RECENZIA: Uncharted: Legacy of Thieves Collection - Ohliadnutie za vrcholom štúdia?

RECENZIA: Uncharted: Legacy of Thieves Collection - Ohliadnutie za vrcholom štúdia?

Pamätám si, akoby to bolo včera, keď vyšli Uncharted 4 a následne aj datadisk. Ako exkluzivity na PlayStation a overenú značku som ich musel mať hneď. Keďže to bolo len pred pár rokmi, nečakal som taký skorý návrat. Ono, nedá sa povedať, že ide o nejaké plnohodnotné remastre, resp. remaky, pričom písať len o vylepšeniach by zabralo ozaj len pár riadkov, tak to skúsme inak. Poďme sa na tieto dva tituly pozrieť, akoby mali vyjsť ako novinky a či by v dnešnej dobe vlastne obstáli ako AAA projekty (hoci toľko nestoja).

Uncharted: A Thief’s End

Ak ste hrali pôvodnú trilógiu, poznáte hlavné postavy, prípadne aj pár vedľajších. Viete, čím si prešli, kde boli, aké úskalia im život pripravil, aj o dobrodružstvách, ktoré zažili. Od jednoduchej prvej časti, na ktorej sa podpísal zub času najviac, cez krásne Himaláje v druhom diele až po obrovské púšte v trojke. Každý titul priniesol niečo nové, vždy sa posúvali hranice nielen vizuálu, ale aj scenára a ako sme dospievali my, keď sme ich hrali, takisto dospievali aj hry samotné. Cutscény naberali na hĺbke a mimika tvárí sa vykresľovala čoraz reálnejšie. Neskôr sa ukázalo, že práve štúdio Naughty Dog bude mať jedny z najkrajších a najreálnejších zobrazení tvárí v hernom priemysle.

Poďme ale na „Zlodejov koniec“. Keď nám na záver E3 2014 Sony ukázalo, čo pripravujú, mal som zimomriavky. Aby som bol úprimný, hľadal som, na ktorej E3 sa tak stalo a musel som si to pozrieť znova – a áno, znova som mal zimomriavky. Možno preto, že som očakával ďalší veľký progres a tiež ukážka vyzerala úžasne. Keďže som vtedy mal Uncharted predobjednaný, prešiel som to hneď, ako sa dalo. Odvtedy uplynulo množstvo času a dostali sme sa do novej generácie, kde Sony ponúka túto kolekciu za 50 eur, ak hry nevlastníte, ak áno, tak „upgrade“ za 10 eur. Podľa mňa je to veľmi slušná ponuka, hoci je pravda, že poplatky za vylepšenia nie sú práve obľúbené.

Ako som zapol hru, zacítil som ten známy pocit čakajúceho dobrodružstva. Uncharted 4 vyniká tým, že sa viac dozvieme o Nathanovej minulosti. Áno, v trojke sme videli, ako sa spoznal so Sullym, no tu pôjde o jeho rodinu, o ktorej sme nevedeli skoro nič. Okrem jednotlivých členov konečne zistíme aj skutočné meno hlavného hrdinu. Keďže sa nachádza v cutscénach, asi je jasné, že preskakovači majú smolu, hoci pochybujem, že si niekto niekedy kúpi takúto hru, aby si nepozrel, o čom to vlastne celé je.

Titul sa teda točí okolo Nathanovej rodiny a pirátov. Neverím, že by niekto vymyslel niečo lepšie, ako je príbeh s obľúbeným lovcom pokladov, ktorý pátra po pirátskej truhlici plnej zlata. Najlepšia kombinácia na svete, nie? Do toho poriadny zloduch (v tomto prípade až traja, hoci vlastne dvaja a armáda a ten tretí…), teda, nejdem spoilerovať, mnohí to zrejme nehrali. Celé to stojí a funguje na neskutočne krásnom engine, ktorý vykresľuje lokality také pekné, že sa často len zastavíte a kocháte výhľadom. Filmy medzi hraním vám vyrážajú dych detailnosťou a scenár, resp. príbeh vám nedá spávať. Vylepšenia, ktoré prišli, síce nezmenili grafiku, no ani nemuseli. Pridali plynulosť a keď ste si vypli motion blur, tak to stálo za to. PS5 sa nezapotilo ani pri veľkých akciách či výbuchoch.

Je síce pravda, že nemám 120Hz televízor, takže som hral len v 60FPS, no aj tak som ten progres cítil. Skúsil som prepnúť aj na 4K 30FPS, no rýchlo som to vrátil späť. Neviem, z akého rozlíšenia sa robil upscaling, keď som hral v 60FPS, ale aj tak to vyzeralo skvele. Za celých 15 hodín som narazil na jeden jediný pokles snímkovania a aj to len na dve sekundy. Technicky je to zvládnuté na výbornú.

Lov na pirátsky poklad vás prevedie niekoľkými krajinami a biotopmi. Každý jeden vyzerá skvele. Zápletka sa prelieva zo strany na stranu, nič nie je také, ako sa vlastne zdá, že je a nikto nehovorí úplnú pravdu. Uncharted: A Thief’s End je veselá, krásna a neskutočne reálna jazda. Áno, pokiaľ ide o The Last of Us Part II, tento titul vyšiel neskôr a technicky je zvládnutý ešte lepšie, najmä čo sa týka mechanizmov pohybu v teréne, súbojov a možno aj grafiky, no keď som sa takto spätne vrátil k Nathanovi a jeho partii, môžem povedať, že toto bol zatiaľ pomyselný vrchol štúdia Naughty Dog. Všetko od scenára cez nápad s pirátmi a zápletkou až po neskutočnú hudbu, ktorá sa tak vryje pod kožu, že si stiahnete na Spotify celý playlist... a ja pomyselne skladám klobúk dole so slzou v oku, keďže skutočné pokračovanie zrejme nikdy nepríde.

The Lost Legacy

Ak je niečo, čo som už nečakal, tak to je ďalšia Uncharted hra. Bez typického hlavného hrdinu sa to ani veľmi nedá predstaviť a vývojári teda v The Lost Legacy museli staviť na celkom nečakané „kone“. Opäť to skúsim bez spoilerov, hoci bez vymenovania aspoň hlavných postáv to nepôjde. Skontroloval som však obal, ktorý mám doma a obe hlavné hrdinky sú tam, takže toľko spraviť môžem.

Áno, hrdinky, ide totiž o Chloe Frazer (brunetka so zaujímavým prízvukom z druhého dielu) a Nadine Ross (bývala šéfka armády Shorline zo štvrtej časti). Veľmi neobvyklá zostava, pričom štúdiu musím gratulovať, pretože to bol majstrovský ťah. Už tu sa ukázalo, že Naughty Dog chce experimentovať s postavami a ukázať hráčom, že zahrať si za antagonistu, resp. najskôr len s ním (v podobe spoločníka) nemusí byť až taký zlý nápad. Napriek tomu v The Last of Us Part II stavili na celkom extrémne prevedenie a mnohí to neprijali. Viem, že to sem nepatrí, no ja tam vidím paralelu, akoby už vtedy nám chceli tvorcovia niečo naznačiť.

Poďme však späť k hre samotnej. Príbeh sa odohráva po udalostiach z Thief’s End, keď Nadine hľadá cestu späť k svojej armáde a Chloe kráča v stopách svojho otca, aby našla „kel“ z indickej kultúry, po ktorom on prahol celý svoj život. Tentokrát nebudete lietať po svete, ale celú hru strávite v Indii. Vôbec to nie je na škodu, džungľa a blato podľa mňa týmto hrám veľmi pristane, navyše o krásne výhľady nie je vôbec núdza. Dokonca si ich tentokrát môžete zvečniť na mobil, ktorý nosí Chloe. Ten slúži ako taká slabšia náhrada Nathanovho denníka.

Štúdio sa nikdy netvárilo, že pôjde o plnohodnotnú hru, ale skôr o taký „datadisk“ k poslednej časti. Postavený je na tom istom engine, predpokladám, že bez akýchkoľvek zmien, keďže mechanizmy sú rovnaké a na grafike ani v cutscénach rozdiely nebadať. Nachádza sa tu jedna väčšia lokalita, po ktorej môžete ľubovoľne behať a objavovať jej tajomstvá. Tu asi strávite naviac z 4-5 hodín hrania.

Napriek tomu, že je to pomerne krátke, zábavy a zvratov je tu viac ako dosť. Trošku však cítiť tie nápady z predchádzajúcej časti, pričom hra stavia hlavne na rozvíjaní a prehlbovaní vzťahu ústrednej dvojice (trojice). A hoci to nejde ľahko, je badať ten progres, keď prejdú od priezvisk až po krstné mená. Aj na spôsobe, ktorým si vymieňajú informácie, krásne vidieť, ako opäť stavali na budovaní postáv, čím prehĺbili herný zážitok.

The Lost Legacy taktiež fungovalo bez akýchkoľvek problémov, tentokrát som pokles snímkovania vôbec nezaznamenal. Pokiaľ ide o nastavenia, tie som zas musel upravovať, keďže sa nepreniesli z U4. Je to otázka pár sekúnd, čo neprekáža, len aby ste si to vedeli ustriehnuť. Titul je tak skvelý doplnkom, aby ste hneď nemuseli plakať ako ja, že to skončilo, a privedie vás na iné myšlienky. Možno na myšlienky typu „pôjde to aj bez Nathana?“.

Posledná vec, na ktorú by som takmer zabudol, keďže multiplayerové tituly veľmi nehrávam - ak by niekto v tejto kolekcii hľadal túto fičúrku, bude sklamaný, keďže sa tu nenachádza.

Naše hodnotenie

Séria Uncharted navždy poznamenala nás, gaučových dobrodruhov. Ako milovník prírody som spravil asi tisíc screenshotov a ako veľmi sarkastický človek som si užíval každý jeden vtip. Napriek tomu, že som vyrastal na trojuholníkovej Lare Croft, práve Nathan Drake a partia postáv okolo neho sa mi navždy zapísala do srdca tak ako nikto iný. Kto má rád dobrodružné filmy, musí tieto hry vlastniť, pretože tieto filmy píše on sám.

Klady

 • grafika
 • príbeh
 • lokality
 • humor
 • akcia

Zápory

 • škoda, že tu to asi končí
 • niekomu môže chýbať multiplayer

Informácie o hre

UNCHARTED: LEGACY OF THIEVES COLLECTION

UNCHARTED: LEGACY OF THIEVES COLLECTION 2022

Hľadaj svoj odkaz a zanechaj svoju stopu na mape Uncharted: Legacy of Thieves Collection. Preži napínavý filmový príbeh z dielne štúdia Naughty Dog a najväčšie akčné trháky tejto kultovej série. Objavuj stratenú históriu s charizmatickými a súčasne osobnostne zložitými zlodejmi Nathanom Drakom a Chloe Frazerovou, ktorí so zmyslom pre zázraky cestujú po svete a prenasledujú neobyčajné dobrodružstvá a zabudnuté povesti. Obe hry sú prepracované v úžasných detailoch pre konzolu PS5 s vylepšenou grafikou a snímkovou frekvenciou. UNCHARTED 4: A Thief’s End Niekoľko rokov po svojom poslednom dobrodružstve je vyslúžilý lovec pokladov Nathan Drake nútený vrátiť sa do sveta zlodejov. Osud znovu zaklope na Drakeove dvere, keď sa objaví jeho domnelo mŕtvy brat Sam a požiada ho o pomoc pri záchrane svojho života a ponúkne mu dobrodružstvo, ktorému Drake nedokáže odolať. UNCHARTED: The Lost Legacy V snahe získať a ochrániť starobylý artefakt pred bezcitným vojnovým štváčom bude Chloe Frazerová musieť vyhľadať pomoc preslávenej žoldačky Nadine Rossovej a vydať sa s ňou do indického Západného Ghátu, aby našla Ganéšov zlatý kel. Vo svojom doteraz najväčšom dobrodružstve bude Chloe musieť konfrontovať svoju minulosť a rozhodnúť sa, čo pre svoj vlastný odkaz obetuje.

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: akcia/dobrodružstvo
 • Vývojár: Naughty Dog
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

 
 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk