Gravity Rush 2 – Druhý pohľad

Gravity Rush 2 – Druhý pohľad

 

Braňo to hre Gravity Rush 2 v jeho recenzii poriadne natrel! A hoci s ním v niektorých názoroch súhlasím, pokúsil som sa na hru pozrieť objektívnejšie.

Gravity Rush je iná hra. To treba zdôrazniť hneď v úvode recenzie. Platilo to o prvej hre a platí to aj o druhej, ktorá sa hrateľnosťou od jednotky až tak veľmi neodlišuje. Prvá hra GravityRush bola akousi modlou pre majiteľov prenosnej konzoly PS Vita, pretože išlo o jednu z mála exkluzivít. Je zrejmé, že kvôli slabej podpore zo strany Sony sa hráči tešili akémukoľvek exkluzívnemu materiálu, a tak boli ochotní hre odpustiť prípadné nedostatky.

Hru Gravity Rush 1 som na Vite hral aj ja a dokázal som jej niektoré chybičky prepáčiť. Vytvoriť hru, ktorá umožňuje úplnú voľnosť bez obmedzení gravitácie je výzvou a spraviť pre ňu ideálne ovládanie je ešte ťažšou úlohou. Gravity Rush to zvládla na dvojku, popravde, bolo čo zlepšovať. Hra si však získala početný zástup fanúšikov. Pomohol tomu aj fakt, že na Vite vychádzalo celkovo veľa ázijských titulov, a to bol pre niekoho dostatočný dôvod na kúpu prenosnej konzoly.

Gravity Rush sa časom objavil v remasterovanej podobe aj na PS4 a pripravil si pôdu pre druhý diel. V oboch prípadoch bolo prijatie značne pozitívne, ale ako sú niektorí redaktori ochotní hre odpustiť nie úplne vybalansovanú hrateľnosť a s tým súvisiacu frustráciu, Braňo narovinu povedal, čo mu vadí.

Gravity Rush 2 je totižto presne ten typ hry, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte. Keďže sa na hru snažíme pozerať objektívne, treba pochváliť aj jej myšlienku a spracovanie. Audiovizuálna kvalita je výborná, a to napriek tomu, že sa dabing objavuje iba zriedkavo (aj to v japončine). Príbeh svoju úlohu plní dobre, a tak je rozhodujúcim aspektom iba hrateľnosť. Trúfam si tvrdiť, že žiadna iná hra sa svojím konceptom ku Gravity Rush nepribližuje.

Problémom GR2 je, že sa takmer nezmenila v porovnaní s jednotkou. Ovládanie ostalo takmer bez zmeny a stále nie je dokonalé. Čo nie je úplne pozitívna správa, pretože Gravity Rush je tým typom hry, ktorý vás privedie do frustrácie, a ak sa vám nebude dariť, budete nadávať na ovládanie i na herné mechanizmy. Faktom je, že niektoré aspekty dizajnu sú úplne šialené ako napr. ovládanie kamery nakláňaním gamepadu bolo pre mňa absolútne nepoužiteľné. Našťastie sa táto vlastnosť dala vypnúť.

Gravity Rush 2 si uvedomuje svoju unikátnosť a spočiatku kladie veľký dôraz na to, aby ste si osvojili základy ovládania: ako sa správne vznášať, prepínať gravitáciu a čo robiť v rôznych situáciách. Problémom je, a to platilo aj v jednotke, že v prípade frenetických bojov sa prejaví komplexnosť ovládania. Ťažko povedať, nakoľko je to zámer vývojárov, ako vytvoriť väčšiu výzvu, a nakoľko je problémom iba naša pohodlnosť, pretože sme zvyknutí na jednoduchšie ovládanie.

Gravity Rush 2 je najmä o lietaní, resp. hraní sa s navigáciou. Herný svet je väčší ako v jednotke a faktom zostáva, že misiám by pomohlo určité spestrenie. Hlavným nedostatkom sú však limity nie tak celkom ideálneho ovládania, ktoré sa začnú prejavovať v náročnejších bojoch. Obmedzenie toho, ako dlho môže byť Kat vo vzduchu mi nevadilo, ale tá diskotéka kamery s nie vždy poslušným ovládaním dokáže naštvať. Hoci možno sme len my nešikovní, ale potom nehovorte, že sme vás nevarovali.

Galéria

 

Naše hodnotenie

Gravity Rush 2 poteší fanúšikov prvého dielu. Ak ste jednotku nehrali, tak dvojka stojí za vyskúšanie, najmä ak hľadáte niečo naozaj unikátne. Hoci pozor, kvôli nie úplne bezchybnému ovládaniu môže byť hranie sa s gravitáciou niekedy zbytočne frustrujúce.

Klady

  • audiovizuálne spracovanie
  • veľkosť herného sveta
  • koncept hry nebude vyhovovať každému

Zápory

  • ovládanie nie je bez chýb
  • jednotvárna hrateľnosť
  • koncept hry nebude vyhovovať každému

Informácie o hre

Gravity Rush 2

Gravity Rush 2 2017

Kat a jej mačací kamarát sa vracajú vo veľkom štýle. Gravity Rush 2 bude rozsiahlejšia a vďaka výkonu PS4 tiež podstatne krajšia, než predchodca. Hry s gravitáciou tak dostanú nový rozmer, počet nepriateľov sa značne rozšíri a svet hry sa viac než 2,5x zväčší.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Akčná hra
  • Výrobca: SCE Japan Studio
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk