RECENZIA: eFOOTBALL PES 2020 - Najlepší futbal s jedným ale...

RECENZIA: eFOOTBALL PES 2020 - Najlepší futbal s jedným ale...

 

Na začiatok vyjadrím údiv z mena nového ročníka futbalovej simulácie od Konami. eFootball Pro Evolution Soccer. Naozaj? Fakt je potrebné mať v názve dvakrát slovo futbal?

Ale k veci, eFootball PES 2020 je výborný titul, ktorý ponúka realistickejšie poňatie futbalu ako konkurenčná FIFA. Tešiť sa môžete na pomalší, plynulejší, taktickejší a menej skriptovaný zážitok. Vývojári sľubovali v tomto ročníku viacero noviniek a prezentovali ich už v demoverzii, hoci niektoré nakoniec vzali späť. Ide najmä o dribling, na ktorý bol v deme podľa časti fanúšikov kladený priveľký dôraz, a tak to tvorcovia radšej trochu „nerfli”.

Predovšetkým si musíte zvyknúť, že ako je to aj v skutočnom futbale, hráči budú robiť chyby. Je jedno, či ide o Barcelonu alebo anglického druholigistu, nikto nie je neomylný. Nie každá hlavička skončí tam, kde chcete, streľba, prihrávky či centrovanie z otočky sú riskantné a hráči dokážu pod tlakom pokaziť aj inak jednoduchú prihrávku, čo môže razom skomplikovať vašu situáciu. PES 2020 je jednoducho nevyspytateľný - ako naozajstný futbal.

Omnoho väčšiu rolu tak hrá správne načasovanie prihrávky, obranného zákroku či zvolenie správneho typu strely. Keď sa však všetko podarí v útoku tak, ako chcete (a pridá sa k tomu aj kúsok športového šťastia), o to je strelenie gólu väčšia satisfakcia. Každý zápas je z tohto pohľadu unikátny a pocit, že toto som už niekde videl, bude naozaj ojedinelý. Dôležitá je aj taktika, čiže rozostavenie hráčov, defenzívne nastavenia a v niektorých prípadoch aj správne striedanie.

PES sa vždy chválil aj spracovaním futbalových hviezd. Tie si na ihrisku všimnete vždy a správajú sa väčšinou tak, ako aj ich reálne predlohy. Súčasné megahviezdy Lionela Messiho a Cristiana Ronalda, ale aj brazílskeho loptového mága Ronaldinha jednoducho spoznáte vždy.

Zatiaľ som iba chválil, no musím upozorniť, že hra rozhodne potrebuje doladiť. Samozrejme, nie všetky góly, ktoré vo futbale padnú, sú ako sóla od Messiho cez polovicu ihriska, v PES 2020 však občas hrá náhoda oveľa väčšiu úlohu, ako by asi mala. Po niekoľkých zápasoch sa mi o náhodných odrážaniach lopty až do mojej siete hádam aj snívalo. Veľmi nadšený som nebol ani z rozhodcov, ktorých verdikty pôsobili dosť náhodne.

A zatiaľ čo väčšinu času pôsobí futbal realistickejšie ako jeho náprotivok od EA, umelá inteligencia hráčov vie skomplikovať situáciu. Nič nepoteší viac, keď sa súper ženie do protiútoku, vy už pár sekúnd vidíte, kam bude lopta smerovať, no vaši hráči utekajú opačným smerom a môžete sa aj roztrhnúť a kolmici do voľného priestoru nezabránite. Vylepšiť by si zaslúžili aj animácie a umelá inteligencia brankárov. Niekoľko gólov som dostal po situáciách, v ktorých by brankár mal loptu zo vzduchu brať bez problémov. Ako iste tušíte, nebolo to tak.

V herných módoch nastal maličký posun, hoci nič extra nové nepribudlo. Na výber máte klasický offline či online zápas, kartičkový mód, kariéru jedného hráča a manažérsky režim Master League, ktorý je ťažiskom offline zábavy. Práve on sa dočkal najväčších noviniek. Zvoliť si môžete napríklad legendárneho trénera ako je Johan Cruyff či Diego Maradona, pribudli aj cutscény či menšie RPG prvky v odpovedaní na otázky novinárov a podobne. Reálnejšie pôsobia aj prestupy a frekvencia zranení vašich hráčov.

Všetko sú to však len maličkosti, režimy ako MyClub či Become a Legend sa takmer vôbec nezmenili a musím vývojárov pokarhať, že by to už chcelo trochu viac odvahy a invencie, pretože na konkurenciu znovu strácajú. Vo FIFE sú jednoducho všetky dôležité módy spracované lepšie.

Konami stráca aj v ďalšom dôležitom bode. Zatiaľ čo FIFA každý rok láka aj kartičkovým módom Ultimate Team, MyClub vo futbalovom simulátore od japonskej spoločnosti je veľmi chudobným príbuzným. Navyše vyzerá neskutočne nelákavo, čo je v prípade režimu, kde polovicu času strávite v menu, naozaj problémom. Nováčikom taktiež hodnú chvíľu potrvá, kým sa zorientujú napríklad v systéme získavania hráčov prostredníctvom skautov a agentov. Navigácia totiž nepatrí medzi tie intuitívnejšie.

Na druhej strane, Konami musím pochváliť za to, že na rozdiel od EA či 2K v basketbale nám mikrotransakcie nepchá do ksichtov na každom kroku. Áno, aj tu máte možnosť zakúpiť si hernú menu za reálne peniaze, no slušný tím sa dá vyskladať aj bez toho. Online zápasy prebiehali bez problémov a v single-playerových zápasoch či turnajoch si na svoje prídu aj hráči, ktorí by radi prevetrali svoje kartičkové tímy, no zápolenia s ľuďmi ich nelákajú.

PES 2020 vás opäť privíta nevábnym hlavným menu a celkovým používateľským prostredím, ktoré vyzerá, ako by sa tvorcovia pokúšali preniesť rozhranie z PS2 do dnešnej doby. Je to v ostrom kontraste s tým, ako sa prezentuje zvyšok hry. Rozhodne si totiž dáva záležať na rôznych detailoch, ako je predzápasový nástup a podobné maličkosti.

Nehovoriac o tom, že graficky ide o veľmi podarenú záležitosť, a to aj na obyčajnej PS4. Ku kvalitným veciam môžeme pripočítať aj pohodový soundtrack. Z licencovaných tímov následne potešia giganti ako Manchester United, Arsenal, Juventus, FC Barcelona či Bayern Mníchov, pričom zvyšok si môžete celkom intuitívne stiahnuť od fanúšikov, ktorí sa tomu budú istotne venovať.

Naše hodnotenie

Aký je teda v prípade eFootball PES 2020 verdikt? Nuž, čo sa týka samotného futbalu, klobúk dolu, tam sa ešte konkurencia má čo učiť, hoci kto vie, možno sa FIFA 20 posunie dopredu aj v tomto ohľade. Dôležitými faktormi v prípade toho, či sa človek vráti alebo nevráti k hre, sú však aj celkové herné prostredie a módy, a v tomto PES opäť raz stráca. A tak to vyzerá, že sa znovu budete musieť rozhodnúť medzi lepším futbalom a trvanlivejšou hrou.

Klady

 • hrateľnosť
 • grafika
 • atmosféra jednotlivých zápasov
 • malé vylepšenia

Zápory

 • používateľské prostredie
 • herné módy
 • množstvo malých chýb

Informácie o hre

eFootball PES 2020

eFootball PES 2020 2019

 

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: športová simulácia
 • Výrobca: PES Productions
 • Vydavateľ: Konami
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kon-Tiki

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk