God of War : Ghost of Sparta - Recenzia PSP

 

Keď si zahráte všetky diely tak skvelej série, ako je God of War, asi by ste si nenechali ujsť možnosť doplniť si príbeh o ďalšie dobrodružstvo holohlavého bojovníka Kratosa. Práve preto som si ju nenechal ujsť ani ja.

Vývojári v Ready at Dawn a Santa Monica Studios vydali už piatu hru v sérii God of War, z toho druhú na PSP. Sľubovali epický príbeh, skvelú grafiku a doplnenie Kratovho dobrodružstva o ďalšie grécke báje a mýty. Podarilo sa im vyžmýkať z dýchavičnej platformy ešte trochu výkonu navyše?

{gallery}/recenzie/GoW_Ghost_of_Sparta.recenzia.psp.the-GURU-man/1/{/gallery}

Príbehovo je hra zasadená medzi udalosti z prvého a druhého dielu. Nejedná sa teda o závažné pokračovanie v pravom slova zmysle, ktoré by začalo niekde po skončení posledného dielu, ale skôr o doplnenie skladačky o veľkom bojovníkovi, ktorý zosadil z trónu boha vojny Aresa. V hre hlbšie pochopíte jeho motiváciu a spoznáte ho aj z inej stránky, ako sa prejavovala na veľkých konzolách. Kratos tu stále bojuje s vidinami svojej smrteľnej minulosti, ktoré ho prenasledujú, a plánuje sa s nimi vysporiadať už obvyklým spôsobom. Ghost of Sparta vás presvedčí, že teto hrdina je o dosť komplexnejší, než by ste si mysleli.
Nechcem nikomu pokaziť zážitok z hry a tak nebudem prezrádzať viac z ďalšieho výborného príbehu. Môžem však prezradiť, že sa v hre pozrieme na niekoľko nových lokácií, ako je napríklad Atlantída, a stretneme niekoľko zaujímavých (polo)božských súperov.

{gallery}/recenzie/GoW_Ghost_of_Sparta.recenzia.psp.the-GURU-man/2/{/gallery}

Tým rozhodne nechcem povedať, že by ostatní súperi boli o ničom. Stavím sa, že kým prejdete hru, budete z duše nenávidieť pavúky a všakovakú poletujúcu chamraď. Úlohy menších bossov zastávajú až nepríjemne silní súperi, na ktorých si budete musieť vyvinuť rôzne stratégie. Nepríjemné je ale množstvo príšer, ktoré musíte striasať rýchlym stláčaním L + R tlačítok. Niektoré kombá sú dosť náročné na zvládnutie, ale všetko je o koncentrácii a správnom načasovaní.
Ghost of Sparta sa hrá až neuveriteľne dobre. Mechanika súbojov je veľmi podobná jeho väčším bratom a určite uvidíte aj nové zbrane a zaujímavé kombá. Možno po prvýkrát v sérii som mal pocit, že každá zbraň v hre je rovnocenná a má svoje nenahraditeľné miesto. Súboje (a nielen tie) sa dostali až na neuveriteľne epickú úroveň – v tomto si hra v ničom nezadá s God of War 3.
A podobnosť s tretím dielom série ani zďaleka nekončí pri súbojoch. Po grafickej stránke dokáže hra doslova vyraziť dych. Nikdy predtým nevyzerala žiadna hra na PlayStation Portable tak úžasne. Ak ste hrali GoW: Chains of Olympus, tak si skúste predstaviť niečo dvakrát lepšie. Vývojári rozhodne neomieľali slová naprázdno a zaslúžia si pochvalu. Graficky je hra totiž prepracovaná lepšie, ako GoW2 a miestami sa blíži kvalite tretieho dielu. Celý svet mýtického Grécka je prešpikovaný detailami a skvelá kamera zachytáva vždy to najlepšie. Dych berúce scenérie a efektné boss-fighty, rovnako ako mnoho zaujímavých puzzlov, vyvoláva otázku ako sa im to podarilo vtesnať na jediný UMD disk a to celé krásne plynulé a bez jediného cuknutia. Hra sa totiž postupne načítava z disku počas animácií alebo kľudnejších scén a ponúka tak ničím nerušený zážitok.

{gallery}/recenzie/GoW_Ghost_of_Sparta.recenzia.psp.the-GURU-man/3/{/gallery}

S prepracovanou grafikou ale kráča ale ruka v ruke jeden problém, ktorý občas dokáže skomplikovať situáciu. Čím viac súperov sa pohybuje po obrazovke (engine hry dokáže udržať naraz na jednej obrazovke až 9 súperov, ktorí sa môžu respawnovať) a čím epickejšie súboj vyzerá, tým ťažšie sa dá v dianí na malej obrazovke orientovať. Preto sa niekedy stane, že stratíte Krata z dohľadu a budete mlátiť naprázdno. V súbojoch je kľúčové sledovať niektorých nepriateľov, lebo vyhnúť sa ich útokom je možné len v zlomku sekundy. A v momente, keď sa vám stratí dôležitý súper z dohľadu, nedokážete sa vyhnúť jeho útokom.
Všetko podtrháva výborne spracovaná zvuková stránka hry. Keď prší, hučí dážď, keď beháte v podzemí, počujete prúdiť žeravú lávu, dramatická hudba sa stará o dotvorenie atmosféry.
Na tejto Kratovej ceste ale nie sú výnimočné len súboje, grafika a zvuk. Ghost of Sparta ponúka až prekvapivo dobré hádanky a puzzle. Pár krát sa mi stalo, že som aj polhodinu tápal v novej lokácii, kým som prišiel na konečné riešenie. A do sýtosti sa nabažia aj tí, ktorí neustále potrebujú skúšať svoje reflexy. Napríklad populárna sex-scéna, bez ktorej si už nevieme predstaviť žiadne Kratovo dobrodružstvo, patrí k tým najnáročnejším.
Úrovne obtiažnosti v hre sú veľmi dobre nastavené, ale nováčikovi aj tá najnižšia pripraví krušné chvíle. Ghost of Sparta je ale prioritne určený inej cieľovej skupine.

{gallery}/recenzie/GoW_Ghost_of_Sparta.recenzia.psp.the-GURU-man/4/{/gallery}

Po prejdení hry sa, samozrejme, otvára možnosť zahrať si obľúbený challenge mód, v ktorom si odomknete bonusový materiál. Samozrejmá je aj Combat Arena a novinkou je The Temple of Zeus – tu budete vymieňať svoje červené orby za bonusový materiál.
God of War: Ghost of Sparta je ďalším vynikajúcim kúskom v sérii, ktorý síce nie je kľúčový k pochopeniu základnej dejovej línie, ale funguje (podobne ako Animatrix v Matrix trilógii) na vykreslenie pozadia celého príbehu a dovolí vám spoznať Krata aj z iných stránok, ako hry v hlavnej dejovej línii a spolu s ním zažiť dni jeho slávy.
Hru môžem len vrelo odporučiť nielen všetkým fanúšikom série, ale aj tým, čo hľadajú naozaj kvalitné hry na svoje vreckové PlayStation. Hra ponúka naozaj brutálne súboje a najlepšiu grafiku, akú ste kedy mohli na platforme vidieť. Za svojimi veľkými bratmi z PS2 v ničom nezaostáva a tretiemu dielu len robí česť. Ghost of Sparta je jeden z najlepších titulov na PSP vôbec a poskytne viac ako 10 hodín zábavy, hromadu bonusov a prakticky nekonečnú chuť hrať znovu a znovu.

{gallery}/recenzie/GoW_Ghost_of_Sparta.recenzia.psp.the-GURU-man/5/{/gallery}

hra s najkrajšou grafikou na PSP
skvelé súboje
dobrý príbeh
epickosť

na malej obrazovke sa niekedy ťažko udržuje prehľad
95%
ŽÁNER akčná adventúra
VÝROBCA Ready at Dawn Studios
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.game-shop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk