Bývalý šéf Square Enix: Spoločnosť sa potrebuje zbaviť exkluzivity na PlayStation

Bývalý šéf Square Enix: Spoločnosť sa potrebuje zbaviť exkluzivity na PlayStation

 

Viac platforiem, viac peňazí.

Square Enix zažil už aj lepšie obdobie, ako prežíva v súčasnosti a z problémov ich nevytrhla ani hra Final Fantasy XVI. Od júna stratil vydavateľ 2 miliardy dolárov zo svojej hodnoty na akciovom trhu a to aj napriek tomu, že hra predala 3 milióny kópií počas prvého týždňa.

A aj keď mnohí poukazujú na nevydarené vydania hier ako Marvel’s Avengers či Forspoken a prstom sa začalo ukazovať aj na producentov vydavateľstva, ktorí majú údajne „príliš veľkú kontrolu nad hernými rozpočtami,“ tak bývalý šéf Shinra Technologies, ktorý spadá pod Square Enix Jacob Navok v rozhovore pre Axios prezradil, že problémom Square Enix je prílišná naviazanosť na PlayStation konzoly.

Totižto, Final Fantasy XVI je časovou exkluzivitou na PlayStation 5 a podobne tomu tak bude aj pri februárovom Final Fantasy VII: Rebirth. A aj keď je jasné, že Square dostalo výmenou za časovú exkluzivitu poriadny mešec peňazí zo Sony, tak celkový dopad na funkčnosť vydavateľstva je značne negatívny: „Problém, ktorý vidím, by si malo uvedomiť celé odvetvie, a to je riziko konzolových exkluzivít, keď máte „principal agent“ problém. To v skratke znamená, že finančná kondícia Square Enix je doslova naviazaná na úspech Sony. Navok tvrdí, že Final Fantasy XVI mala dostatočne dobré recenzie - rovnaké alebo lepšie ako predchádzajúce diely - na to, aby pomohla spoločnosti, ale tvrdí, že exkluzivita spoločnosti Square ju dostala do pozície, v ktorej potrebovala spoločnosť Sony na predaj hry.

„Ak ste vydavateľ, ktorý sa spolieha na úspech prvej strany, ste vždy v nevýhode, pretože váš individuálny titul má pre držiteľa platformy menší význam ako pre vás.“

Zdá sa, že tento problém rozpoznal aj nový šéf Square Enix Takaši Kiriju, ktorý prezradil, že Square Enix bude v budúcnosti vydávať viac svojich veľkých hier aj na Xbox konzolách.

Zdroj: Axios

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk