RECENZIA: HITMAN 3 – plánuj, vraždi, opakuj

RECENZIA: HITMAN 3 – plánuj, vraždi, opakuj

 

Keď som dostal príležitosť recenzovať Hitman 3, ako veľký fanúšik série som sa, samozrejme, potešil. Potom však prišiel aj pocit zodpovednosti a vo mne sa začali vynárať pochybnosti. Ako si zachovať originalitu pri recenzovaní tohto titulu, najmä pokiaľ ide o poslednú časť reštartu? Hra sa mení od časti k časti len sporadicky a tak som sa spočiatku bál, o čom vám tu budem písať, keď už všetko dôverne poznáte. Možno podobné pochybnosti zažívali aj tvorcovia.

Keď sa v roku 2016 Agent 47 veľkolepo vrátil do hráčskej komunity s rozhodnutím, že obnoví staré zvyky a princípy, veľmi ma to potešilo. Návrat ku koreňom Hitmanovi sedí ako uliaty. S príchodom prvej časti obnovenej série v roku 2016 išli tvorcovia na hráčov veľmi pomaly. Určite si spomínate na epizodické vydávanie jednotlivých levelov, ktoré bolo v tom období sprevádzané dlhými diskusiami a rozporuplnými reakciami fanúšikov. Nakoniec sa všetky epizódy spojili do jedného prepracovaného celku. Vtedy bolo na každom hráčovi, či si počká na kompletnú verziu, alebo bude netrpezlivo vyčkávať na každý nový level, ktorý pribudne. O dva roky na to prišlo pokračovanie s jednoduchým názvom Hitman 2, ktoré sa držalo zabehnutého štandardu. Niet divu, latka bola nastavená dostatočne vysoko a štýl hrania bol svojou prepracovanosťou a prístupom naozaj nadčasový. Do hry vtedy pribudlo ďalších 6 originálnych úrovní, vylepšenia niektorých drobností a dve veľké novinky - ostreľovačský mód Sniper Assassin a multiplayerový Ghost Mode. No a čo je nové v trojke? Ako určite očakávate, ani tentokrát toho nie je mnoho. Zmeny sú veľmi decentné a Hitman v poslednej časti reštartu série len brúsi hrany k dokonalosti, hoci sa stále nájdu aj drobné chyby.

Agent 47 je nestarnúci hit

Hitman 3 prináša do poslednej časti ďalších šesť rôznorodých úrovní, z ktorých každá má odlišnú a originálnu atmosféru. A musím povedať, že každá ma aj veľmi bavila, teda hádam okrem úplne poslednej misie vo vlaku. Tá mi pripadala dosť lineárna a svojím spracovaním sa skôr podobala na systém misií v Hitman: Absolution, ktorý mi, priznám sa, úplne nesadol. Inak sú rozlohy jednotlivých oblastí naozaj obrovské. Pred začiatkom každého nového levelu vás tak vždy prepadne počiatočný pocit bezradnosti z veľkého neprebádaného prostredia.

V zorientovaní sa na každom území vám budú už klasicky pomáhať tzv. Mission Stories, ktorých je v každej úrovni niekoľko a môžete ich sledovať. Ide v podstate o akúsi pomoc a poodhalenie možností v jednotlivých mapách. Môžu vás inšpirovať aj k plneniu výziev, ktoré so sebou každá prináša. Ak ste absolútni fanatici, nič vám, pravdaže, nebráni v tom, aby ste si všetky prvky podpory a HUD povypínali a skúsili si akciu na ostro a bez pomoci. Avšak toto odporúčam až po odohratí každého levelu a po oboznámení sa s prostredím. V opačnom prípade vás totiž čaká rýchla a bezmocná smrť. Hra je predurčená na to, aby ste sa do každého levelu vrátili ešte aspoň raz. A keď hovorím o pomoci pri hraní vo forme príbehov, tak si nemyslite, že Hitman vás bude vodiť za ručičku počas celého priebehu a vy si len prebehnete cez územie, zabijete cieľ a odkráčate do bezpečia – to ani náhodou. Aj tento prvok je spracovaný s nápadom a budete musieť použiť aj vlastnú hlavu, aby ste vylúštili niektoré hádanky. Princíp je teda veľmi podobný tomu, čo už poznáme.

Do hry pribudlo niekoľko zásadných, hoci na prvý pohľad drobných zmien, ktoré vám však dajú úplne nové možnosti a priebeh misiami je opäť o niečo živší. Jednou z takýchto noviniek je pridanie hackovacej kamery, s ktorou sa zoznámite ihneď na začiatku – na vrchole sveta v Burdž chálifa v Dubaji. Pribudli tiež číselné terminály na odomykanie dverí (trezorov), ktoré vás v niektorých častiach naozaj potrápia a oprášite si tak svoje mozgové závity. Ak už zvládnete všetky úrovne, objavíte všetky tajné zákutia a záhady, dohráte Hitman 3 do konca a náhodou by ste sa začali nudiť, tak vtedy môžu prísť na rad multiplayerové prvky. Hra vás nimi sprevádza po celý čas, keďže zbierate body XP, ktoré sa započítavajú do celkovej úrovne vašej postavy. Okrem toho tu môžete nájsť známy mód Contracts, ktorý vám dovolí dať každej úrovni úplne nový rozmer tým, že si vytvoríte svoje ciele, svoj scenár a posuniete svoj výtvor medzi ostatných hráčov. Na tomto princípe sú založené aj Elusive Targets, ktoré poznáme už z prvej časti. Tieto doteraz prinášali samotní tvorcovia a boli časovo obmedzené. Za každý takýto splnený kontrakt získate špeciálnu odmenu. Háčik je však v tom, že na elimináciu cieľa máte len jeden pokus a ak zlyháte, opakovanie nie je možné. Je preto nutná absolútna znalosť prostredí a plná koncentrácia. Je preto veľká škoda, že na pridanie Elusive Targets do Hitman 3 ešte stále čakáme. A to je hra v dobe tohto recenzovania vonku už dva týždne. V každom prípade by sa vrátiť mali, len zatiaľ nie je jasné kedy. Sklamaním môže tiež byť Sniper Assassin, ktorý nepriniesol do Hitman 3 absolútne nič nové. V tejto sekcii nájdete len tri úrovne, ktoré sa preniesli z predchádzajúceho dielu a ak ich nevlastníte, tak vás titul vyzve, aby ste si ich kúpili.

Hitman 3 ako komplexný ekosystém

Všetky tri diely teraz vytvárajú jeden celok a v menu Hitman 3 nájdete všetky úrovne vrátane bonusových z predchádzajúcich častí. Toto hodnotím ako dobrý krok a vzhľadom na to, že tretí diel prináša aj vylepšený vizuál, teraz si môžeme užiť aj staršie úrovne v krajšom spracovaní. Pravdaže, pokiaľ predchádzajúce tituly nevlastníte, opäť dostanete výzvu k nákupu. Ja som mal v tomto smolu, pretože prvé dva som mal na PC a recenzia prebiehala na PS4 Slim, takže som mal prístup len k levelom z tretej časti.

Výkon hry bol aj na starej PS4 dobre vyvážený, k čomu dopomohlo aj to, že beží na pôvodnom engine z roku 2016. A hoci sa zásadné grafické zmeny na tomto zariadení očakávať nedajú, drobné vylepšenia je vidieť a ja som si grafiku a výhľady, ktoré vyrážali dych, dosýta užíval aj na staručkej konzole. Z vylepšení a krajšieho vizuálu sa budú tešiť najmä majitelia PC alebo PS5. Na next-gen konzole okrem elegantného vizuálu prináša Hitman 3 aj unikátny zážitok vďaka DualSense ovládaču. Originálne funkcie tohto nového ovládača Sony sa rozhodli tvorcovia využiť naplno a implementovali do hry niekoľko zaujímavých funkcií, vďaka čomu sa lepšie ponoríte do atmosféry. Exkluzívny zážitok si majitelia PlayStation vychutnajú aj vo virtuálnej realite. Hitman 3 totiž zatiaľ celkom exkluzívne podporuje VR práve na PS a implementované sú všetky úrovne vrátane prvých dvoch častí.

Aj napriek pokročilej fáze vývoja hry a faktu, že beží niekoľko rokov na rovnakom engine, sa v Hitman 3 nájde ešte niekoľko chýb. Väčšinou nejde o nič dôležité, ale najzásadnejším problémom pre mňa bolo, keď som pri plnení niektorej z Mission Stories nemohol pre bug pokračovať. Napríklad počas jednej v Burdž chálifa, keď ma mala sekretárka odviesť za svojím šéfom, sa ani za svet nechcela pohnúť z miesta. Pokračovanie udalosti sa spustilo až po tom, ako som sa rozhodol, že sa za dotyčným vyberiem sám a nechám sekretárku sekretárkou. Nepomohlo ani znovunačítanie uloženej pozície. Inak hranie tretieho Hitmana so sebou neprináša výraznejšie komplikácie a tých zopár drobností by malo byť opravených v prípadných updatoch. Ako som spomínal, hranie je hladké aj na staršej generácii konzol, čiže problémov s výkonom sa báť v žiadnom prípade nemusíte.

Naše hodnotenie

Keď sa tak obzriem dozadu a zosumarizujem moje dva týždne v spoločnosti Agenta 47, musím povedať, že boli naozaj dobré. Hra mi priniesla presne to, čo som od nej očakával a v niektorých momentoch aj zopár drobností navyše. Som rád, že tvorcovia Hitmana sa v sérii zameriavajú na to, čo im ide najlepšie a netlačia tretí diel nasilu niekam, kde by možno stratil svoju osobnosť.

Klady

 • originálne a prepracované lokality
 • grafika a plynulosť hry
 • množstvo možností
 • znovuhrateľnosť
 • celá trilógia pokope

Zápory

 • zopár bugov
 • noviniek mohlo byť viac

Informácie o hre

Hitman 3

Hitman 3 2021

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Stealth
 • Vývojár: IO Interactive
 • Vydavateľ: Iridon Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk