RECENZIA: MLB The Show 21 - postav sa na métu a odpáľ tu loptičku!

RECENZIA: MLB The Show 21 - postav sa na métu a odpáľ tu loptičku!

Plný štadión, vy si beriete svoju naleštenú pálku a pripravujete sa na odpal. Teraz to nemôžete pokaziť, teraz ide o všetko. Drsne si odpľujete a idete na to. Nadhadzovač si dáva so spoluhráčmi akési gestá, no vy nevnímate. Vy vnímate už len to, ako sa vaša pálka stretne s loptičkou a odpáli ju do nebies. Na premýšľanie je už neskoro, titul je vo vašich rukách… Teraz je tá chvíľa, zvládnete to?

Módov tu je požehnane

Rok 2021 okrem pokračujúcej pandémie prináša aj ďalší ročník bejzbalovej simulácie s názvom MLB The Show. A veru, máme sa na čo tešiť! Tento rok sa tu nachádza kopa režimov. Nájdeme tu klasické exhibičné zápasy, „školu bejzbalu”, vlastné ligy, retro režim, víkendové výzvy, ale aj možnosť hrať s každý deň aktualizovanými súpiskami. Pre fanúšikov série však je dôležité to, že aj tento rok tu nájdeme March to October, Diamond Dynasty a Road to the Show.

Táto hra je o detailoch a sama o sebe je toho dôkazom. Počas hrania som si začal všímať také veci, ktoré v ostatných športových tituloch chýbajú. Nehráte sa chvíľku? Pustí sa demo zápasu, kým sa vrátite ku gauču. Je tento zápas zaujímavý? Tak sa doňho môžete rovno pustiť a pokračovať tam, kde počítačová simulácia skončila. Odpálite loptičku do divákov? Tí ju chytajú! Ste na pálke a potrebujete si oddýchnuť? Stlačíte jedno tlačidlo a spustí sa animácia. A to je len malý zlomok toho, čo sa tu nachádza. MLB The Show 21 je prešpikovaná takýmito vecami, že som občas iba neveriacky krútil hlavou, že by mi to vôbec nenapadlo.

Mimochodom, v každej športovej hre mám rád momentky. Na to často používam možnosť replayov, aby som zachytil ten najlepší moment. Ten v MLB Show 21 ma však trošku sklamal. Je veľmi jednoduchý, kamera často nepracuje tak, ako by mala, a všetky uhly v nej proste nenájdete. Škoda! Našťastie, ako-tak to nahrádzajú naprogramované prestrihy, ktoré sú na slušnej úrovni.

Príbehový režim je dospelejší ako u iných hier, no chýba mu dynamika

Každý športový titul sa v posledných pár rokoch snaží prísť s príbehovým režimom. A ja sa im ani nedivím. Je to niečo, čo hráča udrží o niečo dlhšie, príde mu to osobné a zžije sa s danou postavou. Rôzne odpovede - rôzne dôsledky. Resp. väčšina hier má tieto režimy jemne naskriptované, čo je dobré. Treba hráča držať pri zemi, veď v športe je toľko možností a veľký vplyv má aj šťastena.

A, samozrejme, takýto režim nájdeme aj v MLB The Show 21. A verte či nie, som z neho pomerne zmätený. V jeden moment som unesený z animácií, ktoré si vývojári pre nás prichystali, no o chvíľku som zdesený z grafiky niektorých postáv, ktoré sa nenachádzajú na ihrisku, ale komunikujú so mnou napríklad v šatni. Žiaľ, grafické spracovanie športových titulov je na PS4, povedzme si otvorene, už dávno za zenitom. Taktiež komunikácia, ktorú vediete s rôznymi postavami v hre, je akási nemastná-neslaná. Odpovedáte pomocou vybraného textu, rozhovor sa ani veľmi nekoná, len sa pozeráte na nemé postavy a čítate. Ono, ak ste hrali NHL 21, tak niečo veľmi podobné sa deje aj tu. A rovnako, ako mi to prekážalo v NHL, prekáža mi to aj v MLB The Show, a to si nemyslím, že na grafickú stránku hry sa nedá pozerať, práve naopak. Počas zápasu je grafika veľmi pekne spravená, len akosi sa niektoré veci nedotiahli do konca.

Príbehový režim je, ako som už vyššie spomenul, taká klasika. Hráte zápasy, snažíte sa vypracovať na profíka a do toho si zlepšujete atribúty. Tento režim musím pochváliť za to, že nemusíte hrať celý zápas, ale užijete si ho viac, ako keď hráte klasický režim, kde ovládate všetkých hráčov. I keď to môže byť aj mojou lenivosťou. Výbornou vecou je aj to, že sa počas svojej kariéry učíte rôzne typy hádzania a odpaľovania loptičiek.

Mimochodom, tento rok sa tu objavila novinka v podaní tzv. „Two-way player“. To znamená, že môžete byť na ihrisku nielen iba nadhadzovačom (pitcher), ale aj pálkarom (batter). A medzi týmito rolami si môžete prepínať.

Prekvapilo ma aj kvantum mien, ktoré sú rovno aj nadabované. Samozrejme, tie naše európske tu nenájdete (až na pár výnimiek). Ale nič to, ja som si našiel podobné nahovorené meno, ktoré aspoň z obrovskej diaľky pripomína to moje. Výbornou vecou sú aj plne nahrané „filmy“, kde komentátori kecajú o dianí. Rozprávajú sa napríklad aj počas toho, ako v šatni so svojimi spoluhráčmi čakáte na ďalší zápas, prípadne sledujete ligu. Podobnú vec som, opäť, videl v NHL 21, veľmi sa mi páčila a vidím, že tvorcom MLB The Show 21 tiež.

Vývojári prepracovali aj vzťahy medzi jednotlivými hráčmi. Ako nováčik v tíme máte možnosť sa s hráčmi spriateliť a so súpermi poškriepiť. Takejto funkcií nahráva aj typ športu, akým bejzbal je.

Graficky hre na PS4 môžeme vytknúť iba pár vecí

Ono, nečakajme, že v roku 2021 budú športové hry pre starú generáciu konzol nejaké terno. Pýtalo by sa to, avšak na lepšiu grafiku si ešte chvíľočku musíme počkať. No na druhej strane, MLB The Show 21 je po grafickej stránke presne takou hrou, akú čakám – neurazí ani neoslní. Zvukové a hudobné kulisy sú spravené veľmi dobre a do hry sedia. Už pomerne dlho som nehral športový kúsok, ktorého zvuková stránka bola nejak negatívne pôsobiaca, či nebodaj nehodiaca sa.

Ovládanie je takmer dokonalé

Ovládanie odpaľovania aj nadhadzovania si môžete prispôsobiť pomerne detailne. Odpaľovanie má tri možnosti ovládania, napríklad môžete presne mieriť, prípadne sa vyberiete skôr analógovou cestou. Rovnako aj bežcom na métach či hráčom v poli môžete dať „voľnú ruku“, nechať ich behať automaticky a nestarať sa o nich. A ak ste nadhadzovačom, tiež sa môžete rozhodnúť pre ovládanie, ktoré sedí najviac vám. Samozrejme, čím je ovládanie zložitejšie, tým je realistickejšie. No pripravte sa na to, že vám zo začiatku poriadne vôbec nepôjde. Za všetkým je tréning.

Naše hodnotenie

MLB The Show 21 je titul, ktorý by nemal chýbať žiadnemu fanúšikovi bejzbalu. A tých, hoc sa to nemusí zdať, je na Slovensku mnoho. Hra ponúka množstvo detailov v zaujímavom grafickom kabáte, neobyčajný šport a množstvo hodín zábavy. Ak ste bejzbal nikdy nehrali, je možnosť, ako sa pravidlá aj vďaka MLB The Show 21 naučiť. Ale pozor - nebude to jednoduché!

Klady

 • obstojná grafika
 • obrovské množstvo detailov a výborné ovládanie
 • výborná športová hra
 • množstvo režimov

Zápory

 • príbehový mód potrebuje vylepšenia
 • replay je pomerne jednoduchý
 • menšie množstvo tímov a líg

Informácie o hre

MLB THE SHOW 21

MLB THE SHOW 21 2021

 

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: športová simulácia
 • Vývojár: San Diego Studio
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment, MLB Advanced Media
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk