Metal Gear Survive - Recenzia

Metal Gear Survive - Recenzia

 

Sériu Metal Gear netreba nikomu predstavovať. Bola pri zrode hernej scény a jej sláva a popularita odvtedy len narastali. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je jej budúcnosť otázna a o to viac boli ľudia pri vydaní Survive skeptickí. Ako to celé dopadlo?

Metal Gear je jedna zo sérií, ktorej meno so sebou nesie rokmi overenú kvalitu a každý diel prináša jedinečný zážitok. Po nedávnej afére Konami a Hidea Kojimu, otca celej série, je ale budúcnosť značky vo hviezdach. Celej skutočnosti nenapomáha ani Konami samotné, voči ktorému sa hráči za postoj k sérii a Hideovi búria a v podstate Metal Gear Survive od jeho ohlásenia bojkotovali. Je jasné, že Survive sa vymyká štandardom série Metal Gear a to nielen tým, že je to v podstate multiplayerový titul, ale aj prvá Metal Gear hra, na ktorej nepracoval Hideo a nesúvisí so sériou samotnou.

Po tom, čo je hráč na začiatku teleportovaný gigantickou čiernou dierou a zbaví sa niekoľkých úvodných zombíkov, na um vám príde jediná otázka: „Čo by na toto povedal Hideo Kojima?”. Metal Gear bol síce známy svojím šialene komplikovaným príbehom, zápletkami a neraz uletenými zvratmi, ale nie je toto už príliš veľa? Jednoznačne je to však niečo nové, čo sme ešte v sérii nevideli.

Aj keď sme si hru mali možnosť zahrať niekoľkokrát pred vydaním a od ohlásenia sa hovorilo ako o co-op titule, vývojári stále dávali veľký dôraz aj na singleplayerovú stránku. Čaká na vás niekoľko príbehových postáv, cutscény a pomerne slušný lore - proste všetko, čo k dobrej hre pre jedného hráča patrí. Každý, kto mal rád Phantom Pain, si nepochybne nájde v Survive množstvo vecí, ktoré budú blízke jeho srdcu. Rozhodnutie Konami využiť engine Metal Gear Solid V (MGS V) bolo pravdepodobne jedno z najlepších, ktoré mohli urobiť, a v neposlednom rade im to uľahčilo aj vývoj, keďže na drzovku použili celé časti sveta, mechanizmov a zdroje originálu. Ak ste boli horlivými hráčmi Phantom Pain, v niektorých lokalitách Survivu budete zažívať kvalitné déjà vu.

Kampaň Survive sa rozvíja okolo preskúmavania úplne nového sveta, kde ste boli prenesený čiernou dierou. Explorácia samotná ale musí byť, samozrejme, niečím hnaná, a tým sú tu dve veci. Suroviny, ktoré potrebujete na prežitie a budovanie ako seba, tak aj vašej základne, a pamäťové dosky, ktoré vás v princípe posúvajú v príbehu. Všetko ale, samozrejme, nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá a vaša výprava neobnáša len skúmanie okolia a terénu. Na každom rohu na vás číhajú nebezpeční nemŕtvi. Najprv natrafíte na pomalých a pomerne ľahko zvládnuteľných , no postupne sa to bude meniť a s narastajúcou obťažnosťou vašich nepriateľov tomu budete musieť prispôsobovať aj svoj arzenál a štýl hrania. Základný rozdiel medzi vašimi skúsenosťami s MGS V a Survive ale je, že tentokrát začínate doslova na mizine a bez akejkoľvek výbavy. Hráči, ktorí preferujú zbrane na diaľku, budú v začiatočných fázach trpieť, pretože ich verným priateľom budú bejzbalové pálky či páčidlo. Svoj prvý luk si zaobstaráte po dobrých desiatich hodinách. Hra je naozaj nastavená proti hráčovi a tak by to aj v titule, ktorý nesie názov Survive, malo byť. Neskôr sa, samozrejme, dostanete k parádnym kúskom, niektorým až bizarným, no tie budú často náročné na výrobu a udržanie v dobrom stave či naplnené muníciou, ktorá je v hre veľkým problémom.

Aj keď práve neplníte žiadne misie, budete si musieť zaistiť pravidelný prísun materiálov a surovín, ktoré budú nevyhnutné na všetko, čo v hre robíte. Počnúc lovením zvierat na jedlo, pokračujúc zbieraním vody a končiac nachádzaním ako bežných materiálov ako železo, tak aj vzácnych ako elektronika, oplatí sa zastaviť a vyzbierať naozaj všetko. Začiatky sú naozaj ťažké a ak sa vydáte na expedíciu nepripravený, môže to veľmi ľahko a nečakane viesť k jej koncu. Checkpointy v podstate neexistujú a ak zomriete, vrátite sa do bodu, keď ste naposledy opustili základňu a, samozrejme, bez všetkého, čo ste predtým nazbierali. Každá smrť je skutočne frustrujúca a vnáša do vás strach, ktorý vás donúti si každé rozhodnutie dvakrát premyslieť.

Jedným zo základných mechanizmov, s ktorými sa budete musieť dennodenne vysporiadať, je environmentálna anomália nazvaná Dust. Ide v podstate o masívnu a konštantnú piesočnú búrku, v ktorej nemáte k dispozícii kompas, minimapu a ani na normálnej mape nevidíte svoju aktuálnu polohu. Okrem toho je v nej masívne obmedzená viditeľnosť, keďže vidíte len pár metrov pred seba. Práve tu ale budete tráviť najviac svojho času, kedže sa tu odohráva väčšina príbehu, nachádzajú najlepšie veci a pokrýva skoro celý svet. Tu sa skutočne ukáže, ako dobre sa viete orientovať s minimálnou pomocou. Niekoľkokrát tu nájdete aj interiérové ruiny, ktoré sú slabo osvetlené a zvuky v nich vás z masívneho otvoreného sveta prenesú do stresujúcej hororovej hry, kde nebezpečenstvo číha za každými dverami či škatuľou. Tieto okamihy ponúkajú v porovnaní s otvoreným svetom príjemnú zmenu a sú výborným oživením celej hrateľnosti.

Survive jednoznačne pokračuje v mene Phantom Pain, kde je hrateľnosť na prvom mieste. Hrá sa minimálne rovnako dobre ako originál a pridáva k tomu more prvkov, ktoré ju oživujú smermi, aké sme si v MGS nikdy ani nemohli predstaviť. Každý deň a týždeň na vás čakajú špeciálne misie, za ktorých splnenie získavate naozaj lákavé odmeny, nehovoriac o unikátnych modifikátoroch a bossoch, ktoré tieto misie sprevádzajú a robia ich tak skvelým spestrením každodennej rutiny a farmenia materiálov. Vízia hrania multiplayerových zápasov je o to lákavejšia, že v nich získate tie najlepšie zbrane, výbavu a iné vychytávky, k akým sa v hre viete dostať. Okrem toho sú naozaj zábavne a hranie s ostatnými hráčmi vnáša do titulu ďalšiu rozmanitosť a more zábavy spojené so skvelou hrateľnosťou. Ak náhodou začnete mať v sólo hre problémy, odporúčam zahranie si niekoľkých zápasov v kooperácii, ktoré vám zaručene pomôže.

Metal Gear Survive jednoznačne neťahá v survival žánri za kratší koniec, práve naopak. Skvelá hrateľnosť spojená s nečakane dobrým príbehom a zábavným multiplayerom prináša do sveta Metal Gear niečo úplne nové, na čom sa dá jednoznačne ďalej stavať. Hra, samozrejme, má svoje muchy, no tie sa skôr týkajú menších vecí a „quality of life” drobností, ktoré by sa dali opraviť menšími patchami. Faktom ale je, že štúdio hru podporuje aj po vydaní a už do nej vyšiel aj ďalší obsah zadarmo. Konami takisto tvrdí, že do Survive plánuje pravidelne pridávať viac obsahu.

Celkový dojem kazia hádam len dosť nekalé ťahy Konami, ktorými chce z ľudí vytiahnuť čo najviac peňazí. Mikrotransakcie sa dajú robiť rozumne, no v tomto prípade to vydavateľ naozaj prehnal - napríklad si musíte priplatiť desať dolárov za viac slotov na uloženie hry. Niektoré misie taktiež môžete hrať len jednu vlnu za deň a urýchliť to, samozrejme, môžete za reálne peniaze. Ak si zvolíte neplatenie, budete túto jednu misiu hrať po jednej vlne až tri dni.

Naše hodnotenie

Ak ste patrili medzi tých, ktorí Survive odsudzovali len z princípu, robili ste veľkú chybu. Predstavte si naozaj premyslenú survival hru prevedenú v skvelom svete a s hrateľnosťou Phantom Pain. Myslím, že nemáte veľmi nad čím rozmýšľať a ak máte radi tento žáner, Survive vám zaručí desiatky hodín zábavy. Síce nejde o Kojimov Metal Gear, to ale nemení nič na tom, že je to skutočne dobrá hra. Áno, sprevádza ju vlna kritiky za mikrotransakcie a niektoré nepríliš košér politické rozhodnutia, no na zábave, ktorú si užijete, to nič neuberá.

Klady

  • skvelá hrateľnosť
  • bojový systém
  • CO-OP

Zápory

  • vyrábanie
  • veľa farmenia/grindu
  • mikrotransakcie

Informácie o hre

Metal Gear Survive

Metal Gear Survive 2018

Metal Gear Survive je spin-off slávnej značky, v ktorej bojujete proti hordám zombíkov všetkých možných tvarov a veľkostí. Máte len jednu úlohu – prežiť v tomto alternatívnom svete čo najdlhšie.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Survival RPG
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kontiki

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk