EyePet - Recenzia PSP

 

Váš mladší súrodenec, prípadne ratolesť, vám stále píli uši, že chce na Vianoce dostať domáce zvieratko? A prízvukuje, že musí byť malé, roztomilé a chlpaté? A také, o ktoré sa netreba veľa starať? Už vidíte ten typický scenár, keď dieťa po polroku stratí záujem a ostane vám na krku? Možno je načase vyskúšať EyePet.

{gallery}/recenzie/EyePet.recenzia.psp.the-GURU-man/1/{/gallery}

 

Veru tak, nový EyePet na PSP je zameraný hlavne na detské publikum. Sony určite dobre vie, aké otravné dokážu byť deti, keď chcú nové šteniatko a rodičia zase dobre vedia (možno práve preto, že kedysi sami také šteniatko dostali), ako to dopadne. Aj preto vychádza prenosná verzia virtuálneho zvieratka práve teraz, v období pred Vianocami.
Mnohí z vás sa už možno stretli s „veľkou“ verziou EyePet, ktorá nedávno vyšla prerobená s podporou PS Move. V podstate sa jedná o to, že sa staráte o virtuálne zvieratko, ktoré sa pomocou kamery na obrazovke premietne do reálneho sveta a môžete sa oň starať.

{gallery}recenzie/EyePet.recenzia.psp.the-GURU-man/2/{/gallery}

Zvieratko je, samozrejme, bezpohlavné a vyzerá ako akýsi kríženec opičky, šteniatka a ľudského bábätka. Seriózne. Je to svojím spôsobom trochu morbídne, ale deťom sa to ohromne páči a hlavne vyzerá dosť rozkošne (teda až do chvíle, kým sa nezačnete zamýšľať nad tým aspektom bábätka).
Prenosná verzia je podľa mňa šikovnejšia, ako tá pôvodná. Svoje zvieratko môžete brať von a hrať sa s ním trebárs v parku na kolotoči alebo na trávniku. Vytrhnutie z prostredia obývačky a fakt, že ho cez display vidíte, ako by tam naozaj bolo, dodáva zvieratku nádych skutočnosti a špeciálne čaro.
Bežného hráča nedokáže hra zaujať na viac ako slabú hodinku. Pozerať sa na to, ako zvieratko chodí po stole a naháňa značku na zemi je síce pekné, ale ako náhle zistíte, že sa toho nedá robiť oveľa viac (môžete skúsiť fúkať do mikrofónu a napodobovať tak vietor, prípadne štuchnúť alebo poškrabať zvieratko prstom), začnete strácať záujem.

{gallery}/recenzie/EyePet.recenzia.psp.the-GURU-man/3/{/gallery}

Trochu to zachraňujú rôzne mini hry, jazda autíčkom, kreslenie, trampolína, lovenie rybičiek, bowling... Niektoré sú celkom zábavné, niektoré ani nie. Priemerne vás jedna minihra udrží asi tak 10 minút. Najkreatívnejšie mi prišlo práve to kreslenie – musíte naučiť vaše zvieratko kresliť rôzne objekty, ako napríklad autíčko či plachetnicu. Sami načrtnete obrázok na papier, cez kameru ukážete zvieratku, čo má spraviť a potom sledujete, ako sa učí. Keď sa mu to podarí, objekt sa zhmotní (napríklad autíčko, na ktorom potom môže pretekať).
Všetko toto ale dostáva úplne iný rozmer v detských rukách. Hra so zvieratkom v rôznych prostrediach dokáže dlho fascinovať a hlavne prekvapiť malých kamarátov. Hry budú dlho baviť, lebo vždy sa môžu odohrávať v inom prostredí, sú celkom jednoduché a pritom dostatočne náročné. A hlavne za dobré výsledky dostanú rôzne výhry.
Ešte som nespomenul domov vášho zvieratka. V obydlí sa pohybuje bez pomoci kamery a slúži prakticky ako menu hry – hra sa tu ukladá a vypína, prezeráte si tu obrázky a ocenenia, vykonávate základnú hygienu vášho maznáčika a hlavne ho môžete upraviť ako len chcete. Garderóba zvieratka sa postupne rozširuje, jednotlivé kusy oblečenia získava za hranie minihier a plnenie úloh. Okrem toho mu môžete upraviť farbu a dĺžku srsti a aj zostrih. Ďalšia vec, s ktorou sa deti dokážu dlho zabaviť.

{gallery}/recenzie/EyePet.recenzia.psp.the-GURU-man/4/{/gallery}

Čo sa týka grafiky, všetko je prispôsobené podstate hry. Výrazné krikľavé farby a jednoduché modely, taký je svet, v ktorom žije EyePet. Naproti tomu zvieratko samotné je krásne rozanimované a vyzerá takmer uveriteľne. Srsť vyzerá realisticky a pohyby zvieratka sú hravé a hlavne prirodzené.
Mám ale isté výhrady voči rozpoznávaniu hracej karty. Nefunguje ani zďaleka tak spoľahlivo, ako v hre Inizimals. Stačí strčiť prst medzi objektív kamery i časť kartičky a hra ju prestane registrovať. Pritom je úplne jedno, či prekryjete celú kartičku alebo len trochu prstom zavadíte niekde na okraji. Pri slabšom osvetlení má hra dosť veľké problémy s detekovaním kartičky, aj keď v rovnakých podmienkach prebiehali súboje v Invizimals absolútne plynule. Našťastie hra pri strate karty z dohľadu hneď nespadne, ale hodí zvieratko do akejsi bublinky, v ktorej dočasne pláva, kým PSP nezaregistruje hraciu kartu.
Hra je určená pre detské publikum a tomu je podmienené všetko. Je jednoduchá, pre hráča zvyknutého na moderné komplexné hry prakticky nehrateľná, ale v detských rukách sa zmení na poriadny zdroj zábavy. Aj činnosti ako sprchovanie, kŕmenie či obliekanie zvieratka dokážu deti zabaviť a možno si aj navyknú na to, že o zvieratko sa treba starať. Hra by sa možno dala využiť ako tréning pred kúpou skutočného šteniatka. Nie je určená mne, asi ani vám, ale tamten malý chlapec, čo piští, že chce psíka, by ju vedel oceniť. 

rozšírená realita
„wow“ efekt
niektoré časti hry fungujú aj bez kamery
vhodné domáce zvieratko pre deti

slabo zachytáva kartičku rozšírenej reality
problémy s prenášaním (kamera, kartička)
v rukách dospelých vyzerá hlúpo
65%
ŽÁNER detská
VÝROBCA SCEE
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.game-shop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk