RECENZIA: CRASH TEAM RUMBLE - JE TO CRASH INÝ...

RECENZIA: CRASH TEAM RUMBLE - JE TO CRASH INÝ...

Keď sa povie Crash Bandicoot, každý si predstaví klasickú plošinovku. Beháte, skáčete, točíte sa, plazíte sa, šmýkate sa či hádžete o zem. Človek by ani nepovedal, koľko elementov potrebuje zvládať v takej detskej hre. To ale možno platilo v pôvodnej trilógii. Štvrtý diel s podtitulom It´s About Time priniesol nové mechanizmy a tie, ktoré sa vyskytovali k záveru, boli tak brutálne, že len málokto to dohral do konca. Vývojári z Toys for Bob nám teraz predstavili novinku z Crash univerza (ak to tak už smieme volať) a ja som mal za úlohu zistiť, či to bude zmena vítaná.

V prípade Crash Team Rumble totiž nejde o štandardný titul, na ktorý sme pri tejto značke zvyknutí. Ide o 4 vs 4 multiplayerovú, platformovú a strategickú skákačko-bojovku. Verte mi, že toto mi naozaj samé a bez rozmýšľania vyliezlo z úst a preto som to napísal. Ide o najpresnejší popis tejto hry, aký vám kto kedy dá.

Nemôžem povedať, že súťaživosť s postavičkami od Crasha sme tu nikdy predtým nemali. Crash Team Racing je tu už takmer rovnako dlho ako samotná značka, no tentokrát sa na to tvorcovia pozreli trošku inak. Úplne vypustili príbeh a rovnako aj kontinuitu. Pred sebou máme bohapustú multiplayerovú záležitosť, ktorá má len jeden mód. To ma trošku prekvapilo, ale k tomu sa dostanem neskôr. Poďme pekne od začiatku.

Vašou úlohou je opäť zbierať wumpa ovocie – a keďže u nás sme to už od čias Maxihry volali jabĺčka, tak v tomto peknom zvyku budem pokračovať, lebo som už celkom starý človek, čiže analógia pomenovania jednotlivých aspektov hry v tejto recenzii zamrzne na prelome tisícročí. Zbierate teda jabĺčka a musíte ich získať viac ako druhý tím. Jednoduché, či? Nie. Tých elementov tam totiž je trošku viac.

Keďže medzi sebou súperíte na rovnakom ihrisku, môžete si navzájom robiť zle a zabrániť tak súperom vyhrať. Spôsobov, ako tento milý akt vykonať, je viac ako iba zbieraním jabĺčok, takže sa dá predpokladať, že autori počítali s vašou temnou stránkou o trošičku viac. Na úvod vás čaká jednoduchý a veľmi priamočiary tutoriál, pričom po ňom sa rovno pustíte do boja.

Dôležitá je vyváženosť tímu, takže ak máte obľúbenú postavu, no vo vašom tíme si ju zvolíte všetci, je obrovská pravdepodobnosť, že prehráte. Odporúčam preto naučiť sa hrať s viacerými, rýchlejšie sa tak vylevelujete a získate aj kozmetické vylepšenia (hurá?). V podstate sa tu nachádzajú tri hlavné skupiny postáv. Zberači sú najrýchlejší a odnesú najviac jabĺk, úloha obranárov je znepríjemňovať život zberačom a boosteri (tu mi nenapadlo po slovensky nič) majú na starosť, ako inak, boostovanie skóre tímu.

Okrem jabĺk tu totiž môžete nachádzať diamanty, čo vám boostne alebo zvýši počet jabĺk, ktoré ste doniesli na základňu. Zbierate aj kľúče, tie zas odomykajú rôzne krátkodobé vylepšenia, vďaka ktorým môžete rýchlejšie a efektívnejšie zbierať jablká, alebo spôsobia presný opak u súpera. Nepriateľa môžete aj „zabiť“, čím ho na pár sekúnd vyradiť z hry. Vtedy príde aj o všetky jablká a kľúče, ktoré mal práve pri sebe.

Toľko k herným mechanizmom, teraz sa pozrime na to, či je Crash Team Rumble vôbec plnohodnotnou Crash hrou. Zatiaľ sa tu nachádza desať levelov, ktoré sú graficky zasedené do lokalít z predchádzajúcich dielov. Niektoré sú pomerne dosť vertikálne spracované a chvíľu potrvá, kým sa naučíte v nich orientovať. Preto počítajte s počiatočným neúspechom a trošku si zvykajte. Hneď od začiatku totiž narazíte aj na skúsených borcov, ktorí vám dajú pekne „na prdel“. Sám som dostal a nie raz.

Ak sa však cez to prenesiete a vydržíte, čaká vás slušná zábava. Prostredia sú farebné, veselé a pekné, postáv je dosť a sú naozaj celkom dobre vyvážené a hudba, resp. zvukové efekty to celé pekne podfarbujú a dopĺňajú. Ak by som tu skončil s recenziou, nič by sa nestalo, lebo skoro všetko bolo povedané. No a to je ten problém. Celé to je pekné, ale titul jednoducho trpí nedostatkom obsahu. Príde mi to ako veľmi krátka zábava. Pokiaľ nie ste vyložene fanúšikom takýchto hier, tak vám bude stále niečo chýbať. Za pár hodín ste videli všetko a odomykateľný obsah vás neudrží, aby ste pokračovali. Skutočnosť, že v Crash Team Rumble je len jeden herný režim, je neodpustiteľná. Povedal by som, že je to doslova premrhaná príležitosť. Čo tak dvaja proti dvom? Alebo deathmatch? Proste čokoľvek. Áno, hra stojí ani nie polovicu toho, čo bežné AAA tituly, no fakt je tu len toto?

Nechápte ma zle, nemôžem novinku od Toys for Bob neodporučiť, pretože napriek tomu, že tieto typy hier idú úplne mimo mňa, naozaj som sa dobre zabavil. Len tam proste chýba rozmanitosť štýlu hry a hoci to prostredia do istej miery vynahrádzajú, nevydrží to večne.

Naše hodnotenie

Crash Team Rumble mieri na mladšiu skupinu hráčov, no nemôžem povedať, že dospelý sa pri tom nezabaví. Len ho to omrzí trošku rýchlejšie. Faktom zostáva, že kúpu môžem odporučiť, zároveň ale jedným dychom dodám, že verím v príchod nového obsahu, keď sa hra trošku „usedí“.

Klady

 • vizuál
 • staré známe postavičky
 • rozmanitá štruktúra máp
 • vyváženosť postáv

Zápory

 • málo obsahu
 • zatiaľ iba jediný herný režim

Informácie o hre

CRASH TEAM RUMBLE

CRASH TEAM RUMBLE 2023

Pripravte sa na uháňanie, skákanie, šmýkanie sa a odrazenie sa do úplne nového spôsobu zrážky. Crash Team Rumble posúva Crasha Bandicoota úplne novým smerom a umiestňuje ikonických hrdinov a zloduchov série do tímovej súťaže 4v4. Hráči si to vyhrajú na rôznych a nebezpečných mapách, pretože oba tímy sa pretekajú o to, kto ako prvý nazbiera a nazbiera dostatok ovocia Wumpa na víťazstvo! Povstaňte ako hrdina alebo nakŕmte svojho vnútorného darebáka v divokej a N.Saneovej zostave postáv, z ktorých každá má svoje vlastné jedinečné zručnosti a schopnosti. Tímová práca je neoddeliteľnou súčasťou každého zápasu, pretože hráči musia spolupracovať, aby bojovali s tímom súpera, bránili svoju vlastnú banku Wumpa a získavali kľúčové body na mape, aby zvýšili svoje skóre. Pre Crash Team Rumble je toho viac, čoskoro pribudnú ďalší hrdinovia, režimy, mapy, odmeny a ďalšie!

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: multiplayerová plošinovka
 • Vývojár: Toys for Bob
 • Vydavateľ: Activision
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk