The Mystery Team - Recenzia PSP

 

PlayStation Portable je už dýchavičná, zastaraná platforma, ktorú zničilo najmä pirátstvo. Napriek tomu na ňu Sony naďalej vydáva nízkorozpočtové hry pre deti. The Mystery Team je, zatiaľ, poslednou z nich. Je táto hra, podobne ako posledné tituly na PS2 a NDS, malým skvostom alebo ďalším z množstva nepodarkov?

The Mystery Team je dielko začínajúceho španielskeho štúdia Tonika Games. Prečo si mladá spoločnosť zvolila za cieľ svojej tvorby práve umierajúcu platformu PSP ostáva vo hviezdach. Čo je to Mystery Team? Napriek tomu, že hra začína in medias res a robí viacero náznakov na existenciu fiktívneho sveta aj mimo hry, nepodarilo sa mi zistiť spojitosť so žiadnou rozprávkovou, filmovou, televíznou ani knižnou sériou. Vysvetlenie sa teda nachádza v hre samotnej. Chlapec Sparks (technický expert), plukovník Green (fotograf) a tajomná dievčina Annabel Vamp vyšetrujú prípady po celej Európe.

Hra vás zavedie do Anglicka, Talianska, Portugalska,... celkovo s detektívnym tímom vyšetríme osem prípadov, ale keďže je hra určená mladšiemu publiku (odhadujem vekovú skupinu na 10 - 15 rokov), budete riešiť len prípady typu „zmizol pes“, „tínedžerská popová kapela sa zľakla ducha“ a „v múzeu niečo zmizlo“. Ak ste verili, že vývojári ku koncu životného cyklu vyžmýkajú z platformy ešte nejaký ten kúsoček výkonu navyše, tak na to rýchlo zabudnite. Produkčné hodnoty tejto hry sa prejavujú najmä vo vizuálnom spracovaní. 3D prostredia? Animácie? Hýbajúce sa postavy? No iste. Hra je spracovaná v jednoduchej kreslenej 2D grafike. Animácie neexistujú, sú to len statické obrázky posúvajúce sa po displeji.

Trochu lepšie je to so samotnou náplňou hry a hernou mechanikou, aj keď ani tu nie je úplne všetko v poriadku. Zhruba po minúte mi to došlo – toto nie je adventúra, toto je maskovaná hidden object hra! Od konvencií žánru ju ale vyčleňuje pár inovácií (alebo snáď anomálií?). Obrazovka nie je statická. Pomocou fotoaparátu „zoomujete“ do obrazu a môžete detailnejšie preskúmať prostredie. Dôkazy nezbierate, ale fotíte a len zriedkakedy sa s niečím dá manipulovať. Neexistuje žiadny zoznam vecí, ktoré máte nájsť, ale aspoň pomáha počítadlo, ktoré vás informuje o tom, koľko záberov je ešte potrebné vyfotiť. Čo ale veľmi uľahčuje (a paradoxne aj kazí) celú hru, je indícia – keď hra zaregistruje, že už asi minútu neviete niečo nájsť, začne vás navigovať šípkami – tým sa však neguje celá podstata hidden object hier.

Zjavný je aj pokus o ozvláštnenie konceptu hry – budete musieť zdolávať rôzne minihry a vypočúvať svedkov. Čo na tom, že minihier je dokopy asi päť tipov a stále sa opakujú dookola? Čo na tom, že vypočúvanie je úplne nelogické, odpovede sú infantilné a musíte sa spýtať všetkých na všetko? Čo na tom, že je to celé už počas druhého prípadu predvídateľné a monotónne? Za jedinú skutočnú inováciu považujem fakt, že po prešetrení každého prípadu musíte podať riešenie a určiť, kto je páchateľom, aký bol jeho motív a kto bol jeho komplicom. Výsledok pátrania sa potom zobrazí na titulnej stránke novín.

Napriek všetkému je The Mystery Team celkom konzistentnou hrou. Každý prípad sám o sebe dáva zmysel, indície do seba logicky zapadajú a z výpovedí svedkov sa dá prísť na to, kto je páchateľom a aký bol jeho motív. Miestami sú postrehy niektorých postáv naozaj vtipné, horšie to je, keď je humor silený a skĺzava ku trápnosti (napr. po kliknutí na náhrobný kameň: „Tu leží scenárista Mystery Teamu. Nepíše sa tam aj niečo o našich ďalších dobrodružstvách?“). Hra je priemerná a ničím výnimočná. Menšie inovácie v rámci žánru zapadajú pod nedostatkami a nezachráni to ani jednoduché technické spracovanie. Osem prípadov sa dá, pokiaľ ovládate angličtinu, zvládnuť v priebehu piatich hodín. V rukách mladších, ktorým je hra prioritne určená, však bude hracia doba o niečo dlhšia. Deťom môže robiť problém jazyková bariéra, ale angličtina v hre je celkom jednoduchá, prípady sú celkom zaujímavé, a tak tento titul môže poslúžiť aj ako učebná pomôcka.

konzistentnosť
novinové titulky
nutnosť podať vlastný názor

nízka náročnosť
jazyková bariéra
monotónnosť
50%
ŽÁNER hidden object adventúra
VÝROBCA Tonika Games
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk