Sony bude od vývojárov hier vyžadovať skúšobné verzie pre predplatiteľov PlayStation Plus

Sony bude od vývojárov hier vyžadovať skúšobné verzie pre predplatiteľov PlayStation Plus

 

Dve hodiny hrania bez poplatku.

Sony postupne zverejňuje detaily svojej pripravovanej vynovenej služby PlayStation Plus a hráči sa tak pripravujú na zmeny. No nie len hráči. Na zmeny sa totiž musia pripraviť aj vývojári.

Podľa webu GameDeveloper totiž Sony poslalo vývojárom PlayStation hier informáciu, že od nich bude vyžadovať prípravu skúšobnej verzie svojej hry, ktorú bude Sony následne ponúkať ako benefit najvyššej úrovne svojho predplatného, PlayStation Plus Premium.

PlayStation Plus Premium ponúka výmenou za poplatok 16,99€/49,99€/119,99€ za mesiac/tri mesiace a rok aj prístup k určitému počtu (približne 340) „klasických hier“ z generácii PS1, PS2 a PSP, ktoré môžu byť stiahnuté alebo streamované a taktiež aj prístup k streamovaniu PS3 a PS4 hier. Streamovanie PS5 hier zatiaľ nie je možné. K tomu ešte Sony prihodí aj spomínané skúšobné verzie hier

Túto skúšobnú verziu budú musieť vytvoriť všetky vývojárske štúdiá, ktorých hry sa budú na PlayStation Store počas vydania predávať za cenu aspoň 33€ a skúšobná verzia bude musieť trvať minimálne dve hodiny. Čiže mnohí indie vývojári sa tejto povinnosti vyhnú, no AAA štúdiá to neminie.

Táto povinnosť sa však nebude týkať PlayStation VR hier a taktiež nebude retroaktívna – čiže platiť bude až pre novo vydané hry. Vývojári majú taktiež 3 mesiace po vydaní na to, aby skúšobnú verziu hry sprístupnili a možnosť vyskúšať si hru musí byť platná minimálne 12 mesiacov.

Sony taktiež umožní nahradiť túto „skúšobnú“ verziu hry štandardným demom, no Sony bude tieto žiadosti posudzovať individuálne.

Reakcie vývojárov sú celkom zmiešané. Vytvorenie takejto skúšobnej verzie pochopiteľne zaberie istý čas, ktorý by mohli venovať napríklad dokončovaniu hry. A pochopiteľne to bude niečo stáť a v súčasnosti sa nezdá, že by Sony plánovalo vývojárov nejakým spôsobom kompenzovať. Navyše, cenovka 33€ je nastavená tak, že sa dotkne aj menších vývojárskych tímov, ktoré majú na vytvorenie takejto verzie hry ešte menej zdrojov.

Sony sa však oficiálne k tomuto kroku nevyjadrilo.

UPDATE: Podľa informácií redaktora Kotaku Ethana Gacha by malo ísť o "skúšobnú verziu," ktorú vytvorí samotné Sony a nebude vyžadovať od vývojárov žiadnu prácu navyše

Zdroj: GameDeveloper

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk