Toto sú prvé OFICIÁLNE detaily nového PlayStationu: SSD disk a čip podporujúci ray tracing

Toto sú prvé OFICIÁLNE detaily nového PlayStationu: SSD disk a čip podporujúci ray tracing

 

Magazín Wired vyspovedal hlavného architekta nového PlayStationu, ktorý prezradil prvé detaily.

Asi nikoho neprekvapí, že úlohy hlavného architekta sa opäť zmocnil Mark Cerny, ktorý stál aj pri zrode úspešnej PlayStation 4. Ten hneď na začiatku rozhovoru potvrdil dohady a oznámil, že novej generácie sa tento rok nedočkáme. Potvrdil však, že tím, ktorý stojí za vývojom PlayStation 5 posilnil a vývoj bol značne urýchlený.

Ďalšie informácie nikoho neprekvapujú. Sony aj v ďalšej generácii počíta s technológiou od AMD. V podstate sa potvrdili leaky, takže 8 jadrový čip Zen 2 postavený na 7nm technológii je realitou. O grafický výkon sa postará čip generácie Navi, ktorý bude podporovať ray tracing.

Skvelou správou je, že PlayStation 5 bude disponovať SSD diskom. Cerny potvrdil, že toto bola požiadavka mnohých vývojárov, avšak viac detailov prezradiť odmietol.

Zaujímavosťou je ale sústredenie sa na samotný zvuk, keďže technológia v PlayStation 3 a PlayStation 4 bola stagnujúca. Nová konzola prinesie vylepšenie aj v tomto smere, pretože spoločnosť Sony vytvorila samostatný čip špeciálne pre 3D zvuk.

Pokiaľ ste predpokladali, že Sony sa v novej generácii vyhne Blu-ray mechanike, tak váš predpoklad nebol správny. Cerny potvrdil, že s touto mechanikou opäť rátajú a zároveň dodal, že konzola PlayStation 5 bude spätne kompatibilná s predchádzajúcou generáciou.

Veľmi zásadná správa sa týka aj samotného PlayStation VR headsetu, pretože ten bude kompatibilný aj s PlayStation 5. Cerny nevynechal ani streamované hranie a oznámil, že pre nový systém je táto technológia veľmi dôležitá. 

Z rozhovoru ešte vyzdvihneme jeden test. Sony vyskúšala na PlayStation 5 devkitoch rýchlosť načítavania a to konkrétne pri titule Marvel's Spider-Man. Nahrávacie časy, pri rýchlom cestovaní, sú pri pôvodnej PlayStation 4 verzii zhruba 15 sekúnd, na PlayStation 5 to nebola ani celá sekunda, konkrétne 0.8 sekundy. Na záver rozhovoru Cerný dodal, že PlayStation 5 bude podporovať 8K rozlíšenie.

Zdroj: wired.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk