Hrajte v pohybe – časť druhá: Nintendo 3DS

 

Keď Satoru Iwata na hernom veľtrhu E3 v roku 2010 počas Nintendo konferencie predstavil ich novú prenosnú konzolu Nintendo 3DS, všetko sa točilo najmä okolo jednej funkcie. Použitá 3D technológia mala byť hlavným ťahúňom tejto konzoly. Konzola obsahovala 3D v názve, spočiatku aj každá hra obsahovala za názvom označenie 3D a napokon 3DS bolo jedno z prvých zariadení, ktoré umožňovalo sledovať 3D obraz bez potreby okuliarov. Samozrejme, na tom všetkom bol spočiatku vystavaný celý marketing spoločnosti.

Ak sa bližšie pozrieme na funkciu 3D, zistíme, že je to „cool“ doplnok, ale nie je to hlavný dôvod, prečo sa oplatí vlastniť túto konzolu. Kvalita 3D záležala vždy aj od konkrétnej hry, v niektorých hrách je spracované lepšie a oplatí sa zapínať častejšie, v iných hrách pomaly ani nevidíte rozdiel medzi zapnutým a vypnutým 3D. Zapnuté 3D prináša aj niekoľko negatív, napríklad rýchlejšie vyšťaví batériu a mnoho ľudí sa zvyklo sťažovať na bolesti hlavy a nevoľnosť, v prípade že hrali príliš dlho so zapnutým 3D. Dnes je už situácia iná, Nintendo nasilu 3D nepropaguje, niektoré novšie hry už ani túto funkciu nevyužívajú a spoločnosť vypustila na trh tiež lacnejší variant Nintenda 3DS, ktorý touto funkciou vôbec nedisponuje (Nintendo 2DS). V súčasnosti sa Nintendo viac ako na 3D sústredí na hry samotné.

Práve hry by mali byť hlavným dôvodom na kúpu konzoly. Našťastie, herný obsah je na Nintende 3DS bohatý a už dnes konzola ponúka veľké množstvo exkluzivít, ktoré si zaslúžia pozornosť. Silnými titulmi, kvôli ktorým sa oplatí rozmýšľať nad kúpou, sú hry zo série Super Mario, Legend of Zelda a Pokemon. Super Mario 3D Land, Mario Kart 7 či New Super Mario Bros. 2 sú už overené značky, ktoré dokážu zabaviť na množstvo hodín. Pokemon X/Y zase priniesol nový grafický kabát, ale výborná hrateľnosť ostala zachovaná. Nintendo taktiež oživuje aj staré značky, napríklad s titulom Kid Icarus: Uprising takisto nespravíte krok vedľa. Žánrovo sú hry na 3DS veľmi pestré, na svoje si prídu aj fanúšikovia JRPG hier, ktorých je na 3DS neúrekom. Pozornosť si určite zaslúži Fire Emblem: Awakening alebo Bravely Default. Tieto tituly vás prekvapia svojou rozsiahlosťou a vystačia na desiatky, prípadne až na stovky hodín. Väčšina hráčov tiež ocení prítomnosť dvoch displejov. Horný displej je ten hlavný a zobrazuje priebeh hry. Spodný displej môžu využívať autori ľubovoľne. Väčšinou sa na ňom zobrazuje mapa alebo inventár a vďaka dotykovému displeju je ich používanie skutočne intuitívne.

Kvôli dvom displejom sa Nintendo rozhodlo zvoliť vyklápací dizajn a konzola tak nie je zbytočne veľká a zmestí sa aj do vrecka. To však platí len pre klasické 3DS, jeho dve verzie 3DS XL a 2DS sú už o poznanie väčšie. Ovládacie prvky sa nachádzajú iba na spodnej časti, vrátane dotykového displeja. Vrchný displej už dotykový nie je. Väčšinu hier ovládate klasicky – tlačidlami, dotykový displej zvyčajne využívate iba v niektorých pasážach. Avšak, existujú aj hry, ktoré sa ovládajú primárne dotykovým displejom.

Okrem hier Nintendo 3DS ponúka aj iné funkcie vrátane doplnkového softvéru. Konzola obsahuje fotoaparát, prehrávač hudby, webový prehliadač či krokomer. Tieto funkcie nemá Nintendo až tak dobre zvládnuté a prepracované. Na druhej strane by som to ale nehodnotil ako výrazný mínus, keďže tieto funkcie dnes zvláda omnoho lepšie akýkoľvek smartphone, ktorý je dnes už bežnou súčasťou každého človeka. Handheld je ale primárne určený na hranie a smartphony sa naň hrami nechytajú. Mobilné hry ponúkajú väčšinou zábavu na pár minút a tie prepracovanejšie zvyčajne stroskotajú na zložitom ovládaní. Hry pre Nintendo 3DS vám dokážu sprostredkovať v niektorých prípadoch rovnaký zážitok ako pri hrách pre veľké konzoly. Ich jedinou nevýhodou je cena, keďže novinky stoja zvyčajne okolo 40 eur.

V súčasnosti má Nintendo 3DS na trhu prenosných herných konzol iba jedného konkurenta, ktorým je PS Vita od spoločnosti Sony. Každá z konzol má svoje plusy aj mínusy. Sony sa rozhodlo ísť cestou výkonu a Vita ponúka jednoznačne krajšiu grafiku a hry na 5-palcovom OLED displeji vyzerajú veľmi dobre. Problémom Vity sú ale exkluzívne tituly. Tých obsahuje oproti 3DS-ku žalostne málo. Plusom Vity zase je, že si ju môžete prepojiť s konzolou PS3 alebo PS4 a používať ju ako ďalší ovládač alebo vzdialenú obrazovku. Ceny oboch konzol sú približne rovnaké.

Ak máte radi hry, kúpa prenosnej hernej konzoly má určite zmysel, keďže smartphony vám hry na takej úrovni určite neponúknu. Či už 3DS alebo PS Vita, ani s jednou konzolou neurobíte chybu. Ak si potrpíte na kvalitnú grafiku, zrejme bude pre vás vhodnejšia konzola od Sony. Ak sa ale nechcete obmedzovať počtom dostupných hier, máte radi klasické hry od Nintenda, alebo rozsiahle RPG tituly, kúpu Nintenda 3DS nebudete ľutovať.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk