Sony odporúča do PlayStation 5 rýchly SSD disk, no vystačíte si aj s pomalším

Sony odporúča do PlayStation 5 rýchly SSD disk, no vystačíte si aj s pomalším

 

Teda, zatiaľ.

Sony už sprístupnilo možnosť rozšírenia internej pamäte konzoly PlayStation 5 NVMe SSD diskom pre všetkých beta testerov. Zároveň však spoločnosť uverejnila zoznam požiadaviek, ktoré musí spĺňať NVMe SSD disk na to, aby vaša PlayStation 5 konzola fungovala bez problémov. Asi najkľúčovejšími požiadavkami boli rýchlosť čítania 5500MB/s a PCIe Gen4 rozhranie.

Lenže na trhu existujú aj PCIe Gen4 NVMe SSD disky, ktorých rýchlosti čítania nedosahujú požadovaných 5500MB/s a redakciu The Verge tak zaujímalo, čo sa stane, ak do konzoly namontujete NVMe SSD disk, ktorý vykazuje pomalšie rýchlosti čítania.

The Verge si pre svoj test vybral disk Adata XPG Gammix S50 Lite, ktorý má v špecifikáciách uvedenú rýchlosť čítania 3900MB/s, čo je o dosť menšie číslo, ako požaduje Sony. Dokonca aj test v konzole PlayStation 5 vykazoval rýchlosť čítania 3898MB/s.

A aký je teda výsledok testu? Adata XPG Gammix S50 Lite vykazoval viac-menej totožné dĺžky nahrávacích obrazoviek ako interný SSD disk v PlayStation 5, ktorý má rýchlosť 5500MB/s. Rovnako vyšiel tento „pomalý“ NVMe SSD disk aj v porovnaní s modelom Sabrent Rocket s rýchlosťou čítania 5000MB/s. Dokonca v niektorých hrách bol pomalší disk paradoxne rýchlejší.

Je však zrejmé, že SSD disk je iba jednou časťou tajničky. Sony totiž kládlo veľký dôraz na celý I/O systém, blok na dekompresiu dát a na ďalšie aspekty, ktoré mali zabezpečiť novú generáciu herných svetov, ktoré nebolo možné vytvoriť na PlayStation 4. To podotkol aj vývojár zo štúdia Insomniac Games Mike Fitzgerald. Ten však hovoril o 15% rozdiele medzi interným diskom a pomalšími PCIe Gen4 diskami.

Otázkou však je aj to, či sa tento neexistujúci rozdiel v budúcnosti zmení s príchodom nových next-gen hier. Sme totiž len na začiatku generácie a technologická pokročilosť hier sa bude nepochybne zvyšovať.

Pre bežného užívateľa to však môže byť zaujímavé primárne preto, že spomínaný Adata XPG Gammix S50 Lite sa predáva za oveľa nižšiu cenu ako disky, ktoré spĺňajú oficiálne odporúčania Sony. Určite však nakupujte na vlastnú zodpovednosť.

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk