RECENZIA: Frostpunk - Dokáže ľudstvo s vašou pomocou prežiť?

RECENZIA: Frostpunk - Dokáže ľudstvo s vašou pomocou prežiť?

 

Frostpunk síce vyšiel už pred viac ako rokom na PC, no na konzoly sa k nám, bohužiaľm dostal po pomerne dlhej dobe až teraz. Nemusí to byť nevyhnutne zlé, keďže vývojári tak mali dosť času na port a zároveň dostávame aj všetok dodatočný obsah. Ako to teda dopadlo?

11bit Studios je maličké poľské štúdio, ktoré možno nevytvára tie najprestížnejšie tituly na svete, no svojou unikátnosťou si dokázalo nájsť miesto na trhu, ktoré môže nahradiť len málokto. Ak poznáte skvelú hru This War of Mine, ktorou na sebe títo vývojári upozornili, tak viete, o čom hovorím. V princípe veľmi jednoduchá hra s výborne spracovanými mechanizmami sa vďaka rukám a prevedeniu tohto štúdia stala niečím, čo sa len veľmi ťažko opisuje slovami. Proste to treba zažiť.

Ani Frostpunk nie je klasickou hrou, ktorú si pustíte z nudy a idete sa k nej zabaviť. Samozrejme, že základné mechanizmy, hrateľnosť a grafika musia a aj spĺňajú všetko, čo hra má mať, no tieto veci sú v princípe len nutnosti, ktoré vás majú dostať do deja a do toho, o čom Frostpunk v skutočnosti je.

O čom teda je? Rovnako ako aj predchodca, hoci spolu nesúvisia, je o emóciách a najmä o ťažkých voľbách v ešte ťažších časoch, keď žiadne rozhodnutie väčšinu času nie je správne a má za následok ešte viac emócií. Samozrejme, je v tom aj herná stránka, ktorá všetkému musí najprv položiť poriadny základ.

Píše sa rok približne 1880 a celú Zem zasiahla arktická zima. Presný dôvod nevie nikto, no postupom času a nachádzaním zvyškov civilizácie sa začínate dozvedáte drobnosti, ktoré sa začnú spájať do úplne nového príbehu o zániku ľudstva a dokonca aj o zániku ľudskosti v samotných ľuďoch. Viac vám neprezradím, keďže veľká časť hry je práve o tomto pomalom a postupnom zisťovaní, ktoré v sebe často skrývajú svoje vlastné mini-príbehy iných miest a skupín ľudí, ktorí sa snažili prežiť sebestačne.

O zvyšku sveta neviete skoro nič, no ani vás to nezaujíma. Ste radi, že aspoň ako-tak žijete a ako kapitán britskej armády ste boli poverený jedným z Generátorov vybudovať mesto ďaleko na severe a udržať vám pridelených ľudí nažive - za každú cenu. Ľudstvo musí prežiť. Akú cenu ste tomu ochotný obetovať a ako ďaleko od ľudskosti a morálky skĺznuť, to je len a len na vás. Jedno je ale jasné, ľahké to nebude.

Ako aj v skutočnosti, ľudia sú vrtké a večne nespokojné tvory, ktoré aj napriek hroziacej globálnej genocíde budú často myslieť len na seba a krátkodobé riešenia. Vašou úlohou je ale udržať na žive ľudstvo ako také a či budú ľudia s vašimi rozhodnutiami spokojní alebo nie, to vás niekedy nemôže, alebo nemusí trápiť. Realitou však je, že či už budete chcieť vyhovieť ľuďom a ich požiadavkám, alebo uprednostníte vašu úlohu a väčšie dobro v zmysle „účel svätí prostriedky”, toto bude vaša neustála úloha ako lídra. Bude to v podstate jediné, čím sa budete musieť zaoberať, a bude to ovplyvňovať všetko, čo sa vo vašom mikrosvete (meste) udeje. Rozhodnete sa do jedla pridávať nezdravé prídavky, ktoré síce za menej nasýtia viac, no budú nezdravšie, alebo si môžete dovoliť nebodaj pridať ešte viac zdravého jedla? A hoci v danom momente máte trocha navyše, čo ak o pár dní teplota klesne tak, že nebudete môcť produkovať jedlo a vaše zásoby na to nestačia? Budete konať impulzívne a vyriešite aktuálny problém, alebo sa zamyslíte aj nad následkami, ktoré môže priniesť v budúcností?

Okrem udržiavania ľudí v teple, nasýtených a zdravých, budete musieť uspokojovať aj ich nádej a nesmieme zabudnúť ani na celkovú spokojnosť. Ak sa niektorá zhorší, nasleduje kaskádový efekt, ktorému sa chcete za každú cenu vyhnúť. Nemáte dostatok jedla? Domovy ľudí sú príliš studené? Rozhodli ste sa pri niečom v prospech prežitia väčšiny namiesto zopár jednotlivcov? Ľudia začnú byť nespokojní, budú sa sťažovať a ak to bude pokračovať, tak začnú aj oponovať vašim rozhodnutiam. V rovnakom momente tak začnú pochybovať aj o tom, či pod vašim vedením naozaj dokážu prežiť koniec sveta a nádej začne klesať. Bez nádeje ľudia nemajú čo stratiť a začínajú problémy, ktoré sa len a len kopia.

Ako Kapitán mesta ale máte niekoľko prostriedkov, ako môžete veci riešiť. Musíte, samozrejme, pravidelne zabezpečovať plynulý prísun základných potrieb a materiálov, no rovnako tak budete rozhodovať aj o zákonoch a spôsobe života a fungovania mesta, ktorými viete nejednu nepríjemnosť negovať, respektíve aspoň zmierniť. Rapídny pokles teploty môže vyústiť do omrzlín a tie zas do amputácií, po ktorých budete mať na krku bremená v podobe neschopných ľudí. Ak sa však o nich dostatočne postaráte, prípadne im nebodaj zabezpečíte umelé končatiny, budú vám vďační, uvidia vašu snahu a ako bonus získate zdravých pracovníkov. Otázkou ale je, či si takúto ochotu a súcit môžete v danej situácii dovoliť a čo vás to bude stáť do budúcna. Takýmto a podobným situáciám budete čeliť na dennom poriadku a bude na vás, či a ako dovediete vašich ľudí do konca, respektíve začiatku nového sveta, no hlavne koľko z ľudskosti a morálky v priebehu stratíte a či to vôbec bude stáť za to. Ako hovorí známe príslovie, „prežívanie nie je život” a tu to bude platiť stonásobne.

Naše hodnotenie

Atmosféra Frostpunku je vlastne pointou celej hry. V ústrety neľudským podmienkam a koncu sveta musíte na dennej báze robiť rozhodnutia, ktoré ovplyvnia skoro každý aspekt vášho mesta, no hlavne ľudí v ňom. Morálka, ľudskosť, zúfalstvo a prežitie budú len časťou vašej zodpovednosti - pri nich sa to len začína. Od vybudovania efektívneho a sebestačného mesta až po vedenie ľudí, potrebovať budete ako strategické, tak aj líderské myslenie. Najpodstatnejšie však bude medzi nimi nájsť tú správnu rovnováhu. Podmienky, bohužiaľ, nie sú ani zďaleka ideálne a zodpovedať tomu budú aj vaše možnosti, a o tom presne Frostpunk je. Neexistuje dobrá možnosť, len niekoľko zlých a horších. Je len na vás, ako s nimi naložíte.

Klady

  • skvelá atmosféra
  • vyrozprávanie príbehu vlastným spôsobom
  • ťažké morálne rozhodnutia
  • hrateľnosť

Zápory

  • mierna repetitívnosť
  • malá variácia budov

Informácie o hre

Frostpunk

Frostpunk 2019

V kompletne zamrznutom svete ľudia vytvoria parou poháňanú technológiu pre odpor chladu. Vládca mesta sa musí starať o obyvateľov a infraštruktúru mesta.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Survival stratégia
  • Výrobca: 11 Bit Studios
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk