The Witness - Recenzia

The Witness - Recenzia

 

Tým z vás, ktorým meno Jonathan Blow nič nehovorí, pripomeniem, že je tvorcom videohier ako napríklad Braid, úspešnej puzzle hry, ktorá vo svete zbierala jedno pozitívne hodnotenie za druhým. Tento rok sa Jonathan Blow opäť zapíše do veľkej knihy tvorcov videohier so svojím posledným počinom, ktorý prichádza osem rokov po Braid – The Witness. The Witness by som prirovnal k hernej sérii Dark Souls. Možno sa pýtate, prečo porovnávam akčnú sériu Dark Souls s logickou hrou The Witness. Séria Dark Souls je známa svojou brutálnou náročnosťou a tým, že vás v ničom nedrží za ruku a necháva vás, aby ste sa poučili zo svojich chýb. Presne taká je The Witness. Hoci ide o logickú hru, dáva vám dostatočný priestor potrápiť sa s jej hlavolamami a konečný pocit pokorených výziev bude naozaj stáť za to.

The Witness sa odohráva na mystickom ostrove, na ktorom sa objavíte bez akéhokoľvek úvodu a bez hocakého kontextu. Hru hráte v prvej osobe a po prvých, veľmi stručných inštrukciách (napríklad, že jedným joystickom sa posúvate, druhým joystickom sa pozeráte okolo) narazíte na element, ktorý tvorí gro celej hry: logický hlavolam. Cieľ všetkých hlavolamov v The Witness je na prvý pohľad jednoduchý: guľôčku musíte dostať cez bludisko z bodu A do bodu B. Prvé hlavolamy sú pomerne jednoduché a naučíte sa základné koncepty hry. Tie sú však časom nahradené zložitejšími a budú tlačiť vaše intelektuálne schopnosti až na hranu vašich možností.
O tom, že žiadna séria hlavolamov nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať, sa presvedčíte pri riešení. Každá séria hlavolamov je unikátna v tom, že v nej figuruje pravidlo, ktoré ju odlišuje od ostatných. Hra vám v tomto smere nepomôže, takže pravidlo budete musieť odhaliť vy sami.

V hre je vyše 650 hlavolamov, preto sa nemusíte báť, že nebudete mať čo riešiť. Samozrejme, niektoré vám sadnú viac, niektoré menej a určite natrafíte aj na také, s ktorými si nebudete vedieť poradiť. Ak sa stretnete s takým, s ktorým nebudete vedieť pohnúť, môžete sa rozhodnúť ho odložiť a nechať si ho na neskôr. Nič vám nebude brániť nechať daný problém tak a posunúť sa ďalej po ostrove a riešiť iné hlavolamy. Dokonca vám tento prístup môže pomôcť tým, že sa inde naučíte nový koncept, ktorý budete môcť využiť v pôvodnom probléme. The Witness sa vám vo všeobecnosti nebude snažiť radiť a riešenie problémov ponechá na vás.

The Witness sa na prvý pohľad môže javiť ako kolekcia hádaniek, v ktorých sa snažíte dostať guľôčku z jedného bodu do druhého, no nie je to celkom tak. Od začiatku sa vynára nespočetné množstvo otázok ako napríklad: Kto vlastne som? Čo je to za ostrov a čo na ňom robím? Kto tam bol predo mnou a kto postavil všetky hlavolamy? The Witness vám v zodpovedaní nepomôže. Dej hry je zabalený do rúška tajomnosti a nebude vám predstavený priamo, ale naopak, hra vám bude poskytovať rôzne pomôcky vo forme audio nahrávok. Tie sú zdanlivo vytrhnuté z kontextu a obsahovo pôjde o najrozličnejšie texty, cez denníkové zápisky až po filozofické úvahy, čo poskytne priestor vašej fantázii. Inými slovami, váš dej závisí od toho, ktoré z nahrávok nájdete, v akom poradí si ich pustíte a predovšetkým, ako si ich vysvetlíte. Toto iste nepoteší hráčov, ktorí by preferovali priamo nastolený dej, ale ten nie je primárnou podstatou The Witness. Ide skôr o príjemnú alternatívu, ktorá opäť kladie dôraz na kreativitu samotného hráča.


Už od začiatku sa vám ostrov otvorí v celej svojej kráse a vy budete mať absolútnu slobodu v pohybe a v poradí, v ktorom budete hlavolamy riešiť. Pritom sa budete pohybovať po rôznych regiónoch ostrova. A tie sa veru oplatí prezrieť, pretože sú graficky nádherne spracované. Nájdete tam rôzne typy krajín od púští cez lúky, bariny až po zamrznuté hory a všetky vás ohromia tajomnou architektúrou. Neslúžia iba ako grafický doplnok, ale v mnohých prípadoch súvisia priamo so samotnými hlavolamami – opäť bude len na vás, ako rýchlo nájdete kľúč k riešeniu hlavolamov. V hre absentuje soundtrack a jediné zvuky, ktoré v hre figurujú, sú zvuky okolia a vašich krokov. Nič vám však nebráni pustiť si k lúšteniu vašu obľúbenú hudbu a spríjemniť si tak dlhé hodiny riešenia hlavolamov.

 

Naše hodnotenie

The Witness je Dark Souls logických hier. Pri hraní vás nebude držať za ruku, nebude vám nič zbytočne vysvetľovať a všetko prenechá na vás a váš intelekt. Porovnateľná je aj náročnosť obidvoch hier – The Witness začne zľahka, no náročnosť jednotlivých hlavolamov sa začne nemilosrdne dvíhať. Sloboda, ktorú vám hra ponúka je obdivuhodná – hlavolamy môžete riešiť v ľubovoľnom poradí, a keď sa na jednom zaseknete, môžete ho pokojne preskočiť a prejsť na iný. Variabilita hlavolamov je ohromujúca, avšak ich riešenie nie je prechádzka ružovou záhradou. Keď sa popasujete aj s tými najproblematickejšími hádankami, naplní vás pocit dobre odvedenej práce, ktorý rozhodne stojí za to.

Klady

  • náročné ale uspokojujúce
  • veľký otvorený svet
  • výborne spracované

Zápory

  • len pre vytrvalých
  • žiadne pomôcky zo strany hry

Informácie o hre

The Witness

The Witness 2016

The Witness pro PS4 je originální puzzle hra s herní dobou až 25 hodin. Hráči se ocitnou na menším ostrově plném nápaditých puzzlů, které se pyšní netradiční nápaditostí. Ostrov se skládá z několika různých prostředí a díky kompaktnosti je možné jej přejít během chvilky.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: puzzle
  • Výrobca: Thekla, Inc.
  • Distribútor v SR: CENEGA
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk