Phineas a Ferb across the 2nd Dimension - Recenzia

 

Cestovanie naprieč alternatívnymi dimenziami môže byť nesmierna zábava ponúkajúca množstvo možností, ako hráčovi ponúknuť variabilný herný zážitok. Šialený svet Phineasa a Ferba, kde je tajným agentom zachraňujúcim svet vtákopysk, ponúka možnosť vymyslieť naozaj aj tie najšialenejšie šialenosti. Ale má okrem toho hra čo ponúknuť?

 

Hneď zo začiatku vás však musím sklamať. Nie, bohužiaľ. Ale poďme pekne poporiadku. V hre budete vždy v roli jedného z dvojice postáv z vášho postupne sa rozširujúceho tímu, budete behať, skákať, strieľať a riešiť rôzne puzzle.

Hneď na začiatku ste vhodení do deja, pričom nič nedáva príliš zmysel a jediné, čo viete, je to, že zloduch uteká pomocou akéhosi prístroja naprieč alternatívnymi dimenziami a tam robí neplechu, takže vy sa "hurá štýlom" vydáte za ním a postupne všetky dimenzie zachraňujete, až kým ho nezastavíte. Tým by sme mali príbeh ako-tak zhrnutý. Sám o sebe je nezábavný a nepodstatný, to však pri tejto značke až tak nevadí, podstatná je u nej náplň misií a akcia. A že si jej užijete habadej!

Tisíckrát a stále to isté

Na likvidovanie nepriateľov dostanete pomerne slušný arzenál, ktorý vám bude postupne dávkovaný, celkovo sa zastavujúc na hranici 8 kúskov. Nečakajte však klasické zbrane, predsa len ide o hru podľa rozprávky, stretnete sa tak napríklad s pištoľou strieľajúcou bejzbalové loptičky, rozprašovačom sódy alebo prístrojom na privolanie posíl. Tie si môžete navyše vylepšovať za nazbierané súčiastky vypadávajúce z nepriateľov a zničiteľných objektov. Žiadny prevratný RPG systém však nečakajte, vaše možnosti budú veľmi obmedzené a príliš uspokojenia tento prvok neprináša. Problém pri zbraniach je aj to, že celú hru vás nič nenúti použiť inú zbraň, ako je tá prvá, už zmienená pištoľ na bejzbalové lopty. Poskytuje totiž najlepší pocit zo strieľania, je najsilnejšia a navyše aj navádzaná. Sem-tam vás však hra prinúti použiť aj ostatné zbrane, pretože sa vyžadujú pre postup ďalej. Ide o pasáže s "puzzlami", kde napríklad antigravitačnou puškou musíte preniesť určitý objekt na správne miesto alebo použiť elektrošokovú pušku na hacknutie prístroja. Zo začiatku sú tieto pasáže príjemným osviežením, avšak  už približne v polovici hry vás omrzia a začnú vám liezť poriadne na nervy.

Jetpack vás bude ešte dlho strašiť

Neuveriteľne nudné a stále sa opakujúce sú tiež predelové misie s jetpackom. V tých automaticky letíte a iba manévrujete hore, dole, doľava, doprava a strieľate na priebežne sa objavujúcich nepriateľov.  Aj keď to tak nemusí znieť, je to neskutočne nudné (áno, ešte viac ako klasické misie), pretože priebeh všetkých týchto pasáží vyzerá vždy rovnako, zbesilo rotujete joypadom do všetkých strán a celý čas držíte tlačidlo pre streľbu, keďže máte v celej hre neobmedzenú muníciu. Aby toho nebolo málo, v hre sa budete stretávať stále dokola asi s piatimi typmi nepriateľov, plus v každom svete s jedným alebo dvoma špecifickými. Svetov je celkovo päť a každý je zasadený do úplne iného prostredia. Prejdete tak svetmi záhradných trpaslíkov, retra (ktorý sa naozaj vydaril a je asi najväčším plusom hry) alebo svetom želatínových monštier. Po prejdení jednotlivých svetov sa k vám budú pridávať do tímu nové postavy, ktoré si môžete zvoliť podľa seba, no to má však na hru pramalý vplyv, pretože okrem výzoru medzi nimi nie je žiadny rozdiel. V hre sa takmer nedá zomrieť, pretože životy vám ubúdajú len veľmi, naozaj veľmi pomaly a všade naokolo sú pohádzané lekárničky.

Kamera vás privedie do šialenstva!

Čo sa dá povedať o výdrži vašej postavičky, však rozhodne nebude platiť o vašich nervoch, pretože vďaka vyslovene hlúpej a nadmieru nepodarenej kamere budete až príliš často padať do neznámych hlbín, čo vám síce uberie iba trocha zdravia v hre, avšak to vaše, duševné zdravie, bude ubúdať povážlivou rýchlosťou. Keď už totiž asi po dvadsiaty raz padnete do tej istej priepasti kvôli kamere, budete mať chuť svoje obľúbené PSP, ktoré je v tom úplne nevinne, rozmlátiť a zahodiť niekam ďaleko, pričom autorov budete preklínať všemožnými nadávkami, o ktorých ste ani nevedeli, že ich poznáte. Človek by čakal, že teda aspoň grafika bude príjemná a ako-tak vás upokojí hudobný sprievod hry, ale, bohužiaľ, opäť vedľa. Ani tu sa nedočkáte, pretože grafika je naozaj šeredná a zvuky tiež asi po nejakom čase vypnete, pretože nijako neoslovia, skôr naopak.

Zberateľstvo? Nie, ďakujem!

V hre sa síce nachádzajú určité "skryté" zberateľské predmety, avšak ich nájdenie spočíva zväčša v tom, že na určitom mieste sa vydáte správnym smerom, ktorý musíte uhádnuť, ináč sa k nim vďaka naskriptovanosti celej hry už nedostanete. Po prejdení celej hry si síce môžete zahrať ľubovoľný level odznova, avšak to je len pre naozaj silné povahy, pre ľudí, trpiacich nevyliečiteľným lovením achievementov, skalných fanúšikov Phineasa a Pherba alebo seba trýzniteľov, takzvaných askétov. Pre menej náročných hráčov, prípadne mladších, ktorí sú fanúšikmi tohto univerza, môže potenciálne ísť o kúpu titulu, avšak na trhu je mnoho iných, ďaleko lepších hier tohto žánru, takže veľa dôvodov na kúpu tu naozaj nie je. Ak vám nevadí repetetívna hrateľnosť a prežijete problémy s kamerou, na určitú dobu vás hra zabaví.

retro dimenzia
prvá tretina hry ešte vyslovene nenudí

kamera
opakujúca sa hrateľnosť
grafika
málo druhov nepriateľov

40%
ŽÁNER Detské
VÝROBCA Virtual Toys
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
SCEE
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na PlayStation Network

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk