Gravity Rush Remastered - Recenzia

Gravity Rush Remastered - Recenzia

 

Titul Gravity Rush vyšiel v roku 2012 na PS Vitu a okamžite si okolo seba vybudoval kultové zastúpenie. Málokto vie, že Gravity Rush vzniklo v roku 2008 ako projekt pod názvom Gravité a malo byť pôvodne na PS3, čo by určite veľa fanúšikov len potešilo. Aj napriek kladným hodnoteniam, mnohí mali pocit, že je Gravity Rush nedocenenou hrou.

Nuž, vývojár Bluepoint Game, ktorý stál za remastrami, ako napríklad God of War či Metal Gear Solid, sa rozhodol, že nenechá Gravity Rush zapadnúť prachom a zremastrovali ho na PS4. A že ide o vydarený remaster! Hra ostala oproti svojmu originálu nezmenená, so všetkými kladmi, ale aj zápormi, no graficky je na PS4 na vysokej úrovni. Len málokedy si uvedomíte, že Gravity Rush bolo pôvodne koncipované na handheld a nie ako PS4 hra. Vďaka prekrásnej HD grafike sa Gravity Rush pozerá pri 1080p skoro ako anime rozprávka a nie ako videohra.

Opäť budete hrať za sympatickú blonďavú hrdinku Kat, ktorá sa prebudí v strede ulice a na nič sa nepamätá. Ulice mestečka Hekseville, kde sa dej odohráva, sú však pochmúrne, ľudia sú nešťastní. Nemožno sa im čudovať, keď ich mierumilovné mestečko trápia červie diery, ktoré sa otvoria, vtiahnu dnu nešťastníkov, ktorí sú nablízko aj s ich domami a zatvoria sa. Kat si nielenže nič nepamätá, ale nemá ani tušenie, čo sa vôbec deje. Od začiatku je však jasné, že nejakým spôsobom je do celej situácie zakomponovaná. Vedľa Kat sa zjaví aj magická mačka menom Dusty, ktorá ma srsť vo farbe vesmíru a vďaka nej má nadprirodzenú schopnosť manipulovať s gravitáciou.

Kat je naozaj charizmatická protagonistka. Hoci ju trápi strata pamäti, od začiatku využíva túto svoju nadľudskú schopnosť, aby pomáhala obyvateľom s ich problémami, hoci nie vždy sa stretne s vďakou. Napríklad už na začiatku hry zachráni chlapca pred vtiahnutím do červej diery, a pritom sa nechtiac rozpadne ich dom. Miesto vďaky je obvinená z toho, že dom zničila a miestni obyvatelia ju vyženú preč. Keďže nemá kam ísť, Kat sa skryje do kanálov a rozhodne sa spríjemniť si svoje nové prostredie tým, že zbiera odhodený nábytok a upravuje si svoju novú „izbu“ podľa svojich predstáv. Po takomto začiatku sa s hlavnou hrdinkou nedalo nesúcitiť a čím ďalej sa dej otvára, tým viac sa Kat vyvíja ako charizmatická, cieľavedomá postava so zmyslom pre humor a iróniu, ktorá sa však snaží ľuďom pomáhať aj napriek všetkým nespravodlivostiam, ktoré ju na ceste postihnú.

Schopnosť meniť gravitáciu je v hre kľúčová a väčšina akcie sa točí práve okolo nej. V praxi to využívate tak, že stlačením tlačidla R1 si vyberiete, ktorým smerom chcete, aby vás gravitácia priťahovala. Smer, ktorým sa chcete pohybovať, si vyberiete pohybovaním ovládača alebo joystickom. Potom stlačíte R1 ešte raz a pritiahnete sa tam, kam ste ovládačom namierili. Týmto spôsobom môžete lietať nad mestom či chodiť po stenách. Lietaním sa vám otvorí mesto vo svojej celej kráse a keď už raz opadne úžas z tejto schopnosti, už sa viac nebudete chcieť pohybovať obyčajným chodením a lietanie sa stane vašou druhou náturou. Lietať vo vzduchu však môžete iba chvíľku, dokým sa vám energia neminie, načo padnete na zem a budete musieť chvíľku počkať na jej dobitie.

V hre budete bojovať najčastejšie s Nevi, malými potvorami, ktoré sa ukážu vždy tam, kde sa objaví červia diera. Nikde nie je riadne vysvetlené, čo to Nevi sú a prečo na mesto útočia, každopádne si s nimi Kat musí poradiť a k tomu využije svoju úžasnú schopnosť. Iste, môžete využiť aj základné kopy či údery, ale omnoho účinejší je tzv. gravitačný kop, keď vzlietnete a necháte sa pritiahnuť k nepriateľovi či ďalšie špeciálne pohyby, ktoré v hre postupne odomknete. Príšerky Nevi prichádzajú v rôznych podobách a na každý typ treba zvoliť inú stratégiu. Tie slabšie padnú už po niekoľkých základných úderoch, iné majú citlivé body, ktoré budete musieť trafiť gravitačným kopom a iné zas budú mať ochrannú kôru, ktorej sa najprv budete musieť zbaviť. Osobitnými kapitolami sú potom bossovia, ktorí reprezentujú kombináciu všetkého. Vo všeobecnosti sa boj však točí okolo levitovania a triafania sa do citlivých bodov nepriateľov, a tak sa boje po chvíľke stanú monotónne.

Hra je dizajnovaná v japonskom anime štýle. Hoci japonského hovoreného dialógu je minimum, dej sa otvára prostredníctvom množstva kreslených scén. Graficky je hra nádherná a je radosť sa na ňu pozerať, hoci sú tu viditeľne prítomné dozvuky svojej handheldovej éry, ktoré sa odrážajú najmä v častých neprirodzených animáciách postáv. Mestečko Hekseville je veľké a plné života. Jeho zákutia budete okrem hlavnej dejovej línie objavovať prostredníctvom bočných misií. Tie sú jasne označené od hlavných misií, aby ste vedeli, kedy idete po hlavnej dejovej línie a kedy sa venujete bočným misiám. Za splnenie misií budete dostávať diamanty, ktoré potom budete môcť vrážať do vylepšenia svojich schopností. Preto sa popri hlavnej dejovej misie oplatí robiť aj tie bočné. Misiám, či už hlavým, alebo bočným, však chýba varieta. Keďže väčšina sa týka vašej schopnosti levitovať a meniť gravitáciu, záber misií je značne obmedzený a vo veľa prípadoch sa bude týkať nudných akcií ako napríklad niekam sa presunúť či niečo niekam zaniesť. Skutočnou motiváciou je tu dej, ktorý je celkom pestro prepracovaný.

Naše hodnotenie

Gravity Rush je vo všeobecnosti vydarený remaster. Najväčší posun je vidieť v prekrásnej grafike a hoci animácie sú nie vždy presvedčivé, Gravity Rush Remastered vyzerá na PS4 prekrásne. Hrateľnosť ostala rovnaká. Hoci sa obsah misií stane po čase repetitívnym, zaujimavý dej podaný v komiksovej a anime forme vás udrží pri obrazovkách. Veľkým paradoxom je aj skutočnosť, že hoci ide o remake z PS Vita, na PS4 sa hrá rovnako dobre. Aj napriek niektorým nedostatkom, ktoré boli prítomné už v PS Vita verzii, momentálne sa pripravuje Gravity Rush 2. Preto môžeme dúfať, že Gravity Rush Remastered je len malá ochutnávka toho, čo nás ešte len čaká. Pokiaľ vás hra bavila už vo svojej handheldovej verzii, alebo si chcete zahrať za charizmatickú hrdinku Kat po prvýkrát, tento remaster stojí za vyskúšanie.

Klady

 • Dej
 • Grafika
 • Inovatívny systém menenia gravitácie

Zápory

 • Repetitívne misie
 • Nudné boje
 • Neprirodzené animácie

Informácie o hre

Gravity Rush Remastered

Gravity Rush Remastered 2016

Mladé dievča Kat na začiatku hry stratí pamäť, ale pre zmenu získa schopnosť ovládať gravitáciu. Vďaka tomu sa stáva jedinou nádejou, ako zachrániť lietajúce mestečko Hekseville od zničenia tajomnými silami.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: adventúra
 • Výrobca: Bluepoint
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk