WRC 5 - Recenzia

WRC 5 - Recenzia

 

Na novú generáciu konzol, a konkrétne na PS4, už od jej vydania vyšlo niekoľko racingových hier, no milovníci jazdenia mimo asfaltových tratí si na svoj podiel pretekania museli počkať. Je tu ale nové WRC 5 a s ním slušná nádielka rally, na ktorú sme čakali.

Od vydania Playstation 4 trpí niekoľko herných žánrov neprítomnosťou hier a jedným z nich je aj poriadna rally hra. Do WRC 5 preto hráči, ktorí namiesto pevných asfaltových tratí a rýchlych športiakov prilepených k zemi preferujú krásu zvládania zákrut na nespevnených povrchoch vo vysokých rýchlostiach, vkladali veľké nádeje.

S novým vývojárskym štúdiom, ktoré sa chopilo série, Kylotonn, nebolo jasné, akým smerom sa bude séria uberať. Podľa názvu hry sa môže zdať, že ide o piaty diel v sérii, no nie je to vôbec pravda. Štúdio postavilo hru úplne od základov na novom engine a s úplne novým, obmeneným a čerstvým obsahom.

Jednou z najdôležitejších častí každej pretekárskej hry, predovšetkým u rally, je dobrá fyzika auta a tratí, no rovnako aj riadiaci model. Vývojári v štúdiu Kylotonn podľa môjho názoru spravili dobre, keď sa rozhodli nejsť do hardcorového štýlu rally, ktorý vás nechá draho zaplatiť za každú chybu, ale namiesto toho nechali hráčom trochu priestoru.

Hra a riadiaci model vám dovolia nejaké to šuchnutie či buchnutie a jazdiaci model, aj keď veľmi reálny a pripomínajúci rally, je založený skôr na mierne arkádových než simulátorových prvkoch. Či ste na asfaltovej časti preteku, na snehu či blate, vám hra poskytuje umelý pocit, že máte vozidlo pod kontrolou. Urobte malú chybu, možno sa z nej vďaka umiernenejším prvkom hry dostanete. Urobte hrubú chybu a pretek môžete reštartovať, lebo stratený čas už nedobehnete – tak ako by to malo naozaj pri rally byť.

Je trochu poľutovania hodné, že hra obsahuje aj simulačný mód a vypnutie riadiacich assitov, ktoré by si mohli zvoliť viac hardcore hráči rally hier, no tieto možnosti, bohužiaľ, neponúkajú skoro žiadnu badateľnú zmenu v riadení.

Kariérny mód bol vždy chrbtovou kosťou každej dobrej rally hry a ponúka rovnaký zážitok aj tu. Začínate v juniorskom J-WRC na Citroene DS 3 R3-MAX, ktorým sa prepracujete do WRC 2 a nakoniec do vytúženého WRC šampionátu. Ako v každej poriadnej WRC hre, ani tu nebudú medzi jednotlivými traťami chýbať rozdielne podmienky. Počasie, ako aj čas dňa a niektoré časti tratí, sa budú meniť a zaručia, že aj keď zákruty, ktoré budete musieť zdolávať, budú povedomé, budú pre nich platiť nové pravidlá. Ako beží jeden deň šampionátu za druhým, začne sa opotrebovanie prejavovať aj na vašom aute, no vaši mechanici majú iba 45 minút času počas jedného dňa, aby mohli opraviť to, čo je podľa vás najpodstatnejšie, a udržať auto v dobrom stave. Urobte príliš veľa chýb, ťuknite vaše auto na nesprávnych miestach a pokojne sa môže stať, že sa auto bude zrazu samo ťahať na jednu zo strán, riadiaca páka sa vám zasekne na jednom zo stupňov alebo sa pokyny vášho spolujazdca zmenia na statické bzučanie, ak sa vám podarí odpáliť elektroniku.

Je len škoda, že vývojári tento systém postupovania traťami nezaviedli aj do pretekov mimo kariéru, kedy si len proste chcete nesúťažne zajazdiť, no pri tom mať pravý rally zážitok. Online hranie ponúka naozaj len to najzákladnejšie, čo rally môže ponúknuť. Pretekanie proti „duchom“ ostatných hráčov, ktoré o niečo oživujú výzvy, kladúce podmienky ako nepovolená ručná brzda alebo chýbajúci spolujazdec.

Bohužiaľ si WRC 5 so sebou nesie aj malé vrece nepríjemností a technických problémov. Aj keď grafická stránka hry je pomerne pekná a na pretekársku hru dostačujúca, určite by neublížilo pretekať v ešte krajších prostrediach naplnených grafickou atmosférou. K plnému zážitku nepomáha ani nie veľmi stabilný problém, ktorý by aspoň pri úrovni grafického spracovanie mohol držať, ale nedrží. Zoznam ďalších menších nepríjemností, ktoré sa časom nakopia by mohol pokračovať, no nemá zmysel ich vymenúvať. Ide o prvú WRC hru na PS4 a nové štúdio v tomto obore WRC hráčom poskytlo aj so spojenými nepríjemnosťami veľmi solídnu a príjemnú hru, na ktorej základoch môžu ďalej stavať.

Naše hodnotenie

WRC 5 nie je možno rally hra, ktorú by si prial každý PS4 hráč, no je na svoje pomery veľmi príjemným vyplnením diery v tomto žánri. Pohodové hranie s príjemným herným modelom a fyzikou, fajn spracovanou kariérou a rôznorodosťou tratí, znepríjemňujú len problémy s frameratom a menšie otravnosti v hre, ktoré sa ale dajú prehliadnuť. Tak či onak, WRC je príjemným vstupom do rally scény na novej generácii konzol a keď už nič iné, kvalitne vyplní čas pri čakaní napríklad na Dirt 4.

Klady

 • Prijemný kariérny mód
 • Vyváženosť simulácie a arkády
 • Online výzvy

Zápory

 • Framerate
 • Množstvo malých bugov a glitchov
 • Málo online možností
 • Neprítomnosť možností pretekania v Quick Race móde

Informácie o hre

WRC 5

WRC 5 2016

Staňte sa šoférom rally v piatom ročníku hry WRC! V tejto licencovanej hre sa dočkáte svojich obľúbených šoférov a automobilov triedy WRC, WRC 2, WRC 3 a WRC Junior, novej grafiky a fyziky prehlbujúcej zážitok z jazdy.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Rally
 • Výrobca: Kylotonn
 • Distribútor v SR: COMGAD
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk