Assassin's Creed Odyssey - Recenzia

Assassin's Creed Odyssey - Recenzia

 

Séria Assassin's Creed sa opäť raz presúva do nového obdobia a lokácie. Tento rok ňou bude slávna Sparta, ktorú asi väčšina z nás pozná vďaka Leonidovi a jeho slávnym 300 bojovníkom, kde sa príbeh Odyssey aj začína. Čo si pre nás Ubisoft pripravil tentokrát?

Assassin's Creed sa za roky jeho vydania v podstate stal akoby novým Call of Duty. Rok čo rok, hoci s občasnou pauzou, hráči na celom svete dostanú nový diel, no nikdy od neho nič extra nečakajú. V princípe si proste len ideme zahrať nový diel celkom fajn blockbustera, ktorý väčšinou nijak neprekvapí, no ani neublíži. Ubisoft si tento fakt pravdepodobne uvedomuje a tak už prí Origins začal so sériou robiť nové veci a otočil ju viac RPG smerom, čo bol jednoznačne krok vpred k rôznorodosti a novým veciam v hre, ktoré ju podstatným štýlom oživili.

Séria ako taká síce už so svojím názvom „Assassin's Creed” nemá spoločné skoro nič, no to je zas na inú tému. Inak na tom nie je ani Odyssey a aj keď ide jednoznačne o jeden z najlepších dielov, žiadnych asasínov v ňom nehľadajte a ani nečakajte.

Príbeh Odyssey začína presne tam , kde by ste pri mene Sparta mohli očakávať. Píše sa rok 480 BC a gréckemu svetu hrozí najväčšia hrozba, akej kedy musel čeliť - invázia Xerxesa a Peržanov pod jeho velením. Sila Grécka je síce masívna, no je sužované politickými hádkami a neschopnosťou jednotlivých štátov jednať ako celok, a tak sa na obranu svojho domovu postavil Leonidas a jeho legendárnych 300 bojovníkov, ktorí hrdinsky padnú v Termopylskom priesmyku. Leonidas ale vedel, že jeho smrť vzbudí hnev a hrdinskosť v srdciach Grékov, ktorí sa po jeho hrdinskej smrti zmobilizujú a odvrátia perzskú hrozbu.

O niekoľko desiatok rokov neskôr sa ocitáte v koži priameho potomka Leonida, ktorým je buď Alexios alebo Kassandra - podľa toho, ktorého zo súrodencov si vyberiete. Leonidas bol totiž váš starý otec. Sparťanské zákony a výchova ale boli vždy tvrdé a ako obeť pre úspech vojny je rozhodnuté, že jeden zo súrodencov bude obetovaný bohom. Nešťastnou nehodou spadnú z útesu obaja, no akoby zázrakom prežijete, aj keď ste nemali.

Všetci si myslia, že ste v osudnú noc zahynuli. Ujme sa vás obchodník ďaleko od Sparty, ktorý z vás spraví žoldniera, ktorý zmení osud Grécka. Tu sa začína vaša cesta za odhalením pravdy, pomstou a omnoho viac.

Sparta, Atény, Atlantída a oveľa viac...

Ak ste si mysleli, že svet Origins bol obrovský, tak ste nevideli ten v Odyssey. Pravdupovediac mi to miestami prišlo až šialene prehnané. Svet je naozaj gigantický a keďže ide o prímorské Grécko, veľká časť sa skladá z množstva malých ostrovov, medzi ktorými je pohyb naozaj frustrujúci. O to viac, keď sa v rámci jedného questu musíte presúvať medzi niekoľkými. Keď napríklad uprostred ostrova dostanete úlohu ísť zabiť niekoho na inom ostrove, tak 85% času strávite tým, že hľadáte najbližší prístav, kde si privoláte loď, potom sa plavíte k ostrovu, kde hľadáte miesto na zakotvenie, bežíte k cieľu niekde opäť v strede ostrova a potom naspäť odovzdať quest.

Je to často otravné a frustrujúce, keďže namiesto úlohy reálne robíte niečo úplne iné a všetky nahrávania a presuny trvajú naozaj veľmi dlho. A aj keď náhodou na niektorom z ostrovov máte odkrytý synchronizačný bod, na ktorý sa viete teleportovať, nie je to o nič príjemnejšie a presuny medzi ostrovmi sa tak stanú naozaj otravné. A to nehovorím o tom, keď vás počas cesty päťkrát napadnú piráti alebo iní nepriatelia, prípadne ešte zničia vašu loď a začínate od znova niekde totálne v...

Grécko opäť ukrýva veľa tajomstiev a mysterióznych miest, rovnako ako to bolo aj v Origins. Objavovania a skúmania tak budete mať vyše hlavy, pričom svet a mytológia starovekého Grécka a jeho bohov tomu dodávajú tú správnu atmosféru. Pridajte k tomu ešte element Prvej civilizácie a jej tajomstiev, Atlantídu a o zábavu v hernom svete máte postarané na podstatne viac, ako ponúka samotná príbehová línia.

Okrem masívneho sveta ale hra prichádza s niekoľkými novinkami a zmenami. RPG systém z Origins ostal viac-menej podobný, rovnako ako aj systém odomykania schopností a samotný bojový systém, čo je vlastne dobré, lebo im sa nedalo veľmi veľa vytknúť. Jediné negatívum je snáď to, že miestami aj základní nepriatelia nám pripadali ako „bullet sponge”, kde do nich nekonečne rúbete spamovaním rovnakého útoku dookola a dookola, až pokiaľ nezomrú. Zbraniam by sa hodilo viac variácií útokov, čo je irónia keďže nepriatelia s rovnakými zbraňami majú viac rôznych útokov ako vy.

Keďže ide o prímorské Grécko, k hraniu neodmysliteľne patrí aj morská sekcia, čo znamená plavbu a súboje na mori s vašou loďou. Tu sa udialo podstatne viac zmien a aj keď základný systém boja ostal nezmenený, trochu sa zmenilo vylepšovanie a upravovanie lode samotnej. Novinkou je, že si na lodi viete určovať kapitánov, ktorých naverbujete v hernom svete spomedzi radov žoldnierov, ktorých musíte najprv poraziť. Tí vás po celom svete naháňajú počas celej hry, keďže je na vašu hlavu vypísaná odmena. Po tom, čo ich premôžete, ich môžete pridať k svojej posádke, kde okrem toho, že vašej lodi budú poskytovať pomerne silné pasívne bonusy, budú vám výrazne pomáhať aj počas nalodenia na iné lode.

Grécka vojna, žoldnieri a váš osud…

Hra je tentokrát rozdelená do troch častí. Všetky tri spolu síce súvisia, no samostatne tvoria vlastné príbehové celky, ktoré dokopy tvoria titul ako taký. Hlavná príbehová línia vás oboznámi s gréckou vojnou a prevedie cez všetky kúty Grécka od maličkého a nepodstatného ostrova, kde ste vyrastali, cez Korint, Atény, množstvo ostrovov až do domovskej Sparty, zatiaľ čo sa snažíte zistiť informáciu o vašej rodine a odhaliť tajomstvo, ktoré sa ukrýva vo vašej a Leonidovej krvi, ktorú ste zdedili.

Druhou líniou sú žoldnieri, okolo ktorých sa bude točiť skoro všetko. Keďže aj vy ste jedným z nich, nie je žiadne prekvapenie, že medzi vami panuje rivalita a postupom času, ako budete odkrývať tajomstvá a narušíte nejeden plán tajomnej organizácie, bude na vašu hlavu vypísaná odmena a ostatní vás budú loviť po celom svete – ako na súši, tak aj na mori. Či sa ich už rozhodnete zabiť alebo najať do svojej posádky, to bude na vás. Pripravte sa však ako na najťažšie súboje, tak aj najlepšie odmeny. Dávajte si ale pozor hlavne na ich výskyt počas misií a iných bojov, keďže sa môžu ukázať hocikedy aj vo väčšom počte a robiť nemalé problémy. Neraz sa mi stalo, že počas infiltrácie pevnosti plnej vojakov a kapitánov si po mňa prišli rovno naraz traja žoldnieri a musel som oblasť radšej opustiť, lebo bojovať proti celej pevnosti a ešte aj proti ním nie je naozaj nič príjemné - hlavne ak má každý vojak aj luk a naraz po vás strieľa dvadsať nepriateľov z hradieb jedovaté šípy.

Tretia a asi najpodstatnejšia línia celého príbehu sa týka tajomnej organizácie, o ktorej sa dozviete počas hrania až o niečo neskôr, no časom zistíte, že stojí za skoro všetkým, čo sa okolo vás deje. Línia je úzko spätá so samotným príbehom a často sa prelínajú a dopĺňajú, no ako taká pokračuje ďalej aj po dohraní kampane. Veľa o nej nepoviem, keďže ide o najzaujímavejšiu časť a bude lepšie, ak si jej tajomstvá odkryjete sami, no máte pred sebou množstvo práce.

Ako si Odyssey ale vedie po technickej stránke? Ak ste hrali Origins, budete sa v Grécku cítiť ako doma. Grafická stránka, ovládanie či technické aspekty sa skoro vôbec nezmenili a ak áno, tak len minimálne. Rozdielom je hádam len to, že tento raz viete liezť oproti iným dielom naozaj po všetkom (aj po na oko úplne plochých stenách). To ale vytvára často problémy a počas hrania Odyssey som zažil podstatne viac bugov ako hocikedy predtým. Nebolo to v princípe nič strašné, no zbytočné úmrtia vďaka takej chybe nikdy nepotešia a už vôbec nie, keď vás vrátia o dosť dozadu. Vyzdvihnúť ale treba zvukovú stránku, ktorá bola v sérii vždy skvelá a inak to nie je ani v tomto prípade. Soundtrack skvelo doplňuje jednotlivé časti hry. Či už sa práve bijete, bojujete na mori alebo len objavujete krásy Grécka, celé to dopĺňa skvelý podmaz.

Naše hodnotenie

Assassins Creed Odyssey je presne to, čo by ste od neho mohli čakať a pravdepodobne ešte viac. Skvelá atmosféra gréckeho sveta a jeho mytológie sadla do série ako vyšitá a ak k tomu ešte pridáte tajomnú Prvú civilizáciu, tajný spolok snažiaci sa ovládnuť svet a legendu o Leonidovi, máte o zábavu na dlhé hodiny postarané. Skvelo spracovaný RPG a žoldnier systém tomu všetkému pridávajú ten pravý pocit starovekého Grécka a jeho hrdinov. Jediné, čo sa dá hre vytknúť, sú asi miestami nudné boje, kde dookola iba rúbete a rúbete rovnakými útokmi do nepriateľov s abnormálnym množstvom života - tu by sa zišla možno väčšia variácia kombo útokov - a miestami neskutočne zdĺhavé cestovanie a premiestňovanie sa na obrovskej a rozsiahlej mape. Na to si ale časom zvyknete a čím viac sa do titulu ponoríte, tým viac budete chcieť odkrývať viac a viac zo sveta, ktorý vám Odyssey ponúkne.

Klady

  • prostredie Grécka
  • nové herné a príbehové mechaniky
  • obrovský svet

Zápory

  • bojový systém
  • menšie bugy
  • fetch questy

Informácie o hre

Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey 2018

Odsúdený na smrť vlastnou rodinou sa vydávate na cestu, na ktorej sa zo žoldnierskeho vyvrheľa stanete legendárnym gréckym hrdinom a odhalíte tajomstvá z vašej minulosti.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Akčné RPG
  • Výrobca: Ubisoft
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk