Dážď je, po grafrickej stránke, stále otrasný, a nasvietenie počas bieleho dňa ponúka otázku, či vôbec vývojári niekedy odtiahli žalúzie vo svojich kanceláriách.

A možno sa mi to len zdá, ale po grafickej stránke mi hra príde o niečo horšia ako cez Early Access. Wyvernie vajce by som za to nedal, ale...

Je to ten "starý" a, povedzme, že "dobrý" ARK. Teraz je akurát lepšie hrateľný a podstatne drahší. To, čo mi na hre prekážalo mesiace alebo rok dozadu, mi stále prekáža: systém, ktorý vás núti byť neustále online a keď sa mu otočíte chrbtom, kopne vás do zadku. Opäť však Bohu vďaka za moderov, ktorí rýchlo prišli na pomoc a vymysleli pre neoficiálne servery rôzne ochranné offline systémy.


Hra je síce už v plnej sile, no stále s chybami. Aj vy vidíte, že v ohnisku je drevo? Super, lebo ARK nie...

Je to ako v Pánovi prsteňov, no namiesto Gandalfa na kopci a rohirimskej armády uvidíte moderov na raptoroch, šabľozubých mačkách, obrovských vlkoch či žabách. Tam je spása ARKu.

Moja rada? Nájdite si nejaký neoficiálny, menší server, kde hrá v priemere tak 10 ľudí. Zistite si, aké hodnoty má nastavené (príliš rýchlo je zle, príliš pomaly je zle...). Nekupujte si DLC Scorched Earth a, preboha, určite neberte Season Pass. A vlastne ani túto hru nekupujte za plnú cenu. Ak ju splašíte neskôr v akcii, ublížite tým len svojmu voľnému času a nie peňaženke.


Konečne vieme, ktorý Engram budeme môcť použiť od akej úrovne. Autorom to trvalo len koľko, dva roky?

Čo si o ARKu myslíte vy? Hráte ho alebo sa k nemu plánujete vrátiť? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

Pozrite si aj:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk