Star Wars Battlefront - Recenzia

Star Wars Battlefront - Recenzia

 

Star Wars je značkou, pri ktorej sa každému fanúšikovi napínajú uši čo i len o najmenšej zmienke o nejakom novom projekte. Dokážete si teda predstaviť, aký ošiaľ spustilo ohlásenie, že EA pracuje na Star Wars hre, ktorú bude robiť štúdio vyvíjajúce Battlefied hry? Prinieslo slávne štúdio Star Wars hru hodnú svojho mena?

Už od skorého ohlásenia Star Wars Battlefront sa vedelo, že nebude obsahovať žiadnu kampaň ani singleplayerovú zložku. Teda s výnimkou coop módu, ktorý, ak veľmi chcete, môžete hrať sami, ale je navrhnutý a najlepšie sa hrá vo dvoch.

Ako jedna z mála hier v dnešnej dobe ponúka Battlefront lokálny splitscreen multiplayer, v ktorom si môžete veľmi príjemne spracovaný coop mód vychutnať s vašimi priateľmi na gauči, miesto s vašimi známymi vo friendliste. Splitcreen ponúka hru pred dvoch hráčov na horizontálne rozdelenej obrazovke a je v ňom možné hrať všetky coop mapy a módy, ktoré sa v hre nachádzajú. Ako bonus si coop môžete pomocou funkcie Share Play zahrať aj s kamošom online, navyše, ktorý hru ani nevlastní. Stačí, že ho pozvete do PS4 party a virtuálne mu podáte svoj druhý konzolový ovládač. Už len samotná prítomnosť coop a ešte k tomu local splitcreen coopu by pre väčšinu hráčov bola dôvodom ku kúpe, no je toho ešte oveľa viac. Coop mód sa v Battlefronte delí na dve časti: Battles a Survival.

Každý z coop módov ponúka všetky dostupné mapy, no v hrateľnosti nachádzame výrazné rozdiely. V Survival coop móde budete sami, prípadne s partnerom. Čeliac vlnám nepriateľov, ktorí s každou novou vlnou naberajú na sile a výbave, sa budete snažiť ostať nažive. Battles súboje vám poskytnú unikátne zápasy za hrdinov Star Wars sveta (Princezná Leia, Luke, Darth Vader a iní) s cieľom získania 100 bodov pre výhru vášho tímu (2 body za každý potvrdený kill a 5 bodov za špeciálne jednotky).

O zábavu pre fanúšikov coop módu je teda dostatočne postarané, no hlavným lákadlom Battlefrontu je rozhodne competitive multiplayer.

Multiplayer Battlefrontu ponúka v podstate rovnakú škálu máp ako aj coop mód, no v ich plnej veľkosti. Z nepochopiteľného dôvodu je ale, bohužiaľ, na výber máp máličko, a tak dookola hráte na štyroch či piatich mapách, ku ktorým sa nedávno pridala ďalšia DLC-čková. Čo však multiplayer ukracuje na mapách, vynahradzuje na herných módoch. Tých je dostupných naozaj viac než požehnane. Od klasického Team Deathmatchu, cez Walker Assult, v ktorom sa rebeli bránia proti ťažkej ofenzíve Impéria a ich AT-AT, Dropzone, čo je v podstate conquest mód s jedným v intervaloch sa zjavujúcim bodom pre zabratie, až po výlučne vzdušné bitky, ktoré sú na rozdiel od Battlefield Air Supperiority naozaj zábavné. Nechýba ani mód, v ktorom sa hráči za obyčajných vojakov postavia jedinému alebo viacerým hrdinom, alebo si to môžete rozdať iba s hrdinami na oboch stranách. Možností herných módov je naozaj neúrekom a každý si nájde niečo pre seba.

S Battlefrontom je to však ako na horskej dráhe! Osobne ma najviac zarazilo absurdne nedostatočné množstvo výbavy, ktorú viete svojim rebelským či imperiálnym vojakom odomknúť. Spočítať kúsky výbavy viete doslovne skoro na dvoch rukách, keďže je v hre celkom 11 zbraní. Druhú časť tvoria Star Cards, čo sú v podstate vaše skilly, ktoré môžete používať neobmedzene, no po použití musíte počkať, kým sa obnovia. Na výber ich nie je tiež bohvieako veľa a všetci aj tak používajú len pár tých najlepších, lebo väčšina z nich je úplne zbytočná.
Najdrahšími odomykateľnými vecami sú, paradoxne, vizuálne skiny pre vašich vojakov. Menia jedine vzhľad vašej postavy a na ich odomknutie budete musieť nazbierať enormné množstvo creditov a dosiahnuť skoro maximálny level. DICE to s výbavou a unlock systémom naozaj prepísklo.

Chvalabohu nedostatok obsahu Battlefront vynahradzuje aspoň po technickej stránke. Nielenže sú všetky mapy skvelo nadizajnované, každá jedna pôsobí veľmi autenticky, ako vytrhnutá zo Star Wars filmov. Neodmysliteľne k tomu prispieva veľmi pekné grafické spracovanie, ktoré si drží úctyhodný framerate. O ešte lepšiu celkovú atmosféru sa okrem vizuálu stará aj zvukové prevedie. Či okolo vás lietajú laserové strely, započujete zapnutie svetelného meča, alebo dupanie monštruózneho AT-AT, budete si pripadať ako uprostred naozajstnej Star Wars bitky.

O niečo horšie je na tom samotný gameplay a combat systém. Aj keď je pravda, že streľba je veľmi prirodzená a plynulá, medzi zbraňami je ako tak poznať rozdiel, celý „gunplay“ je však veľmi primitívny. V Star Wars neexistujú zásobníky a náboje, a tak sa zbrane iba prehrievajú, čo sa vám môže stať iba ak ste naozaj veľmi nerozvážni. Každý trochu lepší FPS hráč zvládne streľbu za prvých pár minút či hodín. Je síce pravda, že som hru testoval najprv sám v coop zápasoch, no od prvých multiplayerových zápasov som sa umiestnil vždy v prvej trojke, a to aj keď som ešte ani poriadne nevedel, ako samotný mód, ktorý aktuálne hrám, funguje. Nehovoriac o tom, že som nepoznal mapy, čo svedčí o celkovej jednoduchosti. A vôbec by som sa nedivil keby sa viac hardcore hráči začali po čase rovnako ako ja nudiť.

Pick Ups sú rôzne bonusy od ovládania stíhačiek, cez špeciálne zbrane, či vežičky až po hranie za samotného hrdinu počas klasických multiplayerových zápasov. So zdvíhaním špeciálnej výbavy zo zeme nemám absolútne žiaden problém, ale aby hranie za jedného z troch hrdinov z každej strany záviselo na tom, kto ho na mape nájde a aktivuje, je absurdné. Hranie za hrdinov by malo byť jednoznačne odmenou, a to či už za body, zabitia alebo, najideálnejšie, za pomáhanie so splnením úloh v jednotlivých mapách, čo by viedlo hráčov k zaberaniu úloh, namiesto nekonečných prestreliek. Často sa tak stáva, že sa vaši spoluhráči namiesto plnenia úloh iba strieľajú a možno aj vyhrávajú, no nepriateľský tím plní úlohy a eventuálne aj tak vyhrá.

Naše hodnotenie

Star Wars Battlefront robí nespochybniteľne jednu vec na výbornú. Tak realisticky spracované Star Wars prostredie a atmosféru sme ešte nevideli. Počas hrania si naozaj pripadáte ako pri bitke o Hoth alebo Tatooine, a to nehovorím o tom, keď do bitky vtrhnete ako Luke Skywalker a začnete Impérium krájať svojím mečom. Battlefront síce neponúka kampaň, a zameriava sa tak hlavne na competitívny multiplayer, no na svoje si prídu aj coop hráči. Ak nie ste až takí nároční FPS hráči a máte radi Star Wars, je táto hra stvorená pre vás. Viac hardcore FPS hráčov ale pravdepodobne veľmi rýchlo omrzí prílišná jednoduchosť a málo herných možností, pri ktorých sa za neprítomnosti singleplayeru naskytá otázka, či je Battlefront hodný plnej ceny AAA titulu.

Klady

 • Level dizajn
 • Atmosféra Star Wars sveta
 • Coop/splitscreen
 • Množstvo módov

Zápory

 • Málo možností kustomizácie
 • Množstvo výbavy
 • „zdvíhanie“ hrdinov zo zeme
 • Množstvo máp

Informácie o hre

Star Wars Battlefront

Star Wars Battlefront 2015

Battlefront je multiplayerová akčná hra, v ktorej je možné sa prepínať medzi pohľadom prvej a tretej osoby. Čakajú vás rozsiahle pozemné boje až pre 40 hráčov a boje pre menšie skupinky. Vo vzdušných súbojoch môžete pilotovať legendárne stroje typu Tie-fighter, alebo X-Wing.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: FPS
 • Výrobca: Dice Multimedia
 • Distribútor v SR: ABCdata
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABCdata

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk