Hardvérový test PlayStation VR2: Nová generácia virtuálnej reality u vás doma

Hardvérový test PlayStation VR2: Nová generácia virtuálnej reality u vás doma

Vyskúšali sme si headset PlayStation VR2 a podrobili ho nášmu testu. Ako obstál v porovnaní s predchádzajúcou generáciou virtuálnej reality od Sony?

V roku 2016 spoločnosť Sony priniesla na trh virtuálnu realitu, ktorá bola označovaná ako Project Morpheus. Cieľ bol jasný. Priniesť cenovo dostupnú virtuálnu realitu medzi masy. S cenovkou 399 eur sa hráčom otvoril svet v novom rozmere, ktorý bol v tom čase doménou podstatne drahších zariadení. Práve príjemná cenovka a bezproblémová dostupnosť konzoly PlayStation 4 znamenali, že tento druh zábavy má pre Sony budúcnosť, ktorú v týchto dňoch pretavili do novej generácie headsetu - PlayStation VR2.

My sme si headset vyskúšali a poriadne ho otestovali. K dispozícii sme mali trojicu zaujímavých hier, ktoré si zrecenzujeme v ďalších článkov. Poďme sa však najprv pozrieť na samotný headset, keďže má rozhodne čo ponúknuť.

Špecifikácie

Rozlíšenie 2000×2040
Typ displeja OLED (+HDR)
Refresh rate 90Hz / 120Hz
Zorné pole 110 stupňov
Funkcie Sledovanie pohybu očí, Haptická odozva
Pohybové ovládače PlayStation VR2 Sense s haptickou odozvou a adaptívnymi spúšťami
Typ pripojenia USB-C
Váha 560 gramov
Cena 599 eur

Balenie a dizajn

Väčšina balenia je vyrobená z kartónu s minimálnym množstvom použitých plastov, okrem vrecka, v ktorom sa používajú priložené stereo slúchadlá. Žiadne prebytočné veci v balení nenájdete. Okrem samotného headsetu sa v ňom nachádzajú dva Sense ovládače a už spomínané stereo slúchadlá, ku ktorým sú priložené aj náhradné špunty do uší. K dispozícii je aj jeden USB-C kábel, ktorý použijete k nabíjaniu pohybových ovládačov.

Dizajn asi ničím neprekvapí. Všetko sa nesie v štýle PlayStation 5 a teda kombinácia bielej a čiernej farby. Vyhotovenie plastov je decentné. Pri headsete som mal miestami pocit, že by to mohlo byť z pevnejšieho plastu. Ale to je možno len môj subjektívny pocit. K headsetu je napevno pripojený USB-C kábel, ktorý sa pripája k PlayStation 5 prostredníctvom jeho predného USB-C konektora. Možno by som uvítal keby sa tento kábel dal odpojiť aj od samotného headsetu, skladovanie by tak bolo rozhodne jednoduchšie. Sense ovládače si taktiež držia zaužívanú kombináciu farieb a pri nich som mal pocit, že sú masívnejšie a čo to určite vydržia. Rozhodne potešia aj úchyty na ruky, ktoré sú pevnou súčasťou ovládačov.

Headset PlayStation VR2

Už špecifikácie naznačovali , že sa na headsete nešetrilo. Kvalitné OLED displeje s 4K rozlíšením s HDR-om a obnovovacou frekvenciou až 120Hz pre každé oko sú toho jasným dôkazom. Rozhodne poteší jednoduchosť pripojenia a to spomínaným USB-C káblom. Možno by bolo ideálne ak by bol headset úplne bezdrôtový, ale všetko je to otázka peňazí.

Sledovanie pohybu headsetu už nezabezpečuje externá kamera, ale 4 inside out kamery nachádzajúce sa v prednej časti súpravy. Okrem toho sú k dispozícii aj infračervené kamery pre snímanie pohybu očí, ktoré sú rozhodne veľkým pomocníkom. Aj váha headsetu je veľmi príjemná. Niečo cez pol kila rozhodne nie je veľa, takže nemáte pocit, že na hlave nosíte niečo nepríjemné. Novinkou je implementácia haptiky priamo do headsetu, čo umocňuje zážitok. Veľkým pomocníkom je aj možnosť zapnúť predné kamery počas hrania tlačidlom na headsete. Vidíte tak priestor okolo seba a nemusíte dávať dole z hlavy celé zariadenia, ak chcete skontrolovať napríklad kde sa práve nachádzajte.

Konštrukčne pripomína svojho predchodcu a takmer okamžite sa stotožníte s možnosťou správneho nasadenie na hlavu. Uťahovanie pomocou kolieska je pohodlné a praktické. Celkom určite poteší aj dostatočný priestor pre okuliare a to vďaka gumovému poťahu, ktorý dokonale obklopí oči a zamedzí prieniku okolitého svetla. K dispozícii je aj druhé koliesko, ktorým nastavujete rozostup samotných šošoviek.

Na headsete nájdete aj štandardný 3.5 mm audio konektor. Ten slúži na pripojenie priložených slúchadiel. Samozrejme viete použiť akékoľvek iné. Navyše je headset konštrukčne kamarát s oficiálnym PlayStation Pulse 3D headsetom, takže viete bez akýchkoľvek problémov použiť aj ten. Buď si ho pripojíte cez spomínaný konektor, alebo jednoducho bezdrôtovo.

Komfort

Počas intenzívneho hrania sa headset takmer vôbec nemlží, čo vám umožní pokračovať v hre bez toho, aby ste si ho museli často dávať dole. Pôsobí oveľa pohodlnejšie ako pôvodný PlayStatioon VR, kde som mal pocit, že sa mi pri headsete často potí tvár. Tu aj vďaka príjemným materiálom a dômyselnému riešeniu cirkulácie vzduchu takmer úplne eliminujete mlženie šošoviek a potenie.

Šošovky

Headset používa objektívy s názvom Fresnel. Tie ponúkajú väčší svetelný výkon v porovnaní s inými šošovkami, ale majú aj obmedzenejší sweet spot. Ak headset prestane zaostrovať a vy pokračujete v hre bez zaostrenia, je to fajn recept na bolesť hlavy. Použitie týchto šošoviek je však zrejmé - zníženie výrobných nákladov a umožnenie použitia HDR, keďže majú perfektný svetelný výkon.

Ovládače PlayStation Sense

PlayStation VR2 sa dodáva s dvoma pôsobivými novými ovládačmi. Zabudnite na staré PlayStation Move ovládače. Nové ovládače nazvané PlayStation Sense sa už podobajú na tie, ktoré používajú aj iné moderné VR headsety a môžu sa pochváliť celým zoznamom vlastných funkcií.

Majú rovnaké haptické spúšte ako DualSense Edge, ponúkajú tiež plnohodnotný gyroskop a snímače prstov na každom z dvoch tlačidiel ovládačov, pričom na nabíjanie slúži port USB-C. Všetky spomínané funkcie fungujú prakticky bezchybne. Občas narazíte na problém so snímaním prstov, ktoré nie je tak dokonalé ako napríklad pri Valve Index, ale rozhodne to nie je len chcený doplnok.

Z batérií v ovládačoch sa mi podarilo vyťažiť približne päť hodín, ale ak sa vám vybijú, budete nútení hru ukončiť a počkať na nabitie. Je to lepšie, než som očakával, vzhľadom na pomerne chabé batérie v ovládačoch DualSense Edge. Musím však pochváliť ich samotnú konštrukciu. Sú pohodlné počas celej doby hrania som nemal pocit, že by boli príliš ťažké.

Softvér a nastavenie

Nastavenie headsetu je úplne jednoduché. Stačí len pripojiť hlavný kábel do predného USB-C konektora na PlayStation 5 a môžete vyraziť na svoje prvé potulky vo virtuálnej realite. Konzola PlayStation 5 okamžite rozpoznala headset a spustila proces nastavenia, ktorý vás prevedie tým, ako si ho nasadiť, nastaví vzdialenosti očí a umožní vám vytýčiť herný priestor.

Samotné nastavenie zabralo zhruba päť minút. Po nastavení celého headsetu nedostanete žiadne na mieru šité rozhranie, namiesto toho vás privíta štandardné PlayStation 5 menu. V ňom sa pohybujete prostredníctvom ovládača. Čo je možno trochu škoda, keďže použitie sledovania očí by rozhodne v menu stále za to.

Hry je možné hrať v sede alebo v stoji. Ak by ste chceli zmeniť túto preferenciou v hre, budete mať prístup k ponuke rýchlych nastavení a v priebehu niekoľkých stlačení môžete headset ľahko nakonfigurovať, kde zmeníte štýl hrania a vymedzíte si zároveň aj nový herný priestor.

Foveated rendering a sledovanie očí

Prítomnosť sledovania očí umožňuje vývojárom využívať technológiu s názvom Foveated Rendering. Pre nezasvätených, táto technológia umožňuje headsetu sústrediť grafický výkon do vecí, na ktoré sa skutočne pozeráte, a zároveň rozostriť okraje alebo použiť iné techniky na šetrenie grafického výkonu tam, kde je to potrebné.

Skutočná implementácia sa líši od hry k hre, ale moje skúsenosti s ňou sú prevažne pozitívne. Aj keď Quest Pro dokáže využívať Foveated Rendering tiež, PlayStation VR2 je prvý, ktorý skutočne prichádza v cenovo dostupnom balení.

Spätná kompatibilita s PlayStation VR

Nie, headset PlayStation VR2 nie je kompatibilný s hrami, ktoré boli určené pre pôvodné PlayStation VR. Samozrejme najznámejšie tituly sa dočkajú svojho portu, ale je škoda, že táto pomerne veľká knižnica hier z predchádzajúcej generácie VR headsetu absentuje.  

Oplatí sa teda investovať do tohto headsetu?

PlayStation VR2 má niekoľko pôsobivých funkcií a ponuku hier, ktorá ich podporuje. Spätná kompatibilita je síce problematická, ale na novú platformu sa portujú aj staršie tituly, ktoré by mali v budúcnosti ponúknuť skvelé VR zážitky. Za 599 eur je drahší ako Quest 2, ale predstava, že sa v budúcnosti dočkáme hier, ktoré budú spadať do kategórie AAA hier, je jednoducho veľmi lákavá. Sony chce vsadiť viac kariet a vo VR vidí budúcnosť, takže ak vás lákajú VR zážitky a máte doma PlayStation 5, tak možno nastal správny na zváženie a kúpu tohto headsetu.

Záver

Ako som už spomínal, ak ste fanúšikom VR zážitkov a bažíte po nových technológiách, tak máte jedinečnú možnosť skočiť do novej generácie headsetu od Sony. Kvalita a technológie hovoria jasnou rečou. Horšie je to už s cenovkou a nulovou podporou hier z pôvodného PlayStation VR. Možno by som trochu počkal kým sa rozrastie ponuka hier, ale ako nástupca svojho predchodcu je PlayStation VR2 viac než dôstojný kus hardvéru. Určite sa máme na čo tešiť.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk