• Epic: Vychvaľovanie Playstation 5 nemá žiaden súvis s 250 miliónmi, ktoré sme dostali od Sony

 • Všetko čo vieme o Far Cry 6 – screenshoty, trailery, dátum vydania a pes Chorizo

 • Nestihli ste včerajší Ubisoft Forward? Napriek tomu môžete získať Watch Dogs 2 zdarma

 • Nový Far Cry, Assassin’s Creed a ďalšie hry. Chystá sa veľká Ubisoft konferencia

 • Údajný patent Sony naznačuje spätnú kompatibilitu prvých troch Playstation konzol. Ale nie tak, ako si myslíte

 • Gamesite Podcast #36 - Ubisoft vypúšťa leaky schválne, Mafia sa odkladá kvôli Vašutovi a PS5 Pro nikdy nebude existovať

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy - Recenzia

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy - Recenzia

Crasha Bandicoota snáď netreba vôbec nikomu predstavovať. Či už ste s ním prežili detstvo pri starej PSX, PS1, alebo ste snívali o zavolaní do Maxihry, Crash poznamenal celú generáciu hráčov. A teraz je späť!

Štúdio Vicarious Visions si zobralo nemalé „sústo“. Spracovať totiž hru, na ktorú do dnes spomína celá generácia hráčov, do modernej podoby so sebou nesie obrovské očakávania. Či už nového Crasha nazveme remakom alebo remasterom, určite nejde len o ďalší klasický HD port. Toto štúdio prezentovalo od samého začiatku a našťastie je to pravda. Najpodstatnejšou zmenou celej hry je vizuál, ktorý po viac ako 20 rokov od jeho prvého vydania v roku 1996 už naozaj potreboval upgrade.

Pôvodný Crash Bandicoot nie je však to jediné, čo si zahráte. Hra sa totiž volá Trilogy a v jednom si tak zahráte originálneho Crasha Bandicoota a nasledujúce dva diely. No jediné, čo by nám mohlo chýbať, sú legendárne Crash motokáry, ktorých sa snáď tiež časom dočkáme. Všetky tri hry v remastered edícii sú za pomerné prijateľnú cenu, to by teda vôbec nemusela byť zlá investícia, čo? A teda ako tento remastered vyzerá v skutočnosti?

Vyzerá to presne tak, ako to aj znie. To najlepšie z troch Crashov Bandicootov v novej, modernej grafike, ovládaní a spracovaní v jednej hre. Activision a Vicarious sa naozaj rozhodli priniesť všetkým fanúšikom Crasha rovnaký nezabudnuteľný zážitok, ako keby ste hru hrali po prvýkrát. No so všetkým, čo k tomu v roku 2017 patrí. Naozaj krásne vylepšený vizuál, počnúc textúrami a upravenými povrchmi, končiac celkovou grafickou atmosférou vyzerá parádne a síce je možno trocha cítiť ostrosť hrán zopár vecí, ktoré proste k hrám spred 20-tich rokov patria. Inak je to skrz naskrz moderná hra. Po zapnutí trilógie si každú z troch hier viete spustiť zo spoločného menu, ktoré vás rovno prepne do poslednej uloženej pozície v danej hre. Legendárna audio znelka nechýba ani tu a často sa prichytíte, ako si ich hmkáte a spomínate na niektoré z legendárnych levelov Maxihry, ku ktorej ste ako malí utekali každý deň.

Okrem grafického spracovania a hudby sa zmenilo ešte pár vecí. Teraz môžete hru ovládať pomocou analógových páčok, no ak radšej chcete ostať pri old school ovládaní, stále funguje aj ovládanie pomocou D-padu. Obe ovládania sú spracované prirodzene, tak je len na vás, čo preferujete. V prvom diele dokonca môžete kedykoľvek hrať aj za Coco, no odporúčam začať druhým alebo tretím. Prečo? Prvý diel je totiž, na rozdiel od svojho originálu aj ostatných dielov, podstatne ťažší. Je preto lepšie si na ovládanie a skoky zvyknúť v druhom alebo treťom diele a nakoniec sa vrátiť k originálu. Dôvodom je zmena herného modelu Crasha. Zatiaľ čo v origináli má Crash v hernom kóde model obdĺžnika s ostrými hranami, v tejto verzii má jeho model oválne hrany. Okrem toho je trochu pozmenený aj pocit a dopady skokov. V praxi sa tak potom môže často stať, že sa Crash zošmykne do diery, na ktorej roh ste dopadli, alebo sa netrafíte vôbec, aj keď máte pocit že skočili dobre. Skrátka si treba zvyknúť.

Nový Crash je rozhodne o nostalgii. Každý level, každá debna či bonusový level sú presne tam, kde majú byť a ako si ich pamätáte spred toľkých rokov, no v novom, modernom šate. Nemyslite si však, že sa idete výslovne zabaviť, pripravte si balík nervov a odhodlania, lebo každá jedná z hier, menovite prvý Crash, poriadne otestuje vaše herné prsty a odhodlanie.

Galéria

Naše hodnotenie

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy je hra, ktorá bola vyvíjaná s láskou a rešpektom k jej originálu. Všetko, čo ste na nej milovali, je lepšie a všetky neduhy, ktoré ste poznali a nenávideli, sú preč. Každý z dielov si však zachoval svoju originálnu a charakteristickú atmosféru. Nechajte sa ponoriť do nostalgie, zatiaľ čo sa budete premávať s Coco na vodných skútroch, alebo skákať po hlave Papu Papu s Crashom. A to všetko v modernom a premakanom prevedení, pri ktorom si ledva všimnete, že hráte hru z roku 1996. Toto je jednoznačne jedna z hier, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Playstation!

Klady

 • perfektný vizuál
 • ponechaná originalita
 • moderné prevedenie

Zápory

 • zopár nedomyslených hitboxov

Informácie o hre

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy 2017

Tri legendárne dobrodružstvá znovu vytvorené pre PlayStation 4. Crash Bandicoot je späť s dobrodružstvami Crasha a Coco v novej ohromujúcej podobe a moderným prevedením.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Adventúra
 • Výrobca: Vicarious Visions
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk