Patapon 3 - Recenzia PSP

 

Séria Patapon patrí k najúspešnejším na PlayStation Portable a prvý diel bol zaradený aj do kolekcie Essential games. Rytmická hra postavená na netradičnom princípe, kde hráte za božskú entitu a ovládate armádu národa Pataponov pomocou rytmov, sa vracia od základov prepracovaná a s rockovejším nádychom!

{gallery}/recenzie/2011/Patapon.3.recenzia.psp.theguruman/1/{/gallery}

Pataponi - podivný rozprávkový národ žijúci v jednoducho, ale krásne rozanimovanom 2D svete. V prvých dvoch dieloch ste boli bohom, ktorého uctievali a ich armáda sa riadila podľa rytmov, ktoré ste udávali na svojich božských bubnoch. S veľkou gráciou vyhrávali na bojiskách, stretávali mnohé nezvyčajné tvory a pod vašim vedením ich civilizácia prekvitala. Avšak....

V treťom dieli sa situácia trochu mení. Vlastne celkom podstatne. Pataponi boli zakliati a zmenili sa na kameň a vy už nehráte boha - namiesto toho sa vaša božská podstata zjednotí s jedným z troch možných hrdinov, ktorého preberie z kamenného spánku, a v tejto jednote sa vydávate na dlhú cestu za oslobodením národa Pataponov. Tento krát to ale bude trochu iné dobrodružstvo.

{gallery}/recenzie/2011/Patapon.3.recenzia.psp.theguruman/2/{/gallery}

Zmeny oproti predošlým dielom sú markantné. Nehráte boha, ale hrdinu - smrteľného a priamo na bojisku, pričom vedie svojich bojovníkov proti nebezpečenstvu. Nemáte veľkú armádu, ale len svojho hrdinu a troch ďalších bojovníkov (a Hatapona, ktorý udáva rytmus, ale nebojuje a akonáhle zomrie, prehrali ste misiu). Bojovníci sú spočiatku slabučkí, až to pôsobí, ako by len sprevádzali vášho hrdinu. To však neradno podceňovať, postupne sa rozvíjajú a stávajú sa kľúčovým prvkom hry.

{gallery}/recenzie/2011/Patapon.3.recenzia.psp.theguruman/3/{/gallery}

Sila vášho tímu rastie s takmer každou prejdenou misiou. Malý počet bojovníkov, ktorým postupne pribúdajú nové “bojové triedy”, ponúka široké možnosti rozvíjania v štýle akčných RPG. Dokopy máte k dispozícii zhruba 40 rozličných Pataponov ako bojovníkov, ktorí sa vám postupne sprístupňujú. Ich kombinovaním si zostavujete bojový tím schopný riešiť rozličné úlohy. Do bojov v daždi sa hodí jeden typ bojovníkov, ďalší zase vie ovplyvniť smer vetra, iný je vhodný na búranie opevnení, podaktorí vynikajú rýchlosťou a ďalší sú schopní vytvárať špeciálne opevnenia, brániť váš tím prípadne špeciálnymi melódiami omračovať protivníkov. Rozličné misie si vyžadujú odlišný prístup a tak musíte dobre zvoliť Pataponov, ktorí budú sprevádzať vášho hrdinu. Ako sa im zlepšuje level, naberajú na sile a zistíte, že viac než len sekundujú hrdinovi.

{gallery}/recenzie/2011/Patapon.3.recenzia.psp.theguruman/4/{/gallery}

Patapon 3 ale narozdiel od prvých dvoch dielov neprikladá takú váhu na stratégiu. RPG prvky sú citeľné, kvantum zbraní, brnení a doplnkov, ktoré sa vyskytujú v mnohých verziách a môžete ich upgradovať či rozoberať na jednotlivé diely, mnoho rôznych tried bojovníkov, ktorých schopnosti sa tiež postupne získavajú a rozvíjajú... to všetko a omnoho viac je tam. Ale nutnosť presnej stratégie sa vytratila. S dobre nakombinovaným tímom poľahky vyčistíte levely hrubou silou a vystačíte si s len pár rytmickými príkazmi.
Hlavnou devízou Pataponu, okrem na prvý pohľad charakteristickému vizuálnemu štýlu, je totiž celá herná mechanika. Svojich bojovníkov priamo nekontrolujete, neovládate ich pohyb šípkami, nestačí stlačiť jedno tlačidlo, aby zaútočili. Nie, v Patapone sa všetko odvíja od rytmu, zadávate príkazy bubnovaním a rôznymi kombináciami rytmov určujete, čo vaša jednotka spraví. V štvor štvrťovom takte zadáte príkaz “pata pata pata pon” (3x štvorček, krúžok) a jednotka sa dá do pohybu. Zadáte “pon pon pata pon” (krúžok, krúžok, štvorček, krúžok) a jednotka zaútočí na nepriateľa. A tak ďalej a tak ďalej, príkazov je viacero, ale našťastie ich máte v Patapon 3 zobrazené na spodnom okraji obrazovky.
Táto herná mechanika vás núti rýchlo sa rozhodovať a zároveň premýšľať zhruba dva ťahy dopredu. Neexistuje, aby ste pri hraní Patapon neboli koncentrovaní - ak sa plne nesústredíte na hru, vyjdete z rytmu, oslabí sa váš útok, jednotka sa zastaví a ste vydaní na pospas osudu, kým sa znovu neskoncentrujete a nechytíte do rytmu. Ten je našťastie udávaný kontinuálne a dokonca naznačený aj blikajúcim okrajom obrazovky.

{gallery}/recenzie/2011/Patapon.3.recenzia.psp.theguruman/5/{/gallery}

Hra zároveň stavia na multiplayerovej zložke (ktorú vďaka výpadku PSN nebolo možné poriadne otestovať). Online ale aj na lokálnej sieti môžete súperiť s kamarátmi v niekoľkých rôznych “súťaží” - preteky na čas, súboje, tower defense... to všetko a ešte omnoho viac nájdete v multiplayeri. K tomu pridajte skutočnosť, že takmer všetky levely sa dajú hrať aj v kooperatívnom móde a dostanete komplexnú multiplayerovú zábavu, kde každý tím môže využiť svoje silné stránky. Jeden sa napríklad zameria na obranu, liečenie a vytváranie fyzických prekážok, za ktoré sa môžu bojovníci skrývať, druhý tím zase môže pozostávať z rýchlych útočnych jednotiek, ktoré efektívne rozdrvia nepriateľa.

Patapon 3 je skvelá a zábavná hra. Vďaka silnému apelu na multiplayeri, širokým možnostiam vybavenia a zloženia bojového tímu z pestrej škály bojovníkov a zároveň aj vďaka upusteniu od nutnosti taktizovania a využívania komplikovanejších stratégií sa stáva prístupnejším a lákavejším pre nováčikov. Fanúšikov poteší dlhá kampaň (pokojne aj 40 hodín), ale na druhú stranu môže sklamať presun pozornosti k multiplayeru a odklon od klasickej štruktúry a akási strata identity. Patapon 3 je evolúciou, ktorú mnohí privítajú a mnohí budú zatracovať. Rozhodne je to ale kvalitná hra, ktorá vydrží dlho a zaujme dokonalým audiovizuálnym spracovaním a netradičnou hernou mechanikou.

kvantum Pataponov
dlhá kampaň
prepracovaný multiplayer
rozmanitosť

strata stratégie
80%
ŽÁNER Akcia/Adventúra
VÝROBCA SCEI
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk