Disney Pixar Cars 2 - Recenzia PSP

 

Stalo sa už zvykom, že k populárnym filmom (a najmä tým animovaným) vznikajú aj sprievodné hry. K tohtoročnému animovanému filmu od Disney, pokračovaniu Cars, vyšli celkom slušné pretekárske hry na PS3 a X360. S menším oneskorením sa na trh valí aj ich menší, prenosný braček - ako obstojí v konkurencii svojich veľkých súrodencov?

Niektoré hry sú, aj keď sa vám to nepáči, proste dobré a niektoré, hoci veľmi chcete, sú jednoducho strašné. Dvakrát hádajte, do ktorej z týchto kategórií zapadá Cars 2. Tušíte správne - je to tá druhá možnosť. Na tejto hre je vidieť, že vývojári sa snažili odlíšiť od verzií pre veľké konzoly. Jedinečnosť však vždy neznamená, že výsledok bude aj hrateľný. Od hier podľa filmov nikdy neočakávam priveľa, ale grafika, hoci na starej platforme, vyzerá ako z roku 5 pred opicami. PSP je schopné reprodukovať solídny grafický zážitok - tituly ako Motorstorm: Arctic Edge alebo God of War: Ghost of Sparta to veľkolepo dokazujú. Preto je v dnešnej dobe pre hru neospravedlniteľné, špeciálne ak sa omešká o polroka za svojimi veľkými bratmi, aby vyzerala tak otrasne.

Jednotlivé trate sú generické, takmer totožné a majú veľmi ďaleko od originality a nápaditosti. Či už jazdíte v Tokyu alebo niekde v Európe, všetko vyzerá úplne rovnako. Preto nepochopím, že každý jeden pretek sa načítava takmer minútu. Tak dlhý loading som odpustil napríklad hre Little Big Planet, ktorý ale prebehol len raz a potom všetko bežalo hladko a plynulo. V prípade Cars 2 trpíte pred každým jedným pretekom. Po loadingu nasleduje obligátna rádoby vtipná animácia, kde si pretekajúce autá prehodia pár uštipačných poznámok. Pravé utrpenie začína až teraz. V bežných pretekoch je zvykom, že kamera visí za autom, prípadne sa pozerá cez čelné sklo. Tlačidlo R alebo X pridáva plyn a “joystick” slúži na točenie volantom. Jednoduché, praktické a rokmi overené riešenie. Ehm. V Disney Pixar Cars 2 sa pripravte na úplne odlišný zážitok. Tlačítko R pridáva plyn. To je zatiaľ v poriadku. Ale kamera nie je v normálnej pozícii, z ktorej by ste videli, kam sa s autom ženiete. V tejto hre kamera lieta kade tade vo vzduchu, ako v replay móde v iných hrách. Lieta zbesilo priestorom, kadejako sa točí okolo auta a ukazuje vám všetko možné, len nie to, čo potrebujete vidieť. Každá zákruta a prekážka na trati je preto veľkým prekvapením.

Zákruty našťastie netreba riešiť. Stačí držať plyn a auto už točí samo. Dôležité je vyhýbať sa prekážkam. A tu je pes zakopaný. Vďaka divnej kamere často neviete, že na trati pred vami vôbec nejaká prekážka je a kde vlastne je, takže každých pár sekúnd sa hra prerušuje výbuchom. Áno, kamera vám niekedy aj veľkoryso ukáže, čo pred vami vlastne je - napríklad až niekedy v treťom kole. Nehovoriac o tom, že táto hra si užíva dlhodobé trýznenie hráčov. Preto väčšina pretekov má štyri dlhé, nudné a nenápadité kolá. Plné absolútne nelogicky rozhádzaných prekážok na trati, to aby ste každých pár sekúnd mohli nabúrať a explodovať. K celkovej “zábavnosti” prispieva aj systém ovládania. Okrem toho (že niekedy vôbec nereaguje, takže nabúrate, hoci ste stlačili príslušné tlačidlo) dokáže potešiť aj svojou zvláštnou logikou. Autíčko sa pohybuje po trati vlastne samo, drží sa vo svojom pruhu. Vy len stláčate tlačidlá doprava a doľava, aby ste zmenili pruh, a tak sa vyhli častým prekážkam. Avšak keďže kamera sa točí kade tade okolo auta a ovládanie je relatívne voči vozidlu, je ťažké určiť, kedy sa po stlačení daného tlačidla posunie určitým smerom. Podstatné je, že auto šmykuje do zákrut samé od seba, všakže?

Napriek tomu hra ponúka akýsi rádoby príbeh - ale len ako nejakú kostru a nemá takmer nič spoločné s filmom. Jadrom hry je kampaň - CHROME misie. Hráte sa na agenta na kolesách, ale nikto nevysvetlí, čo je cieľom druhu misie (niekedy je to vážne ťažké určiť). Auto vie skákať, má štíty aj nitro. A zbrane, ale tie len v niektorých misiách a musíte si ich nazbierať na trati. Nájdenie zbrane je často sprevádzané slow-motion animáciou, pričom sa kamera priblíži veľmi blízko k vášmu vozidlu a ukáže ohavnosť grafiky detailnejšie. Fakt sila. Napriek tomu, že som veľmi chcel mať túto hru rád a pristupoval som k nej s pozitívnym myslením a veľmi zhovievavo, môžem ju odporúčať len ako dokonalý darček pre dieťa, ktoré neznášate. Napríklad pre toho malého bratranca, ktorý vám už roky lezie na nervy a chcete ho potrestať. Pre toho, kto to myslí s pretekárskymi hrami na PSP trochu vážnejšie, je tu kopa lepších a lacnejších možností.

dokonalý darček pre dieťa, ktoré nenávidíte

grafika
zvuky
otrasná kamera
hrateľnosť
herný systém
frustrácia
25%
ŽÁNER Detská
VÝROBCA Virtual Toys
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk