RECENZIA: Marvel's Spider-Man: Miles Morales - Pavúčí muž je späť! Teda, iný pavúčí muž, no aj to sa ráta

RECENZIA: Marvel's Spider-Man: Miles Morales - Pavúčí muž je späť! Teda, iný pavúčí muž, no aj to sa ráta

 

Next-gen je tu, PS5 a Xbox Series X/S už zdobia obývačky a izby mnohých hráčov, hoci je pravda, že nie každému sa ušlo. Ja síce patrím k tým, ktorí mali to šťastie a 19. novembra im prišla PS5 domov, žiaľ, keďže sme sa nemohli spoliehať, či sa tak stane, recenzia Spider-Man: Miles Morales prebehla na PS4 Pro.

Keď som kamarátovi spomenul, že recenzujem nového Spider-Mana, povedal mi, že cíti motýliky v brušku (pozdravujem, Janči S.). Tým chcem povedať, že fanúšikov má táto exkluzivita dosť a niektorí sú... zaujímaví...

Áno, hra je dostupná už nejaký ten deň, no nie každý po nej siahne, kým si neprečíta, prípadne nepozrie, či to stojí za tie peniaze. Väčšina obchodov si totiž za túto novinku pýta plných 60 eur, takže je dobré vedieť, či sa to oplatí.
Poďme pekne od začiatku. Miles vystúpi z metra a ja pozerám... To hrám The Division? Neviem prečo, no zasnežené mesto mi veľmi pripomínalo práve tento titul. Samozrejme, s pribúdajúcimi minútami tento pocit opadol a už som sa dokázal plne ponoriť do hry. Dynamika jej nechýba a o chvíľu už bojujete ostošesť. To, samozrejme, neberte ako výčitku.

Ak si kladiete otázku, ako sa tvorcovia vysporiadali s dvoma pavúčími mužmi v jednom meste, tak jednoducho. Starého Petra poslali na zaslúženú dovolenku a mlaďas ostal na stráži. Geniálne. Komu by to napadlo? Poďme sa ale pozrieť na klasické sekcie správnej recenzie.

Vizuál

Tu tvorcom nemám čo vytknúť. Spider-Man: Miles Morales vyzerá proste dobre, možno o máličko lepšie ako predchodca, hoci je pravda, že tento pocit môže navodiť len to, že je to novinka. Na PS4 Pro je ten rozdiel naozaj minimálny. Ako som hovoril, PS5 mi prišla deň po prejdení hry, takže porovnávať veľmi nemôžem. V každom prípade, pripravte sa na poriadnu jazdu v známom meste s novými postavami a všetko vyzerá na jednotku, hoci po The Last of Us: Part II sa mi všetky mimiky tvárí zdajú slabšie. V tomto je Naughty Dog ďaleko pred všetkými, možno Death Stranding mu dýcha na krk. Ale nie je to nič, čo by vás malo trápiť, myslím, že drvivá väčšina ľudí bude s vizuálom spokojná po všetkých smeroch. S grafikou všetkého ostatného ani nehovorím, perfektné sú hlavne obleky Spider-Mana.

Audio

Pri zvukovej časti musím pochváliť dabing. Hlasy jednotlivých protagonistov sadli perfektne a v podstate tu nemám čo vytknúť. Občas sa však miešali konverzácie a musel som prejsť na titulky, ktoré boli tiež dvojmo, tým pádom mi niektoré rozhovory ušli, lebo sa spustilo rádio, prípadne som počúval audio stopu a postavy počas toho viedli vlastnú debatu. Pochybujem však, že toto niekedy niekto opraví, takže buďte v strehu.

Zvuky ako také sú veľmi podarené. Všetko znie tak, ako ste zvyknutí z pôvodného Spider-Mana, pričom tie nové, ktoré máte vďaka vašim schopnostiam (o ktorých si povieme neskôr), majú svoju špecifickú zvučku, ktorá ma vždy pohladila na duši.

Príbeh a možnosti

Prvé, čo musím hre vytknúť, je jej dĺžka. Áno, je to otvorený svet s mnohými vedľajšími aktivitami, no pokiaľ idete čisto po príbehovej linke, pripravte sa, že to za víkend prejdete a to pri tom nemusíte sedieť od rána do večera. Navyše, niektoré mini úlohy, kde zbierate rôzne veci, ktoré vám pomôžu s vylepšeniami, sa dajú nájsť až priveľmi ľahko, dokonca sa veľakrát stalo, že som len tak naslepo skočil do vyhradenej zóny a pristál som rovno pri tom. Musím však pochváliť samotný príbeh, ktorý je aj napriek svojej „krátkosti“ veľmi pútavý a zaujímavý.

Samozrejme, klišé tam je, no to mu nijako neškodí. Pekne to odsýpa, má to zvraty a nelogické správanie hrdinov, takže sa pripravte na klasiku. Páčilo sa mi aj to, že vedľajšie aktivity, konkrétne misie, ktoré plníte, keď pomáhate občanom mesta, nie sú plytké a rýchle. V drvivej väčšine sa rozvinú a zabavia vás ako jednotlivým príbehom, tak aj rozmanitosťou. A hoci sa to vždy zvrhne na boj s nepriateľmi, čo iné môžeme čakať od akčného titulu?

Nový Spider-Man?

Áno. Ako sa zmenila postava, tak sa zmenila aj výbava a schopnosti. Pozor, základ ostal taký istý. Nezmenil sa súbojový systém a ani jednotlivé pohyby, Peter Milesa naučil naozaj kopírovať jeho pohyby. To však neznamená, že všetko ostalo rovnaké. Nový hrdina totiž dostal dve super schopnosti. Nejdem vám prezrádzať, ktoré sú to, lebo ich objavenie je zakomponované do príbehu. Môžem však povedať (alebo napísať), že obe menia pravidlá hry – jedna pri aktívnom boji a druhá pri stealth postupe, pričom s oboma si užijete kopec zábavy. Od základov sa zmenil aj strom schopností, ktoré si viete vďaka levelovaniu postupne otvárať, pričom počíta s tým, že Miles už toho o boji vie dosť a sústredí sa na rozvíjanie jeho nových schopností.

Potom sú tu „korene“ stromu, ktoré odomykáte tak, že plníte úlohy, ktoré vám Peter nechal, aby vás vycvičil. Ak prejdete úlohu, odomknete si schopnosť. Zaujímavé riešenie, no v konečnom dôsledku to do hry pekne sadlo, hoci občas som to zvládol príliš rýchlo a hladko, takže som nemal pocit, že som si to zaslúžil. Pokiaľ však nechcete, nemusíte si ich všímať. Okrem prvej, ktorá je povinná, ostatné k prejdeniu hry nepotrebujete.

Nový pavúk dostal aj nové obleky a k nim ďalšie vylepšenia a zbrane. Mám pocit, že hlavne tých zbraní je menej, ako ich bolo v pôvodnej časti, no inak sa máte s čím vyhrať a čo vylepšovať. To, samozrejme, nebude zadarmo, takže vedľajšie aktivity sú v tomto prípade povinnosťou. Pokiaľ sa chcete poriadne „nabiť“, pomáhajte spoluobčanom, ktorí vás prosia o pomoc cez mobilnú aplikáciu, čo vytvoril váš hlavný spojenec Ganke. Inak, ako je možné, že jeden pavúk pohryzie dvoch ľudí a zrovna tí sú mladí géniovia, čo si dokážu zostrojiť rôzne hračky, zároveň aj krajčíri, lebo si vedia ušiť oblek, a filantropi, čo nezištne zachraňujú životy? Je to frajer...

Technický stav

Vývojárov musím zas pochváliť, že z PS4 Pro „vymáčkli“ všetko, čo sa dalo. Ako každá hra, ani Miles Morales do obehu neprišiel bez nejakých chýb. Veľakrát sa mi stalo, že keď som chcel otvoriť dvere, musel som trikrát stlačiť trojuholník a kým Miles vstúpil, raz sa otočil okolo svojej osi. Neviem, možno je len poverčivý, kto vie? Alebo keď som bojoval proti veľkému množstvu nepriateľov, kamera sa občas zbláznila, prípadne sa moja postava ocitla niekde inde. V konečnom dôsledku je ale hra odladená výborne. Prepady snímok som pocítil len pri finálnom súboji a aj to len asi dvakrát a na malú chvíľu. Taktiež potešila plná integrácia českého jazyka, okrem dabingu, samozrejme.

Sony dodalo, čo sľúbilo. Je tu nový Spider-Man, je tu nová generácia a mňa mrzí, že som si túto hru nestihol zahrať na PS5. Kto vie, možno si zo zvedavosti dokúpim ten „PS5 upgrade“, či bude vôbec nejaký rozdiel v grafike.

P.S. Ten nový Peter vyzerá čudne, vráťte nám späť toho minulého, Sony!

Naše hodnotenie

Miles Morales je (ne)plnohodnotná hra, ktorá poteší každého fanúšika a vlastne určite každého, kto si ju kúpi. Ak ste pôvodný titul neskúšali, nič sa nedeje, užijete si to aj tak. Pokiaľ nehráte len hlavnú linku, zabijete kopu hodín dobrou zábavou. Otázka znie, či to stojí za tie peniaze. Ako... áno, je tu rozhodne čo robiť, no príbeh je veľmi krátky, čo je škoda, lebo je dobrý.

Klady

 • príbeh
 • vizuál
 • nové schopnosti
 • nové zážitky v starom meste
 • česká lokalizácia

Zápory

 • dĺžka
 • občasné technické problémy
 • cena?

Informácie o hre

Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Marvel's Spider-Man: Miles Morales 2020

V najnovšom dobrodružstve v Marvel's Spider-Man svete sa tínedžer Miles Morales prispôsobuje svojmu novému domovu, zatiaľ čo ako nový Spider-Man nasleduje svojho mentora Petera Parkera. Ale keď hrozí, že neľútostný boj o moc zničí jeho nový domov, ctižiadostivý hrdina si uvedomí, že s veľkou mocou musí taktiež prísť veľká zodpovednosť. Aby zachránil celý New York, si musí Miles nasadiť masku Spider-Mana a naozaj si ju vziať za svoju.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Akčné RPG
 • Výrobca: Insomniac Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk